Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tapınak şovalyeleriyle masonlar arasındaki bağlar nelerdir?  (Okunma sayısı 16747 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2007, 03:52:03 ös
  • Uzman Uye

Dünkü tapınakçıların bugünkü masonlar olduğu söyleniyor bu ne derece doğru?

Mart 04, 2007, 04:27:58 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Dünkü tapınakçıların bugünkü masonlar olduğu söyleniyor bu ne derece doğru?
Baska bir konuda hani evet okumak arastirmak gerekir demistiniz saniyorum. Sizi arastirmaya davet ediyorum. Hem tapinak sovalyelerinin hem de masonlarin tarihini arastirin. Benzerlikler/farklar, yakinliklar/alakasizliklar, yakinlasmalar/uzaklasmalar. Bunlarin hepsini cok cok basit arastirmalarla bulabilirsiniz.

Mart 04, 2007, 06:22:52 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Tapinak Sovalyeleri York Ritinin en ust (ozel secilmis) kismindaki Masonlardan olusur.

Oncelikle York Ritinin ne oldugunu aciklamaya calisayim.
York Riti, Iskoc Riti gibi Masonlugun kollarindan biridir. Kendi derece sistemi ve ozel rituelleri vardir. Hiristiyan kokenli ve Hiristiyanliga yoneliktir. Bir Mason ucuncu derece olduktan sonra istegine bagli olarak bu kollara girebilir. Iskoc Ritine girdiginde bu dereceler 32 ye kadar cikar. York Ritine girdiginde bu dereceler Tapinak Sovalyelerine kadar cikar. butun ritlerin en ust dereceleri birbiriyle ayni derecededir. Yani Iskoc Ritinin en ust derecesi ile bir Tapinak Sovalyesi ayni derecede sayilir. Esas olarak sunu bilmek gerekir, ucuncu derece bir Masondan daha ust bir seviye yoktur. daha bilgili daha egitimli daha erdem kisiler olabilir ama 3. derece bir Mason un uzerinde hicbir guc yoktur.

Tapinak Sovalyeleri orta cag zamaninda avrupa tarafindan Israile (kutsal topraklari) korumaya gonderilmis bir avuc (Elit) Sovalyenin oraya ulastiktan sonra yerlesip, oranin halkina guvenlik saglamasi ve yardimi ile baslamistir. Sonra o topraklarda cok eski Masonlardan kalan kalintilari bulan Sovalyeler, bunalri avrupaya goturerek, kendi iclerine bu rituelleri yerlestirip kiliseler tarafindan tanindi ve maddi manevi acidan cok yukseldiler. Sonra Masonlarin Tapinak Sovalyelerini tanimasi ve onlari kabul etmesi sonucu yeni bir rit (York Riti) olustu.

Tapinak Sovalyeleri suandada olan Iskoc Ritinden sonra en cok uyesi olan Rittir. En cok Avrupa sonra Amerikada yayginlardir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 04, 2007, 08:48:51 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Tapinak Sovalyeleri York Ritinin en ust (ozel secilmis) kismindaki Masonlardan olusur.

Oncelikle York Ritinin ne oldugunu aciklamaya calisayim.
York Riti, Iskoc Riti gibi Masonlugun kollarindan biridir. Kendi derece sistemi ve ozel rituelleri vardir. Hiristiyan kokenli ve Hiristiyanliga yoneliktir. Bir Mason ucuncu derece olduktan sonra istegine bagli olarak bu kollara girebilir. Iskoc Ritine girdiginde bu dereceler 32 ye kadar cikar. York Ritine girdiginde bu dereceler Tapinak Sovalyelerine kadar cikar. butun ritlerin en ust dereceleri birbiriyle ayni derecededir. Yani Iskoc Ritinin en ust derecesi ile bir Tapinak Sovalyesi ayni derecede sayilir. Esas olarak sunu bilmek gerekir, ucuncu derece bir Masondan daha ust bir seviye yoktur. daha bilgili daha egitimli daha erdem kisiler olabilir ama 3. derece bir Mason un uzerinde hicbir guc yoktur.

Tapinak Sovalyeleri orta cag zamaninda avrupa tarafindan Israile (kutsal topraklari) korumaya gonderilmis bir avuc (Elit) Sovalyenin oraya ulastiktan sonra yerlesip, oranin halkina guvenlik saglamasi ve yardimi ile baslamistir. Sonra o topraklarda cok eski Masonlardan kalan kalintilari bulan Sovalyeler, bunalri avrupaya goturerek, kendi iclerine bu rituelleri yerlestirip kiliseler tarafindan tanindi ve maddi manevi acidan cok yukseldiler. Sonra Masonlarin Tapinak Sovalyelerini tanimasi ve onlari kabul etmesi sonucu yeni bir rit (York Riti) olustu.

Tapinak Sovalyeleri suandada olan Iskoc Ritinden sonra en cok uyesi olan Rittir. En cok Avrupa sonra Amerikada yayginlardir.
Gunumuz icin aciklama guzel, ama ve fakat asniyorum arkadas orijinal tapinak sovalyeleri ile olan bagi soruyor. Gunumuzdeki sadece bir derece ve zamanindaki tapinak sovalyelerine bir gonderme.  Bu konu uzerinde cok detayli ve iki ayri teoriyi savunan calismalar var.

Mart 04, 2007, 10:44:35 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

bir insan size soru sormuşsa bu cevabını bilmediğindendir
mason elinden geldiğince cevap vermiş saolsun.
ya uslubuna bakarmısınız Şemuel okuduğu bir şeyin doğruluğundan emin olmak için size soru sormuş ilgilenmiyen dostlar cevap vermesin
bir soruya hayt-huyt-hiyt diyerek kulhanbeyi havasında cevat verilmez.
Varsa bir bilginiz söyleyin bizde öğrenelim çünkü günümüzde hem yabancı hemde yerli tapınakçılarla
masonlar arasında bağ kuran kaynaklar var .
şu basit araştırmaları söyleyin bizde bulalım ve aydınlanalım
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2007, 08:43:04 ös Gönderen: SublimePrince »

Mart 05, 2007, 05:24:07 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

En kisa sekilde sanirim soyle aciklanir,
Butun Tapinak Sovalyeleri birer Masondur. Masonlugun ucuncu derecesine gelmeden once, Tapinak Sovalyesi olmak icin York Ritine girmeye hak kazanamazsiniz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 05, 2007, 04:11:22 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

sevgili Mason üçüncü derece masonlarmı York Ritine giriyor

Mart 05, 2007, 04:20:33 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

sevgili Mason üçüncü derece masonlarmý York Ritine giriyor
Ritlerden herhangi birine girebilmek icin oncelikle 3. Derece bir Mason olmak zorundasinizdir. 3. Derece Masonlardan baska hickimse Ritlere giremez. Ritlere, o Ritin en alt Derecesinden baslanir.

Mart 05, 2007, 10:22:36 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Mart 05, 2007, 10:24:15 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi