Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834606 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2017, 10:52:16 ös
Yanıtla #620
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan,

Yanıtladıkça konu derinleşecek. Bu güzel enerjimizi masonluk ile ilgili konularda paylaşımlarımızı arttırmak için harcasak çok daha faydalı olacak forumumuz için. Siz olduğu gibi diyorsunuz, bende gözlemlerimi o şekilde aktardım. Sizi rahatsız ettiyse kusura bakmayın, kırmak gibi bir niyetim yoktu.

Eylül 22, 2017, 11:26:37 ös
Yanıtla #621
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkür ederim cevabınız için. Evet keşke dünya daha adil bir yer olsa..

Ancak, dinler bile  insanlar arasındaki eşitsizlizliği ortadan kaldırmaya yetmiyorsa, bunu hangi güç sağlayabilir? Ben sizi maddi anlamda değerlendirmedim/sorgulamadım. Haddim de değil zaten. Ben, anlatılan Masonluğun, insan vücudunda nerelere ulaşabildiğini merak ettiğim için sordum. Ya sözü edildiği gibi dışarıya fazla açık olmayan bir yapı mevcut, ya da kötü insanları kendinden soyutlamış, iyiliği hak edenlere yönelmiş bir yapı. Bence ikincisi.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

Umutsuz bir bakış.
Sorunlarının tek bir cevabi var ÖZGÜR İRADE.

Selam sn Karahan; Keşke kalbimden bağımsız özgür bir iradem olsa.. Ve onu mantığıma göre, maddi manevi zarara uğramayacağım bir kalıba göre şekillendirebilsem. O zaman eminim burada bazı şeylerin cevaplarını arıyor olmazdım. Sevgiler, saygılar.

Şubat 11, 2018, 01:34:14 öö
Yanıtla #622

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.
Sayın MASON:
Masonluğa gönül vermiş ve sitemizdeki sizin gibi değerli,tecrübeli kişilerden bir şeyler öğrenmeye çalışan birisi olarak izninizle bir şey sormak istiyorum.
1)Yeni üye alınırken meslek grupları önem arz ediyor mu? örneğin 10 kişi alınacak bunlar elektrik mühendisi olsun gibi bir tutum var mıdır
2) Aday için inceleme yapılırken şahsi düşünceler tarafsızlık ilkesini ihlal eder mi, örneğin night manager'ın üyeliğe kabulü sırasında sayın MASON beni sevmiyorsa,şahsi bir tartışmamız vb. durumlar var ise,  ''bu adayı gönderin gitsin gibi bir önyargı mevcutmudur''  sormak gereksinimi duydum
yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler, saygılar

Şubat 13, 2018, 05:26:29 ös
Yanıtla #623

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.
Sayın MASON:
Masonluğa gönül vermiş ve sitemizdeki sizin gibi değerli,tecrübeli kişilerden bir şeyler öğrenmeye çalışan birisi olarak izninizle bir şey sormak istiyorum.
1)Yeni üye alınırken meslek grupları önem arz ediyor mu? örneğin 10 kişi alınacak bunlar elektrik mühendisi olsun gibi bir tutum var mıdır
2) Aday için inceleme yapılırken şahsi düşünceler tarafsızlık ilkesini ihlal eder mi, örneğin night manager'ın üyeliğe kabulü sırasında sayın MASON beni sevmiyorsa,şahsi bir tartışmamız vb. durumlar var ise,  ''bu adayı gönderin gitsin gibi bir önyargı mevcutmudur''  sormak gereksinimi duydum

Sayın Night Manager,

1- Üyelerin meslek grupları bir önem arz etmiyor. Her meslek grubundan kişi alınabilir. Mesleki durum Mason'luk için pek bir önemi olmayan bir durum önemli olan kişinin karakteri ve Masonluk için uygun olup olmadığı yani kişiliği.

2- 6. maddede yazılanlar çerçevesinde değerlendiriniz. Aday teklif edildikten sonra hakkında itiraz olması durumu nadirdir. Sizin aranızda sıkıntı yaşadığınız Mason eğer ki sizin karakter, kişilik değerleriniz ile ilgili bir sıkınıtya düşmemiş ise (her yerde tartışmalar hoşnutsuzluklar olabilir.) hakkınzda olumsuz konuşmayacak siz ile kendisinin sıkıntısını bu konuya yansıtmayacaktır. Yinede tavsiyem değil bir Mason kimse ile aranızı kötü tutmayınız inanın değmez :)

Umarım sorularınıza bir nebze de olsa cevap verebilmişimdir. Bu arada bu cevaplar benim şahsi kanaatim olup hiç kimse ve ya kurumu bağlamamaktadır.
Sayin xenous,
Teşekkür ederim sorularimin cevabını aldım

Şubat 19, 2018, 08:38:34 ös
Yanıtla #624

Merhaba,

Nasıl Mason Olunur?

