Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktan Beklentiniz Nedir?  (Okunma sayısı 29107 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 12, 2015, 10:37:53 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Biz masonluga bir şey katamayiz. Cüssemiz ne bizim? Ancak o bize çok şey katar. Nacizane görüşüm.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 12, 2015, 11:46:23 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Bir keresinde bir arkadaşım 'Sıfır Limit'  adında bir kitap yollamıştı, ben de ayıp olmasın diye bir bakayım dedim. İlk etapta çok sıradan bir pohpohlama(kişisel gelişim) kitabı sandım ama, biraz ilerleyince tam da öyle olmadığını anladım. Hawaili bir terapistten ve onun çok farklı bir tedavi yönteminden bahsediyordu.  ''Ho'oponopono'' adında ilginç bir yaklaşımı varmış bu adamın. Bir tür çekim yasası gibi...

Bu yaklaşıma göre, bir insanı iyileştirmek için onunla yan yana gelmek şart değilmiş. Hariçten de, yani bir nevi uzaktan da hastalar iyileştirilebiliniyormuş. Hatta terapist bunu bir yakın temas kurulması tehlikeli olan 70'e yakın hastanın üzerinde denemiş ve başarılı da olmuş.

Çünkü, insanlar karşılarında olan insanlar için, kendi içlerindeki kötülükleri yok ederse her şey düzelir ve hastalıklardan da kurtulur diyor bu adam.

Bu haliyle çok bilimsel durmuyor tabi. 

Ama kitabın bir kısmında daha da ilginç şeyler dikkatimi çekmişti.  Bu başlıkta bu kitaptan bahsediyor olmamın sebebi de aslında bu ilginç şey oldu.

Tam hatırlamıyorum ama,şuna benzer şeyler diyordu.

Bir şey, onu beklemediğiniz anda olur. Olmasını istediğiniz anda değil. Ne zaman ki, beklentileriniz olmadı, işte o zaman istediğiniz şeyin olma ihtimali daha yüksek olur. Çünkü bir şeyi, içinize işlemek, o şeyin peşinden gitmekten her zaman daha iyidir.

Herhalde öyleydi.

Şöyle bir cümleyi hatırlıyorum bir de... Hikmetli bir söz gibiydi.

''Eğer onu fark ediyorsanız, ona sahipsinizdir''

Sıfır Limit kitabından zihnimde kalan tek kesin cümle de bu cümleydi.. Sonra bitti kitap. Şimdi nerede bilmiyorum.

Bu son cümleyi Masonluğun potasında erittim sonra ; ve daha iyi anladım.

İçimizde Masonluğu yaşıyor ve fark edebiliyorsak ona sahibiz demektir;dedim.

Geriye sadece önlük kalıyor.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2015, 12:00:29 öö Gönderen: İNSAN »

Ağustos 12, 2015, 11:58:31 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın INSAN'in masonluk yorumuna yorum yapmayacağım sadece bahsettiği tekniği daha önce okumuştum ve her ne kadar bilimsel olmasa da faydasını görmüştüm. Kendisine teşekkür ederim anılarımı hatırlattı. =)
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ağustos 13, 2015, 12:02:58 öö
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Demek işe yarıyor. Ben denemedim doğrusu. Bileydim ben de denerdim... ;D

Ağustos 13, 2015, 12:04:06 öö
Yanıtla #14
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Belki de işi zaten basaracaktim, teknik üzerine denk geldi.  =)
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 01:15:53 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Mason olunca! gelişmek, aydınlanmak ve insanlığa faydalı olmak...
Peki ya bunlardan mason olmayınca vaz mı geçilecek?

Masonluk kendi ham taşını kendin yontmak ise ve ne bir tavsiye ne bir gerçek talep ufukta yoksa...
Bu kişisel(!) umdeler ret mi edilecek?
Gelişmekten ve diğerlerinden vaz mı geçilecek?

Ego der ki "Hayır!"

Peki ya öyleyse bir çırpıda söylenebilen hedefleri gerçekleştirmek için, bir locada tekris edilmeyi beklemek neden?
Locada çalışma yapmak ve "hala" kendi hamtaşınızı yontmak ne türlü bir avantaj kazandıracak ki,
masonluktan/kendinizden ertelenmiş beklentiler artık gerçekleşebilecek?

Dur ben sivri uçlarımı törpüleyeyim demek için tekris olmayı, ideallerini, ritüellerini bulmak mümkün olan masonluğu beklemek neden?

