Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dersim Katliamı  (Okunma sayısı 28284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 09, 2013, 10:30:49 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Ben de şu kitabı öneririm. A'dan Z'ye bu Dersim sorununu öğrenmek isteyenler için bire bir bu kitap. Dersim'in tarihi anlatılıyor ki bu sorunun alt yapısı anlaşılsın diye. Daha sonra I. ve II. Dersim harekâtları ayrıntıları ile anlatılıyor. Ve elbette II. harekâttaki büyük katliam, vahşet anlatılıyor. Ölü sayısı, hangi aşiretlerle savaşıldı, vs. anlatılıyor. Tavsiye ederim. Tarafsız bir anlatımı var.

Mayıs 09, 2013, 10:31:29 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Dersim ahalisi yüzyıllardır bağımsız yaşamaya ve devletlerin tebaası olmamaya alışmış kendi içine kapalı kendine münhasır bir zümre. Padişahlar oradaki aşiret ağalarına, reislerine sorumluluğu vererek geçici olarak sorundan kurtulmuşlardır fakat çok cahil olan ve hiç Türkçe bilmeyen bu Kürt Alevisi ahalisi sadece ağalara bağımlıdır ve bu Türkçe bilen ağalar aracılığıyla dünya ile iletişim kurabilmekteler. Tanzimat ile biraz çeki düzen gelmiştir buraya. Cumhuriyet ile ise artık sonuca gelinmiştir. Buraya bir harekât gerekliydi. I. harekât yapıldı. II.si de yapıldı fakat bu harekâtta katliam yapıldı maalesef. Aşiret reisleri, ağalar ile çatışıldı fakat isyan etmeyenler de öldürüldü ve özellikle Atatürk'ün emri ile Atatürk'ün manevi kızı bile çoluk çocuk kadın demeden halkı bombaladı, fare gibi öldürüp zehirledi. Bu büyük bir katliam, vahşettir. Bunun bir küçüğü de Uludere'de yaşandı fakat bunun da üzeri örtülüyor. Dersim Katliamını yapanlar özür dilemeden öldü gitti. Şimdi bunun özrünü yeni CHP yönetimi yapmalıdır. Uludere içinse başbakanın bir özür borcu var. Oranın halkına yardım yapıldı sonradan fakat devlet özür dilemeli kesinlikle!

Mayıs 09, 2013, 10:59:08 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın kaan,

Sürekli Atatürk,Chp ye ithamlarda bulunan yazılar yazıyorsunuz.Görüşünüze tolerans gösteriliyor.Bu forumda masonluk üzerine,felsefe üzerine konularda paylaşım yapsanız Atatürk ' e hakeret etmek elinize ne geçiyor anlamıyorum sevmeye bilirsiniz,sevenlere de saygı duymanız gerekmektedir.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Mayıs 09, 2013, 11:04:41 ös
Yanıtla #13

Sayın Symbol'e katılıyorum . Eleştirdiğiniz insanların eleştirdiğiniz davranışları ile davranıyorsunuz.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Mayıs 09, 2013, 11:12:07 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Symbol siz yanılıyorsunuz maalesef

Üstelik sn.kaandan böyle bir istekte bulunmaya artık hakkınızda yok ,hayatta herşeyin bir ölçüsü olmalıdır ama sn.kaanda haklı ölçü maalesef kalmadı.Yazdıkları kendi içinde ve sn.kaanın iç dünyası ile orantılı ve tutarlı,ama bir okadarda yanılgıları var sanıyorki bir özür dilenirse herşey hallolacak bu kadar basit bu işler artık.

Deminde söyledim basiretsiz yöneticiler ve kötü insan vardır dersimde bu olmuştur,siz bir tarafı devamlı suçlayın herşeyi halledersiniz sanıyorsunuzki bu tüğrkiye halkı hiç bedel ödemedi hep kürtler ödedi,ne bitmez bedeliniz ne kötü kaderiniz varmış.

Ben burada çeşitli kerelr dünya üzerinde yapılmış katliamlar ile alakalı bir sürü yazı yazdım bir çoğunu ben bile yeni duydum mesela polanyada katia ormanlarındaki rus katliamı.