Sayın MASON:

Sayın Night Manager,

1- Üyelerin meslek grupları bir önem arz etmiyor. Her meslek grubundan kişi alınabilir. Mesleki durum Mason'luk için pek bir önemi olmayan bir durum önemli olan kişinin karakteri ve Masonluk için uygun olup olmadığı yani kişiliği.

2- 6. maddede yazılanlar çerçevesinde değerlendiriniz. Aday teklif edildikten sonra hakkında itiraz olması durumu nadirdir. Sizin aranızda sıkıntı yaşadığınız Mason eğer ki sizin karakter, kişilik değerleriniz ile ilgili bir sıkınıtya düşmemiş ise (her yerde tartışmalar hoşnutsuzluklar olabilir.) hakkınzda olumsuz konuşmayacak siz ile kendisinin sıkıntısını bu konuya yansıtmayacaktır. Yinede tavsiyem değil bir Mason kimse ile aranızı kötü tutmayınız inanın değmez :)

Umarım sorularınıza bir nebze de olsa cevap verebilmişimdir. Bu arada bu cevaplar benim şahsi kanaatim olup hiç kimse ve ya kurumu bağlamamaktadır.

Biz hariciler için çok değerli tavsiyeler verdiniz; teşekkürler.

Alıntı
Yinede tavsiyem değil bir Mason kimse ile aranızı kötü tutmayınız inanın değmez :)

Gercek Masonluğun yolunda yürüyen birinin yüreği,muhakkakki yaradılışa yakındır.Sesi duyulur,kırgınlığı yukarılar tarafından kaide içine alınır.Belkide bir Mason, "O" yüzden uyuyanlara kırılamaz, yada kırılmamalıdır.

Şimdilik manevi karma olarak bilinen o sonsuz ve zamansız adaletin sahibine en yakın olanlar, belkide şu an sadece gercek Masonlardır.Ve bu durum tabi olarak ebediyete kadar,yada ona yakın bilinmezler içinde kalmaya zaruri bir sıfattadır.

Saygılar
Sen Özelsin

Haziran 04, 2018, 09:06:27 öö
Yanıtla #625
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle merhabalar. Sizin siteniz ile tanışmam gayri ihtiyari olarak çocukluğumdan beri bu yapıya olan ilgimi açıkça birisinin yanında ifade etmem sonrası olmuştur. Keşke birkaç sene önce hayatım düzen içerisinde, maddi durumum varken resmi olarak sizlerden birisi olabilseydim. Şu anda onun pişmanlığını çok ama çok yaşıyorum. Birlikteliğiniz, sahiplenişiniz ve kardeşliği gerçekten yaşamanıza hayranlık duyuyorum. Size sorum şu olacak;

1-Maddi durumu biraz kötüleşmiş olsa da kişilik ve karakter ile kardeşlik için herşeyi yapmaya birisine bile bir şans verilemez mi? Çünkü bazı insanlar bir yere aidiyet duygusunu çok yoğun yaşar ve can-ı gönülden bu bağlılığını gösterirler. Belki maddi olarak durumu iyi olmaz ama masonluğu herşeyin önünde tutabilir.
2-Bir mucize olur da cevap olumlu olursa yaşadığım yer ile ilgili olarak nasıl bir yol haritası izlemem gerekiyor?

Saygılarımla...

Haziran 04, 2018, 10:08:20 öö
Yanıtla #626
  • Uzman Uye

Maddiyata takılma  o kadar büyük paralara gerek yok .
Yeter ki sana kefil olacak bir Mason bulmalısın ...
Saygılar   8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 04, 2018, 12:24:37 ös
Yanıtla #627
  • Yeni Katilimci
  • *

teşekkür ederim cevabınız için fakat sorun benim bulunduğum şehir... Bulunduğum ilde nasıl bu insanlara ulaşabileceğim, kendimi ve sadakatimi nasıl göstereceğim?

Haziran 04, 2018, 03:15:12 ös
Yanıtla #628
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın buruno3005

Forumumuzda bireyim mason olması için herhangi bir yardımda bulunulmamaktadır. Kişi ancak kendi gayret ve çabaları ile mason olabilir.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Haziran 04, 2018, 04:00:48 ös
Yanıtla #629
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikli olarak cevabınız için teşekkür ederim.

Asla böyle birşey için yardım talebinde bulunmam... Sizlerden sadece yol gösterici olmanızı istirham ediyorum.

Saygılarımla