Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Düzen kavramının İncelenmesi … 1  (Okunma sayısı 3718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2013, 11:14:16 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuya Sayın enelsır’ın bir başka başlık altındaki aktarımı üzerine başlıyoruz.

Kuşkusuz Masonlukta “düzen” (intizam) kavramı çok önemlidir. Hatta birçok masonik yayında “Masonluk bir düzen kurumudur.” diye bir söz geçer.

Burada, Masonluktaki düzen kavramı üzerinde Sayın enelsır’in aktarımından bağımsız olarak da çok şey anlatabilirdik. Fakat amaç o değil. Amaç, Sayın enelsır’in aktarımındaki soru ve yanıtları incelemek, çalışmayı saptırmadan o konular üzerinde yoğunlaştırmak.

Bunu yaparken, katılımcılardan da paylaşım bekliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, konuyu saptırmamak, konunun ciddiyetinin dışına çıkmamaktır. Saptıran, başka şeylerden söz eden ya da konunun ciddiyetiyle bağdaşmayan yazılar, herhangi bir uyarıda bulunmaksızın silineceğinden, katılımcı dostlarımızın özenli olması dileğindeyiz.

İlk soru şöyle:

Masonlukta “düzen” hangi anlamda kullanılmaktadır?

Burada ben bir başka şey yaparak girmek istiyorum. Buna yazarın vermiş olduğu yanıtın öncesinde, kendimce bir tanım yapmak istiyorum:

"Masonlukta düzen, Masonluğun kuralları ve gerekleriyle uyum içinde olma, örgütlenme, çalışma ve uygulamalarını buna göre belirlemiş ve yerine getirme durumudur."

Ben böyle bir tanım yaptım ama gerek Sayın enelsır’ın vermiş olduğu aktarmada gerekse Ansiklopedik Mason Sözlüğü’nde tanımın farklı biçimde yapılmakta olduğunu da görüyorum. Bence onlar da doğru, benim verdiğim de… Üç aşağı beş yukarı aynı şey.

Fakat katılımcılarımız belki bir başka kaynaktan bir başta tanım getirebilir. Ancak bu tanım bireysel genel değerlendirmeyle değil de, bir kaynaktan alınarak getiriliyorsa, kaynağın belirtilmesini de rica edelim. (İnternette “Masonlukta Düzen” teriminin başka dillerdeki karşılıkları ile bir arama yapacak olursanız, çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Türkçe ararsanız öncelikle bizim bu siteyi buluyorsunuz; demek ki, bu konu en iyi bu sitede irdelenmiş.)

Düzen kavramının tanımı uyarınca konu kurallar ve gerekler olduğundan, bu başlığın Masonluktaki Yasalar bölümüne alınmasının daha uygun olacağını düşündüm. (Yanlış ise ilgili moderatörlerimiz değiştirebilir.)

Bu konuda bir diyeceği olan çıkmazsa, sonrasıyla devam ederiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 21, 2013, 11:56:20 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Muazzam görüşünün altında,olması gereken ve kendi kültürüylede yoğrula bilen tartışıla bilinecek kadar esnek ama yıkılmıycak kadar sağlam olan bir nizamın yeniden güncellenmesi gerekir. bence
saygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2013, 12:02:24 ös Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 21, 2013, 12:22:42 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bilgi için:

Buradaki konu kapsamı düzen kvramının  tanımıdır.

Masonluktaki düzen ilkelerinin güncellenmesinin yapılıp yapılamayacağı, belki bu dizi çalışmanın sonraki aşamalarından birinde gündeme gelebilir. O konuda bir şey söyleyebilmek için ise önce düzen ilkelerini çok iyi bilmek gereklidir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.