Yarayı kurutmak istiyorsan bırakacaksın kurusun devamlı kanata kanata deşe deşe elinize ne geçti /geçecek,farkında değilmisiniz artık bizde oralarda yaşanılanlara iyidir demiyoruz lanetliyor ve acınızı paylaşıyoruz bizim acımızdır diyoruzda,dur be kardeşim artık habire yeni yükler koyma omzuma/omzumuza geçmişin hamalı değildir gelecek nesiller kimsenin kafası basmıyormu.

Atatürke söylenmedik söz bırakmıyorsunuz kürt aşiretleri uysal koyunduda atatürk geldi düzledi oraları değilmi.İhanet sözcüğünü bile kimse diline almıyor ama konu araplar olsa şerif hüseyinin ihanetini kimse unutmaz.

Yabancı ülkelerin kışkırtması ile oralarda neler yaptı bu aşiretler peki,yüzyılların cehaletini atatürke yüklemeye utanmıyormusunuz o bölgedeki geri kalmışlığın aşiret ağalarının eline düşmelerinin vebali atatürkemi kesilecek hep o emri verdi diye,bende yapardım o gün atatürk olsa idi,o gün atatürkün gördüğü manzara bugün iğrenerek gördüğüm manzaradır benim.

Sn.Kaan

son sorum bu forumda bende dahil birçok kez bu konu açıldı hedef nedir nereye varılmak isteniyor maksat kin kusmak bir şeyler dikte etmekmidir yoksa doğru bilgi vermekmidir?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 10, 2013, 12:09:37 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın kaan,

Sürekli Atatürk,Chp ye ithamlarda bulunan yazılar yazıyorsunuz.Görüşünüze tolerans gösteriliyor.Bu forumda masonluk üzerine,felsefe üzerine konularda paylaşım yapsanız Atatürk ' e hakeret etmek elinize ne geçiyor anlamıyorum sevmeye bilirsiniz,sevenlere de saygı duymanız gerekmektedir.

Saygılarımla...

Sn. symbol,

Açtığım konu Dersim Katliamı ve tarih bölümünde bulunuyor. Tarih bölümünü açmışsınız, neden tarihin konuşulmasından rahatsız oluyorsunuz anlayabilmiş değilim? Ayrıca neden rahatsız olduğunuzu da anlamadım. Bu tarihî katliamın dillendirilmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? Böyle bir şey olmadı mı diyorsunuz? Oldu diyorsanız, bunun dillendirilmesinden mi rahatsızsınız? Niye rahatsız oluyorsunuz? Bu tarihî bir vak'adır ve bu forum gördüğüm kadarıyla sadece Masonluk ile ilgili değil, gayet geniş bir yelpazesi var; bunlardan birisi de tarih. Atatürk, CHP, vs. tarihleri sadece pohpohlama tarihleri midir yoksa hakikatin konuşulması gereken tarihler mi? Tarihi ideolojilere göre mi yapacağız?

Saygılarımla.

Mayıs 10, 2013, 12:11:38 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Symbol'e katılıyorum . Eleştirdiğiniz insanların eleştirdiğiniz davranışları ile davranıyorsunuz.

Ben katliam yapmadım, yapanları konuşuyorum. Sadece bazı ideolojik çevreler hoşlanmıyor diye tarihin konuşulmamasından rahatsızım, o kadar.

Mayıs 10, 2013, 12:14:25 öö
Yanıtla #17
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

sn.kaan

Sizin kokuşmuş rejim dediğiniz cumhuriyetmidir birşeyleri anlatacaksanız daha net olun sonuna kadar tartışalım sizinle buyrun

Sn. karahan, kokuşmuş rejim dediğim ne cumhuriyet, ne demokrasi, ne de laikliktir; kokuşmuş rejim diktatör zihniyetinin faşist fiiliyatları ve bu fiiliyatların geleneklerini devam ettirme meraklısı olan zihniyetlerdir; tıpkı Onur Öymen'in Kürt sorunu için "Dersim gibi yapalım. Orada da analar ağlamadı mı?" gibi faşistliğini sergilemesi gibi. Bu insanlar bırakılsa darbe de yaparlar, halka zulüm de ederler, işkence de yaparlar. İşte bu zihniyet, bu zihniyetin hayalindeki rejim kokuşmuştur. Dersim Katliamı bu zihniyetin ürünüdür.

Saygılarımla.

