Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kader  (Okunma sayısı 19941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2007, 03:53:38 ös
Yanıtla #10

Katılıyorum berbat bir filmdi tam bir zaman kaybı.

Konuya baktığımda cidden ilginç cümleler okudum. Mesela sevdiklerin için ölümü göze almalısın demiş sevil hnm ki oldukca romantik bir laf oluyor artık bu kapitalizm çağında. Öte yandan kaderimizde alnımızda ne yazılıysa diye yetişen bir toplum var. Kader böyle diyip yatan umursamayanlar bir tarafa fakat çalışıp kendini lağımdan kurtarabilmişler bir tarafa...

Kader alternatifler içinden seçilen yolda yürürken olmaz dediğin şeyin olması ya da olur dediğin şeyi olmamasıdır. Bunun bizimkile alakası yoktur yolu sunan yolu yapan yaratıcımız belirler.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 30, 2007, 03:54:43 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sevgi; çok anlam ifade eder, benim için farklı belki Piyon Kardeşim için farklıdır öyle değil mi Piyon Kardeşim?

Haklısınız Sevil ablacım,

Sevgi nin esas formu karşılıksız olanıdır.Dünya üzerinde bu çeşit sevgiye en yakın olanı anne ile çocuğu arasındaki sevgidir.Onun dişindaki tüm sevgiler o yada bu şekilde çıkar maçlıdır.Bu sebepten sonu iyi bitmez.Bunun amacıda insanın gerçek sevginin o şekil olmadığını anlatmasını sağlamaktır

Saygılar

Temmuz 30, 2007, 03:57:26 ös
Yanıtla #12

Anne çocuk arasındaki sevgide de çıkar olabilir. Neden derseniz kendisine iyi davrandığı için onu kolladığı için çocuk annesini sever. Anne de çocuğu ona mutluluk kattığı için  sever yoksa birbirini sevmeyen anne çocuklar çoktur hatta doğduğu zaman sevmediği birine benziyor diye çocuğunu emzirmeyen anneler biliyorum.

Temmuz 30, 2007, 03:59:44 ös
Yanıtla #13

Ama bir saniye arkadaşlar sanıyorum ki Sevgi Unsuru çok yanlış anlaşılmış;
Benim bahsettiğim Sevgi;  '''Tanrı Sevgi'''si
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 30, 2007, 04:02:58 ös
Yanıtla #14

Tabii ki yaratıcımıza olan sevginin en çıkarsız olmasını bekleriz ama anlayışların değiştiği bir dönemdeyiz. Hayattan beklediklerini çalışmasına rağmen alamayan hayalkırıklıkları yaşayan tanrının adalet anlayışını anlayamayan insanlar tanrılarına küserler onlara göre tanrı işi iyini yapmıyordur ya da tanrı yoktur. Ben evrensel daimi ve saf olan bir sevginin olup olamayacağına dair düşündüğümde hep bu yorumlara varıyorum.

Temmuz 30, 2007, 04:03:35 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Alıntı
Anne çocuk arasındaki sevgide de çıkar olabilir. Neden derseniz kendisine iyi davrandığı için onu kolladığı için çocuk annesini sever. Anne de çocuğu ona mutluluk kattığı için  sever yoksa birbirini sevmeyen anne çocuklar çoktur hatta doğduğu zaman sevmediği birine benziyor diye çocuğunu emzirmeyen anneler biliyorum.

Haklısınız ancak ben normal annelerden bahsetmiştim :)
Bu şekil sevgi anlayışında olan anneler de karşılığını sevgisizlikle er geç alacaklardır zaten.Amaç tüm insanların gerçek sevgiyi öğrenebilmesidir zaten.Bu da hata  yapa yapa olur.

Temmuz 30, 2007, 04:04:57 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

insan dısında  irade tek düze bir sistemden ibarettir . ama oly içerisinde insan faktörü söz konusu olunca kararverme yetenegi karmasıklasır ve gelişir .buna ister evrimin bir sonucu diyin isterde yaradılıştaki mucize .bana sorarsanız kaderi yorumlamadan önce kaderin var olup olmama husundaki iradeyi sorgulamak gerekir .irade varmıdır?  eger varsa,nasıl işler?yoksa bu konuda aldıgımız kararlardan nasıl sorumlu tutuluruz ?bu soruların yanıtlanması  kaderin anlımızda yazan ve bizi mecbur kılan bir zorunluluk mu ,yoksa yüce yaratıcının engin ilmi karsısında  hür irade ile alınmış kararlardaki tahminedilebilirliğimizmi oldugunun yanıtını verebiliriz .          
      dip not:  tabi eger baslıktaki  amaç bilineni tekrarlamak değil kaderin varlıgı ve yorumu  konusunda bir sonuca ulasmaksa ? __saygılasr__
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 30, 2007, 04:05:12 ös
Yanıtla #17

Hata yapa yapa kısmına katılıyorum. Soyut olan çoğu şeyde deneme yanılma metodu faydalı olabiliyor.

Temmuz 30, 2007, 04:08:21 ös
Yanıtla #18

Bakın sanırım bir açıklama yapmam gerekli bu hususta_

Temmuz 30, 2007, 04:11:29 ös
Yanıtla #19

Ya bir saniye lütfen konuyu dağıtmayalım arkadaşlar; az önce zaten bir beyin karmaşası yaşadım ama sanırım bugün iyi değilim yarın eğer mümkün olursa açıklamalarımı yapacam_
Hatlar karıştı sanırım_