Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834016 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2019, 01:58:52 ös
Yanıtla #660
  • Seyirci
  • Uzman Uye

“Masonluğun üzerimde uyandırmış olduğu son derece olumlu izlenim, insani ilkelere sahip olan bu derneğe üye olmak için içimde öteden beri çok derin bir istek uyandırmıştı.”

Bu sözler masonluğa başvurduğu zaman Haydn'ın belirttiği düşünceleri imiş.

Tekris oldu, hem de Mozart'ın sayın locasına!

Sonra ne oldu dersiniz? Haydn bir daha hiçbir loca çalışmasına katılmamış... Pek çok sebebi olduğu söylenir. Yine de benim için ibret verici bir hikayedir.
Sn.anarchosa
Hikâye gerçekten ilginç imiş lakin pastanın iyi tarafını yine siz yediniz.
Haydn ne gördü?Bu kadar istedikten sonra bir daha loca çalışmasına neden hiç katılmamış?anlatırmısınız yoksa internette var ise biz mi bulalım?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 28, 2019, 02:04:14 ös
Yanıtla #661
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluk açısından pek çok erdemin öneminden bahsedilir. Bu forumda da bunları bulabilirsiniz. Mesela ketumiyet (sır saklama), tolerans, ölçülü olmak (itidal) vb. Bir değerli erdem de cesur olmaktır. Gerek mason olmak isteyen, gerekse masonluk yolunda yürüyen bir bireyin cesur olması, korkularının, dogmaların üzerine gitmesi beklenir. Cesur olun. Akıllı olun. Bilgiyi doğru amaçla kullanın. "Kapıya vurun, sana açarlar." sözünü anlamaya çalışın. Gizemli konuşmak yerine açık açık yazayım... "kapıya vurmak için ailenizle birlikte gidin, beraber açarsınız kapıyı" gibi bir söz beklemeyin.

Saygılarımla,

Sayın Fëanor un bu değerli yazısına karşılık benden kaynaklı yanlış anlaşılmalar olabilir. Benim düşüncemde benden öncesi için değil ama benden sonrası yani oğlumun da benimle aynı yolda olmasını çok arzularım. Bir korkum yada cesur olamayacağım bir durum yok ama o çalınan kapının ardında bana kapıyı açanlar bana karşı ne kadar cesur olacaklar veya ne kadar güvenecekler o konuyu gerçekten bilmiyorum....

Sayın Bruno,

Size şöyle bir örnek vererek destek olmaya çalışacağım. Bizzat tanıdığım bir kardeşim, sizin kaygılarınız gibi kaygılar güderek uzun zaman geçirdi.

Kimse tarafından teklif edilmeden, sadece kapıyı çalarak Mason oldu. Tek kriter doğru düzgün ve dürüst olmasıydı.

Ne demiş sevgili Mevlana, “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Sayın Bruno, sevgili Melchizedek kardeşim ve diğer saygıdeğer üyeler öyle güzel ifadeler kullanmış ki, üstüne daha ne söylenir bilemedim. Kaygıları bir kenara bırakıp kapıyı çalmayı denerseniz, samimi ve içten olursanız karşınızdaki kişi  de size aynı şekilde yaklaşır ve belki de hiç ummadığınız kadar sıcak bir karşılama ile kapı açılır.

Niyetinizin iyi, kalbinizin temiz olduğunu hissederek ve hissettirerek kapıyı çalmanız yeterli olacaktır.
Eğer bu yola çıkarsanız, ileride oğlunuzun da bu yola çıkma arzusu olacağına inanıyorum, belki de bu ilk adımı kendiniz için atamıyorsanız onun için atmalısınız, ne dersiniz?

Gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz çok mutlu oluruz...

Sevgi ve Saygılarımla...
In lumine tuo, videbimus lumen....

Mart 28, 2019, 11:10:07 ös
Yanıtla #662
  • Uzman Uye

Burada sayın Lucian'ın  "Niyetinizin iyi, kalbinizin temiz olduğunu hissederek ve hissettirerek çalmanız yeterli olacaktır"  ifadesine  maalesef katılamıyorum.
        Ne bu yani , bir de niyet okuyuculuğu mu çıktı karşımıza. Şahsen benim iyi mi, kötü mü niyetli olabileceğimi nasıl anlayacaklar?  Nasıl hissettireceğim karşımdaki insanlara temiz kalpli olduğumu?  Sonra,  kalbin temizliği ne demek  ? yani soyut kavramlarla işin geçiştirildiğini, somut kavramlara hiç dokunulmadığını görüyorum.
         Daha açık ifade edeyim; böyle anlatılar sadece oyalamadan başka bir şey değildir.
         Gerçek olan, Mason olabilmek zannedildiği kadar kolay değildir.  Ve önerilmeden Locaya kabul edildiğine  pek ihtimal vermiyorum (Yüzdeye vurursak belki %5 civarında olabilir) .
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 29, 2019, 01:01:45 öö
Yanıtla #663

Burada sayın Lucian'ın  "Niyetinizin iyi, kalbinizin temiz olduğunu hissederek ve hissettirerek çalmanız yeterli olacaktır"  ifadesine  maalesef katılamıyorum.
        Ne bu yani , bir de niyet okuyuculuğu mu çıktı karşımıza. Şahsen benim iyi mi, kötü mü niyetli olabileceğimi nasıl anlayacaklar?  Nasıl hissettireceğim karşımdaki insanlara temiz kalpli olduğumu?  Sonra,  kalbin temizliği ne demek  ? yani soyut kavramlarla işin geçiştirildiğini, somut kavramlara hiç dokunulmadığını görüyorum.
         Daha açık ifade edeyim; böyle anlatılar sadece oyalamadan başka bir şey değildir.
         Gerçek olan, Mason olabilmek zannedildiği kadar kolay değildir.  Ve önerilmeden Locaya kabul edildiğine  pek ihtimal vermiyorum (Yüzdeye vurursak belki %5 civarında olabilir) .
          Saygılar-sevgiler.