Sayın Kaan,

eleştileriniz çok güzel, fakat hiç çözüm önerisi sunmuyorsunuz, bu sorunları hangi yöntem yada sistem değiştirebilir, değerli fikirlerinizi alabilirmiyim.Sizde bilirsiniz ki bozmak kolaydır, yapmak ise zor....

Saygılarılma
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 10, 2013, 12:16:03 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn.Symbol siz yanılıyorsunuz maalesef

Üstelik sn.kaandan böyle bir istekte bulunmaya artık hakkınızda yok ,hayatta herşeyin bir ölçüsü olmalıdır ama sn.kaanda haklı ölçü maalesef kalmadı.Yazdıkları kendi içinde ve sn.kaanın iç dünyası ile orantılı ve tutarlı,ama bir okadarda yanılgıları var sanıyorki bir özür dilenirse herşey hallolacak bu kadar basit bu işler artık.

Deminde söyledim basiretsiz yöneticiler ve kötü insan vardır dersimde bu olmuştur,siz bir tarafı devamlı suçlayın herşeyi halledersiniz sanıyorsunuzki bu tüğrkiye halkı hiç bedel ödemedi hep kürtler ödedi,ne bitmez bedeliniz ne kötü kaderiniz varmış.

Ben burada çeşitli kerelr dünya üzerinde yapılmış katliamlar ile alakalı bir sürü yazı yazdım bir çoğunu ben bile yeni duydum mesela polanyada katia ormanlarındaki rus katliamı.

Yarayı kurutmak istiyorsan bırakacaksın kurusun devamlı kanata kanata deşe deşe elinize ne geçti /geçecek,farkında değilmisiniz artık bizde oralarda yaşanılanlara iyidir demiyoruz lanetliyor ve acınızı paylaşıyoruz bizim acımızdır diyoruzda,dur be kardeşim artık habire yeni yükler koyma omzuma/omzumuza geçmişin hamalı değildir gelecek nesiller kimsenin kafası basmıyormu.

Atatürke söylenmedik söz bırakmıyorsunuz kürt aşiretleri uysal koyunduda atatürk geldi düzledi oraları değilmi.İhanet sözcüğünü bile kimse diline almıyor ama konu araplar olsa şerif hüseyinin ihanetini kimse unutmaz.

Yabancı ülkelerin kışkırtması ile oralarda neler yaptı bu aşiretler peki,yüzyılların cehaletini atatürke yüklemeye utanmıyormusunuz o bölgedeki geri kalmışlığın aşiret ağalarının eline düşmelerinin vebali atatürkemi kesilecek hep o emri verdi diye,bende yapardım o gün atatürk olsa idi,o gün atatürkün gördüğü manzara bugün iğrenerek gördüğüm manzaradır benim.

Sn.Kaan

son sorum bu forumda bende dahil birçok kez bu konu açıldı hedef nedir nereye varılmak isteniyor maksat kin kusmak bir şeyler dikte etmekmidir yoksa doğru bilgi vermekmidir?

Maksat konuşmayanları konuşmaktır. Konuşulmasının istenmediği o kadar çok şey var ki. Bu yakın tarihin katliamları unutulursa duyarlılık, farkındalık, vicdan kaybolur. Unutmak taviz vermektir. Çünkü biz unutursak zaten katliamı yapanlar ve bu zihniyetin devamı olanlar bunları asla dillendirmez ve unutulmaya iter fakat biz bunları dillendirirsek bunların yüzü ortaya çıkar.

Saygılarımla.

Mayıs 10, 2013, 12:18:03 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın kaan,

Tabiiki de her konu tartışılabilinir,tarih,siyaset,din,spor... Sadece yazdığınız iletiler hep eleştri ve suçlama üzerine kuruluyor.Siz kendi inandığınız tarihi anlatıyorsunuz,başkası da kendi düşüncesinden tarihi anlatabilir.Sonuç ne olacak tarihi kime göre yapıcaz.O yüzden insanların sevdikleri değerlere bu kadar ağır hakaretlerle saldırmanızı doğru olmadığını ifade etmeye çalıştım...

''Tarih,gerçeği bastıran insanlar tarafından silah haline getirilmiş bir yalandır.''

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2013, 12:20:37 öö Gönderen: symbol »
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)