Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tişabeav ve İki Kardeşin Hikayesi  (Okunma sayısı 7702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2009, 12:21:39 ös
  • Ziyaretçi

Tişabeav ve İki Kardeşin Hikayesi

Kendilerine miras kalmış olan çiftliği sevgiyle çalıştıran iki kardeş varmış. Bir süre sonra, içlerinden biri evlenmiş , böylece çiftliği bölüşmüşler. Evli olan yeni bir ev inşa ederek orda karısıyla birlikte yaşamaya başlamış, diğer kardeş ise eski evde yalnız başına yaşamaya devam etmiş. Kardeşler çiftlikte çalışıp çok zengin olmuşlar.

Evli olanın 10 çocuğu olmuş. Diğeri ise yalnız yaşamaya devam etmiş.

Bir gün, bekar olan kardeş düşünmeye başlamış : “ Geniş bir çiftliğe ve çok paraya sahibim,ancak ben yalnızım, diğer taraftan kardeşimin beslemesi gereken 12 kişilik bir ailesi var”. Ve bir gece yarısı bir yığın buğday alarak çiftlikleri ayıran tepeye tırmanır ve kardeşinin silosuna koyar.

Diğer taraftan evli kardeş de şöyle düşünüyormuş : “ Benim eşim ve 10 çocuğum var. Zenginim.Ancak kardeşim yalnız ,benim gibi zenginlikleri yok. Tüm sahip olduğu sadece buğdayı. “ Bu yüzden gece yarısı bir yığın buğday alarak, tepeyi tırmanır ve kardeşinin silosuna taşır.

Her gece iki kardeş tepeyi tırmanıp , diğerinin tarafına geçer ve siloya buğday koyar. Ve ertesi sabah da her biri aynı miktar buğdaya nasıl sahip olduklarını merak ederler.

Bir gece, diğer tarafa buğday götürmek için tırmanırlarken tepede karşılaşırlar. Ve neler olduğunu anlarlar, birbirlerinin kollarına atılarak sevgiyle kucaklaşırlar.

İşte bu yeri Tanrı “Kutsal Tapınak” ın kurulması için seçmiştir.

Çünkü bir insan başka bir insanı sevdiğinde Tanrı bizimledir. Nerde olursak olalım. Çünkü bu gerçekten yaşamamızın anlamıdır.

“ BİRLİK OLMA VE KURTARILMANIN ANAHTARI “

Temmuz 11, 2009, 12:22:32 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

SEVGİ;
Herşeyin anahtarı gerçekten...

Temmuz 11, 2009, 12:29:10 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Araştırırken biraz önce rastladım.Paylaşma amacım sevgiyi ifade eden güzel bir olay.Yahudi iki kardeşin hikayesi olduğu için bu bölüme ekledim.Etkileyici bir hikaye.Paylaşım ruhu.
Hikayeyi alıntı yaptığım site www.sevivon.com.

Temmuz 12, 2009, 01:10:31 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Yukarıda ki,güzel öykünün yanında birde Teşabeav nedir ?
Hep beraber gözden geçirelim ..

TİŞABEAV - TEŞABEAV
Av ayının dokuzuncu günüydü, yani Teşa Beav.  Moşe’nin Kenaan ülkesine gönderdiği casuslar geri döndü ve orada yaşayanların çok güçlü olduğunu, Yahudilerin orayı fethedemeyeceğini bildirdi.  Bunları duyan halk ağlamaya ve yakınmaya başladı.

Tanrı dedi ki: “Hiç sebep yokken ağladınız.  Bu yüzden bu günü sizin için sürekli bir yas günü yapacağım.”

Ve Yahudiler kırk yıl boyunca çölde dolaşmaya mahkum edildi.  

Bu günün acılı bir güne dönüşmesinden sonra Teşa Beav’da birçok korkunç olay gerçekleşti:

»         İlk Bet-Amikdaş Babil Kralı Nabukodonozor tarafından M.Ö. 586 yılında yıkıldı.

»         İkinci Bet-Amikdaş Titus ve Romalılar tarafından yıkıldı.

»         135 yılında Betar’daki kale Romalılar tarafından ele geçirildi ve Bar Kohba ile adamları öldürüldü.

»         1290 yılında İngiltere Kralı I. Edward Yahudileri kovdu.  1600lara kadar İngiltere’ye tekrar girmelerine izin verilmedi.

»         1492 yılında Kral Ferdinand ve Kraliçe İzabella tarafından başlatılan İspanyol Engizisyonu sonucunda 150.000 Yahudi İspanya’dan kovuldu.

Teşa Beav akşamında Yeremya Kitabı’ndaki Yakınmalar okunur.  Ayinin sonunda sürgündeki Yahudilere ümit vermek için Yeuda Halevi’nin şiirleri okunur

Teşabeav günü ve kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler olabilir..Ben Rabi Nisim Behar'ın El Gid Para El Pratikante adlı eserini tavsiye ederim..
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2009, 01:13:47 öö Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Temmuz 13, 2009, 10:22:57 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

SEVGİ;
Herşeyin anahtarı gerçekten...

Çünkü tek hakikat"O"sayın Barış...Seven tanrı sevgiden ibaret...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 13, 2009, 01:45:20 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sevgili ceycet sizin tanımlamanızdan sonra ben de Tişabeav'da tutulan oruç ile ilgili bilgi paylaşımı yapmak istedim.

Tişabeav'da Yapılmaması Gerekenler ;

1. Gün batımıyla başlayan oruç ertesi akşam yıldızların çıkmasıyla sona erer.

· Hamile veya süt veren kadınlar da bu orucu tutarlar.

· 30 günlüğe kadar loğusa kadınlar oruç tutmazlar.

· İlaç alınabilir, su içilmeden alınması tercih edilir.

2. Özel bir kiri çıkarmak dışında yıkanılmaz veya banyo yapılmaz.

3. Eşlerarası ilişkide bulunulmaz.

4. Deri ayakkabı giyilmez. ( Deri kemer takılabilir )

5. Hediye verilmez.

6. Müzik dinlenmez .

7. Tişabeav’la ilgili bölümler dışında Tora çalışılmaz.