Ya masonsunuzdur ve bu belki bir loca tarafından onaylanır veya masonluk hakkında hiçbirşey anlamamış bir tiyatrocusunuzdur, tekris edilmeyi başaran/isteyen.

Ağustos 13, 2015, 01:29:39 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mason olunca! gelişmek, aydınlanmak ve insanlığa faydalı olmak...
Peki ya bunlardan mason olmayınca vaz mı geçilecek?

Masonluk kendi ham taşını kendin yontmak ise ve ne bir tavsiye ne bir gerçek talep ufukta yoksa...
Bu kişisel(!) umdeler ret mi edilecek?
Gelişmekten ve diğerlerinden vaz mı geçilecek?

Ego der ki "Hayır!"

Peki ya öyleyse bir çırpıda söylenebilen hedefleri gerçekleştirmek için, bir locada tekris edilmeyi beklemek neden?
Locada çalışma yapmak ve "hala" kendi hamtaşınızı yontmak ne türlü bir avantaj kazandıracak ki,
masonluktan/kendinizden ertelenmiş beklentiler artık gerçekleşebilecek?

Dur ben sivri uçlarımı törpüleyeyim demek için tekris olmayı, ideallerini, ritüellerini bulmak mümkün olan masonluğu beklemek neden?

Ya masonsunuzdur ve bu belki bir loca tarafından onaylanır veya masonluk hakkında hiçbirşey anlamamış bir tiyatrocusunuzdur, tekris edilmeyi başaran/isteyen.
Mesajınız konu dışıdır. Kimse ''iyi bir insan'' olmak için mason olmak istemez. Istese de olması zor çünkü iyi bir insan olmayı değil daha iyi bir insan olmayı istemelidir. Ayrıca mason olunca yardım ederim aydinlanirim diyen kim? Biz mi görmedik? Yorum kimin yorumunaydi?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 01:37:38 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Alınganlığa gerek yok. Yorum kendi iç yorumumaydı. Sizler harikulae muhteşem insanlarsınız. Ben değilim, lütfen rahat olun.

Ağustos 13, 2015, 01:39:30 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Alınganlığa gerek yok. Yorum kendi iç yorumumaydı. Sizler harikulae muhteşem insanlarsınız. Ben değilim, lütfen rahat olun.
Alinganlik yapmadık efendim merak ettik sadece. Forumumuzda kimdir masonluga girince yardım yapacak olan ve aydinlanacak olan? Samimi niyetle merak ettim.
Gnothi Seauton

Ağustos 13, 2015, 01:46:37 öö
Yanıtla #19

Masonluğun bir eğitim-öğretim kurumu olmadığı dahası üyelerini seçerken zaten en iyi olanı seçtiği düşünülürse, bu soru acaba ne kadar yerinde bir soru diye düşünmeden edemiyorum.

Masonluğu o meşhur tasavvuf tarikatlarından ayıran bir özelliği de bu olsa gerek. Bu meşhur tarikatlara girenlerde olgunluk ve yeterlilik kısmen önemsenirdi. Üyelerin süreç içerisinde pişmeleri ve hazır hale gelmeleri hedeflenirdi. Ama Masonlukta böyle değil. Aralarına zaten yeterince olgun ve yeterli olanları alırlar. Haliyle de Masonluk bir şey sunmaz. Böyle bir vaatte de bulunmaz.

Eskiden yaşadığım bir olay geldi aklıma. Fiziken çok güzel/yakışıklı bulduğum bir kişiye, çok şanslı olduğunu ve Tanrının ona verdiği bu güzellik karşısında şükretmesi gerektiğini söylemiştim. O ise kendisine hiçbir şey verilmediğini, Tanrının insanlara hiçbir şey veremeyeceğini ama Tanrıdan alabileceğimizi söyledi. Sonra da bana eski fotoğraflarını gösterdi. Bu eski fotoğraflarda onun bugünkü güzelliğine dair pek bir şey yoktu. Velhasıl çalışarak, isteyerek güzelliğe erişmişti. Güzel değildi ama istemiş ve olmuştu. Bunu da bekleyerek değil, çalışarak ve alarak elde etmişti. Masonlukta böyledir. O size hiçbir şey veremez ama siz ondan alabilirsiniz...

Haliyle, Masonluk bir şey sunmadığı için herhangi bir beklentiye de girmeye gerek yok. Önemli olan sizin ona ne sunabileceğiniz ve Masonluktan neleri alabilecek yeterliliğe sahip olduğunuzdur.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus