Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ?Peygamberler?  (Okunma sayısı 13502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2008, 03:18:18 ös
  • Ziyaretçi

Peygamberler allahın var olduğuna inanırlar mı?Belki birçoğumuz bu soruyu daha önceden duymuştur.Soru aslında bizi iki kelimeyi tartışmaya götürüyor.((Sayın üyeler saçmalık,boş bunlar vs. bu tarz yorumlarda bulunmayalım.LÜTFEN!!!))

Ocak 30, 2008, 04:04:21 ös
Yanıtla #1

Sn. bilmeliyimgalilei bir elçi mutlaka kralını tanır. Bu yüzden peygamberlik seviyesine ulaştıkları andan itibaren bu inanca çok sıkı bağlı olduklarına inanıyorum. Zaten her türlü tepkiye karşı dik durmalarının sebebi de bu olsa gerek. Peki sizce inanmama olasılığı nedir? Görüşlerinizi merakla bekliyorum.
ars longa, vita brevis...

Ocak 30, 2008, 04:51:04 ös
Yanıtla #2

Peygamberler allahın var olduğuna inanırlar mı?Belki birçoğumuz bu soruyu daha önceden duymuştur.Soru aslında bizi iki kelimeyi tartışmaya götürüyor.((Sayın üyeler saçmalık,boş bunlar vs. bu tarz yorumlarda bulunmayalım.LÜTFEN!!!))

Sn.bilmeliyimgalilei,

Bu kişilere vazifeli varlıklar gözü ile bakmanızı öneririm.Dolayısı ile vazifeyi aldıkları bir makam(tanrı,allah,kaynak v.s) mevcuttur.Bir vazife icra edeceklerine göre hem vazifeye hemde verene inanmaları gerek ki gereği yapılabilsin.Bu vazife insanlara doğruyu göstermek olduğu gibi çok farklı bir amaçda taşıyabilir.Başarılı olunabileceği gibi başarısızda olunabilir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Ocak 30, 2008, 06:49:55 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bu soru bana da yöneltilmiş bir soru idi.Cevabı kimilerine göre çok saçma gelebiliyor bazen .Diğer üyelerin yorumu ardından cevabını açıklamayı düşünüyorum.İlk duyduğum da sizinkilere benzer cevaplar vermiştim.

Ocak 31, 2008, 11:29:12 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Çok fazla üye cevap yazmadı sanırım cevabını açıklamalıyım

Ocak 31, 2008, 11:43:39 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bu sorunun cevabı ;
Hayır Peygamberler Allah'ın varlığına inanmazlar.O'nun varolduğunu BİLİRLER olmalıymış ilk konuyu açarkende ifade etmiştim İnanmak ve Bİlmek arasındaki fark nedir?

Ocak 31, 2008, 11:58:18 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

İman konusunda İnanmak işin zor kısmı, bilmek ise onun yanlızca sonuçlarından biridir sevgili galilei ..Peygamberler önceden inandıkları için gerçekle birfiil münasebet mevkine erişmişlerdir zaten  ....sorunun daha dogru cevabı bu olucaktır sanırım
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Şubat 01, 2008, 12:03:29 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

sevgili paragon güzel bir yorum fakat bu cümlelerinizde düşündürücüdür aslında.Peygamberler bildikleri için mi inandılar yoksa inanıp görerek mi bildiler?
Aslında soruya türlü cevaplar verebilir.Bunu soran felsefeci aynı zamanda şu örneği vermişti,""Mesela sen şu an benim yanındasın ve ben senin yanımda olduğuna inanmıyorum,yanımda olduğunu Biliyorum.Fakat ailen burada olduğunu bilmiyor burada olduğuna inanıyor?"""

Şubat 01, 2008, 12:08:18 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

O felsefecinin felsefi boyutlardaki  sanal görüleri sanırım atlayarak böyle bir örnekle irdelemiş mevzuyu .....

Oysa paratik düşününüz galilei .İman ilahi boyutlarda bir görevdir ve bu görevi yerine getirmek bir tür sınav sayıldıgına göre ,hangi ilahi zeka kulunun zaten  cevapları verilmiş ve apaçık önünde duran bir soruyu cevaplandırılmasını ister ......sevdiğim bir söz vardır ''inancın hası şüpeyle birlikte olandır diye ''
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Şubat 01, 2008, 12:17:14 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kesinlikle çok güzel yorumlarda bulunuyorsunuz sevgili paragon.
fakat peygamberliğin bir sınav olmadığını düşünüyorum çünkü peygamberlik aşamasına gelmeden önce de aynı derecede üstün insanlardır.Mesela doğarkende peygamberlik mührünü taşırlar.Bir yerde okuduğumu hatırlıyorum diyorki peygamberler insan olarak hata yapabilirler ama asla günah işleyemezler yalan söyleyemezler zira onlar ona göre yaratılmıştır.
Yani anlatmaya çalıştığım zaten benliklerinde Allah'ın varlığından haberdar olarak yaratıldıkları için Bİlirler.İnançları ve imanları zaten dünya başlangıçlarından önce gelir.Ruhlarının varolması ile gelir.
Söylediğiniz söz gerçekten çok güzel ve benim özellikle din konusunda yegane yol göstericilerimden birisidir.