Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yöneticinin Teknik Becerileri  (Okunma sayısı 1150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2019, 01:41:16 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,
Örgütlerde ve işletmelerde yöneticinin yaklaşımı, teknik becerilerini anlatmak istedim.

Yöneticinin Teknik Becerileri

Yönetim becerilerinde Katz tarafından atılan bir görüşe göre yöneticinin temel üç becerisi olduğunu görmüştük. Bunlar kavramsal, beşeri ve teknik beceriler olmak üzere üçe ayrılmaktaydı. AYD(Amerikan Yönetim Derneği)’nin ortaya attığı bazı görüşler de var bir liderin hangi becerilere sahip olması gerektiğiyle ilgili. İşletmenin bilim olarak kabul edilmesinde rol alan düşünürlerin savunduğu teoriler olabilir ve bunlar bize ders olarak okutuluyor olabilir ama her düşünce savunucusunun da gösterdikleri bizim yönetim anlayışımızla ters düşebilir.
Katz’ın ortaya atmış olduğu yönetim becerilerine göre organizasyon şemasında yukarı doğru rotasyonda teknik becerilerin azaldığını, beşeri ve kavramsal becerilerin arttığını görmekteyiz. Teknik beceriler için çok az yetkinlik gerekirken beşeri becerilere gereken yetkinliğin fazla olmasını yanlış buluyorum. Yönetici yönetim basamaklarını tırmanırken geçmiş olduğu yolda bilgi birikimi elde etmiş olur. Aynı zamanda kendi alanında uzman olma ve ihtisası üzerine çalışmalar yapmış olması gerekir. Gelişen teknolojiye ayak uyduran modern bir liderin çalışanları için son sözü söyleyen biri olmasının kaynağı teknik beceriden geçer. Teknolojiye hakim olma, sorunlara müdahale edebilme, alana ilişkin gelişmeleri yakından izleme konusunda kolaylıklar sağlayacaktır. Teknik becerinin yalnızca bir işletmenin alt kademelerinde kullanılmasını yanlış buluyorum. Örneklerini gösterecek olursak da Elon Musk, Tesla’da ürün tasarımcısı SpaceX’te ise baş tasarımcı olarak görev almaktadır aynı zamanda kurucu ortaklarındandır. Larry Page Google’ın algoritma geliştiricilerindendir ve kurucusudur.
Bir liderin süreci etkin kontrol etme ve çalışanlar ile verimli iletişim kurmasında teknik beceri çok önemlidir. Teknik becerinin üst kademede görev alan yöneticiler için de ön gereksinim olması gerekmektedir. Modern yönetim anlayışına sahip olmak isteyen tüm yöneticilerin teknik anlamda da kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Teşekkürler.