Sayın alşah, size daha açık ifade etmek isterim ki,

Burada bahsedilen, iyi insan olmak hayatını iyi bir insan olarak idame ve devam ettirebilmektir.

Siz zaten iyi ve etrafınıza ışık saçan biri iseniz, bunun için fazladan bir görüşe gerek yok.

Locamızda "oyalama" diye bir şey söz konusu olmaz. Kabul edilirsiniz yahut edilmzesiniz.

Bu arada verdiğiniz oranın doğrusu 10 binde 7dir.

“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Mart 29, 2019, 10:04:29 ös
Yanıtla #664
  • Uzman Uye

Sayın Melchizedek kendi açısından gerekeni yazmış. Hiç sevmediğim şey soyut kavramlar üzerinden polemikler yaratmaktır. Bu nedenle kendilerinin sadece soyut kavramlarla ilgili düşüncelerine katılmadığımı belirttim.  Ayrıca % oranında ben olağanüstü iyi tahminde bulunmuşum. Kendilerinin vermiş olduğu tahmin çerçevesinde Locaya önerisiz  kabul konusunda sağlıklı bilgisi olmayanların bu oranı dikkate almalarını (Yani  yazdıklarımın 10 binde 9 bin 993 oranında doğru olduğu da bir yerde tasdik edilmiş oluyor) salık veririm.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 28, 2019, 12:32:52 öö
Yanıtla #665
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,

Yazınızın çoğunda fakirlikte bahsedilmiş. Ekonomik krizden etkilenen ve iyi durumdayken, borçların içinde kendimi buldum. İş konusunda büyük sıkıntılarım var iş yerimi iki sene önce kapadım ve 1 sene zor şartlar altında çalıştım. Şu anda son 1 sene iş bulamıyorum.
Evliyim ve bir kız çocuğum var. Şimdi bu durumda olan bir kardeşinize yardım etmek mi doğru olur yoksa para varken iyi para yok olunca dışlamak mı daha uygun olur?

Masonlukta maddiyat aranmalı evet eğer kazanırsan paylaşırsın, paylaşırken de mutlu olabiliyorsan Masonluğun bir adımını atmış olursun.

Ancak diğer yandan zor durumda olan bir kardeşinize de destek olarak o kişiyi tekrar yerden kaldırırsanız size daha fazla yardımı olur ve zincirdeki eksik yada zayıf halkayı daha da sağlamlaştırmış olursunuz. ( İyi niyet ve dürüstlüğüne gerçekten inanıyorsanız)

Eylül 01, 2019, 06:31:40 ös
Yanıtla #666
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bunlarin haricinde bazi Buyuk Localara gore degisken kurallar vardir.

Ornegin; Belli bir yasi doldurmus olmaniz gerekir. (Bazi Buyuk Localarda bu yas siniri, 18 e kadar dusurulmustur. Bazilarinda ise 30 a kadar ciktigi gorulmustur.)

Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi`nin bu konudaki aciklamasi soyledir;

Nasıl Mason Olunur?

Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Masonların, özel anlamlı adı olan Hür Mason deyiminin günümüzdeki anlamı da zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetidir. Bir masonun, mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere, tüm hayatı boyunca mason olarak her türlü düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranan hür bir insandır. Adayın masonluğa başvurusu gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmemiş, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış başvuru olmalıdır.

Masonluk sizden ne beklemektedir?

Masonluğun imtiyazları, masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi, bu manevi değerlerimizin bilincine güç katar. Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir.
Bilgilendirme için teşekkürler.
Masonluğun gizemine ve bilgi dolu geçmişine hayran olamamak mümkün değil.
Kendime koyduğum ideallerden bir tanesi de zamanı gelince locaya başvurmak.
Kendimi fakir olarak tanımlamıyorum fakat maddi açıdan eksiklerimin olduğunu da reddetmiyorum.
Henüz üniversite çağındayım. Sizlerin arasında olmayı sabırsızlıkla bekliyorum...
Saygılarımla.
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Eylül 01, 2019, 06:54:22 ös
Yanıtla #667

Merhabalar ,başlangıç için nereye ve nasıl iletişime geçebilcegimizde  cevaplar arasına girseydi super olurdu ...

Eylül 01, 2019, 08:29:13 ös
Yanıtla #668
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar ,başlangıç için nereye ve nasıl iletişime geçebilcegimizde  cevaplar arasına girseydi super olurdu ...
Sayın prograssive,
Size cevap verebilecek veyahut bilgilendirebilecek bir konumda değilim
Fakat şunu söyleyebilirim ki, iletişime geçeceğiniz ilk yer ruhunuz ve kalbiniz olmalıdır. Çünkü masonluk varılacak bir yer değil, ömür boyu sürecek bir yoldur. Gönülden isterseniz yol sizi bulacaktır.
Sizi yanlış bilgilendirmek istemem.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 01, 2019, 09:15:00 ös Gönderen: PRİEST »
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Eylül 01, 2019, 09:14:24 ös
Yanıtla #669

Öncellikle Teşekkür ederim  yanıtınız için ,fakat  Tek başıma sadece kendim araştırdığım konularda geliştirebiliyorum.Yanınızda Aileniz olmadan Çocukken Nasıl yaşamak  istemiyoruz.. Şuan ayni o durumdayım ..