Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar İçin ''Kutsal Kase '' Ne İfade Ediyor?  (Okunma sayısı 12799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2011, 02:38:37 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Enteresan bir konu bu "kutsal kase". 12.y.y. ve 13.y.y. larda kaleme alınan hikayeler de ilk olarak adı geçiyor. Adı geçiyor ama günümüzde yüklenmiş olan anlamıyla değil.

İlk versiyonlarında ki "kase" ile sonradan Tapınakçıların koruduğu söylenen "kase" arasında derin farklar var. İlk yazılarda "graal" olarak geçiyor ve bu kelimenin tam karşılığı kesin değil. Daha doğrusu, ezoteriyle ilgilenenler "Tapınakçılara", tasavvuf veya dini olarak ele alanlar ise, "kase" ye farklı anlamlar yüklüyorlar.

Ama tek bir gerçek var, "kutsal" kase" olarak adlandırılan efsanenin, sonradan Hristiyanlaştırıldığı yönünde, en azından bu efsanenin ilk kaleme alındığı yazılara bakılırsa.

Forumda ki konu başlığına bakarsak eğer. Tapınakçılardan dolayı Masonlukla ilişkilendirildiği daha doğrusu forumun yapısı nedeniyle belkide bu başlığın ortaya atıldığı düşünülebilir. Ama unutulmamalıdır ki, Tapınakçılar ile Masonluk her ne kadar iç içe geçmiş görünse de, temel farklılıkları var. Ve ilk yazılı kaynaklara bakarsak veya doğru kabul edersek konunun ezoteriyle alakası pek yok. Tapınakçıların Kiliseyle olan mücadelesine atıfta bulunmak veya nedenini çözebilmek için ortaya atılmış bir hikaye.

Dediğim gibi "graal" kelimesinin onlarca karşılığı var. Hangi boyuttan bakıldığıyla alakalı karşılıkları var. Ezoteride cisimleştirilmiş, simya da ölümsüzlüğün sırrı veya gençlik pınarı- sonsuz gençlik olarak ele alınmış, din biliminde ise Hıristiyanlıkla özdeşleştirilmiş bir efsane.

Bakış açısına göre değişir ama Masonluğun nasıl bir bakışı olabilir bilemiyorum. Mason olan kişinin ilgisine veya inançlarına göre değişir bence.

Saygılarımla

Şubat 22, 2011, 03:53:12 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın sundance topladığı bilgileri bize aktarıyor, teşekkürler, ancak yer yer yanlış sözler de etmiyor değil.

Ancak şimdi ben burada Sayın sundance'ın iletisindeki yanlışları belirtmeyeceğim. Çünkü bunlar ortaya konulmuş sonru ile bağlantılı değil. Genelde kutsal çana, özeldeki nitelikleri, bunun Tapınatçılar ya da kimi başta kurum ve örgütlenmeler, felsefelerle bağlantısında uzun uzun söz edebiliriz. Ancak onlar bir başka başlık altında olmalı. Forumda bir yerde belki vardır. Ben bile değinmiştim.

Buradaki konu, bu nesne ya da simgenin doğrudan Masonluk ile bir bağlantısı olup olmadığı.   Benim anlattıklarımın es geçilmiş olduğunun farkındayım ama ben de forum kuralları nedeniyle daha fazlasını söyleyemem.

Konuyu başlıktaki sorudan saptırmayacak olursak hepsi bu kadar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 22, 2011, 04:02:51 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM yine mistik ve gizemli şekilde yaklaşmayı tercih etmiş .

Sayın ADAM, sizden ricam hatalarımı belirtin. Belirtin ki bende doğrularını öğreneyim. Doğrudur ben kabul gören akademik araştırmalara bakarak yorumumu paylaştım, kurgu kitap yazarlarının kitaplarına bakarak değil !

Not: Bu konunun geçtiği ilk yazı 800 yıllıktır !!!

Saygılarımla

Şubat 23, 2011, 01:08:39 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Böyle bir başlık açarak iyimi yaptım bilmiyorum ama onca yazılan yazıların içersinde tek dikkatimi çeken

Sn: sundance  kurmuş olduğu şu yazısı 
<... simya da ölümsüzlüğün sırrı veya gençlik pınarı- sonsuz gençlik olarak ele alınmış, din biliminde ise Hıristiyanlıkla özdeşleştirilmiş bir efsane.>
bu paragaf bile masonlukla ilişkisini en güzel şekilde anlatmaya yatiyor artıyor bile...