Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 70914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2008, 05:18:14 ös
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Alıntı
Çünkü öğretinizde dogmatik bir yapı olmadığını ifade ediyorsunuz.

Bu ifadede bulundugumu sanmiyorum. Masonlukta bircok dogma vardir. Masonlugun dogmalari onun sutunlari (onu ayakta tutan degerler) olarak gorulur.

Size demedim zaten Sayın MASON, öğretinin temelinin dayandığı mefhumlardan bahsettim. Neden öğreti din değildir (yada dinden farklıdır) sorusuna verdiğimiz cevabın, dogmatik bir yapısı olmaması değil mi? Ben bu forum içerisinde okuduğumu sanıyordum, aklımda yanlış mı tutmuşum?

Nisan 06, 2008, 03:52:22 öö
Yanıtla #51
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom,

Masonlukta bircok dogma mevcuttur. Fakat ogretilerde dini dogmalara yer verilmez. Din ve inanc kisinin kendine aittir. Saygi duyulur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 06, 2008, 11:51:10 öö
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Öğreti için dini dogma benzetmesi değil benim ifade etmek istediğim tabii ki. Bu dogmatik yapının varlığı kurallardan ötürü mü peki?

Saygılarımla,

Mayıs 15, 2008, 10:13:07 ös
Yanıtla #53

Sayın MASON,

Öğreti için dini dogma benzetmesi değil benim ifade etmek istediğim tabii ki. Bu dogmatik yapının varlığı kurallardan ötürü mü peki?

Saygılarımla,
Kurallarin varligi dogmatik yapidan oturu de diyebiliriz. Birbirini pekistiren olgulardir.
Bazi insanlar (hatta Mason olan insanlar) bu kurallari, dogmayi, vs. elestirir. Fakat bu kisilerin gozunden kacan, Masonuk bu dogmalar sayesinde bu kadar uzun sure ayakta kalmis ve varligini devam ettirmistir.

Ulkemizde yozlasan bir cok degerin sebebi, kurallara ve/veya alisila gelmis olan inanislara tabii kalmamaktir. Bu degerlerin dogru olup olmadigini, kurallarin mantikli olup olmadigini, disariya gore uygun olup olmadigini, anlasilir olup olmadigini gostermez. Bu konuya dinlerden de ornek gosterebiliriz.
Mesela Hristiyanliktaki Isa Peygamber'in Allah'in oglu olmasi, biz Muslumanlara, sacma ve yanlis gelir. Ayni sekilde bizlerin inandigi ve dogmatik olarak kurallarina uydugu bir cok sey onlara sacma, ve kabul edilemez gelir.

Bir seyi sorgularken kisi kendisinin ondan ne anladigini degil, sorguladigi seyin ozunu ve neden oyle oldugunu anlamasi elzemdir. Bunu anlayip da kabullen(e)miyor ise, bu o kisinin o kavrami tam olarak yakalayamadigina isaret eder. Ben gunluk hayatimda bu tarz seylerle yuzlerce kez karsilasiyorum.
Is konularinda bir cok kez fakat bu cok mantiksiz, fakat boyle olmamali, ama neden boyle dusunuyorlar ki gibi sorular ile karsilasiyorum. Bazi oturmus kurallarin oldugu ortamlarda, o kurallar isliyor, ve o ortamin devam etmesinin kosullari bu isleyise dayaniyor.

Umarim cevabim sizi bir nebze olsun aydinlatmistir.

Saygilar
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 10:48:42 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Sayın Lux_e_Tenebris

Emin olun verdiğiniz cevap aydınlatıcı olmuştur, size çok teşekkür ederim öncelikle. Ama sorun şu ki bende soru bitmez :) Bende kendime şaşıyorum bazen :)

Peki Masonların dahi öğreti içindeki dogmatik kuralları sorgulaması yanlış mı? Artık dinler bile fazlası ile sorgulandığına göre, neden öğretide mensup olanlar tarafından sorgulanmasın? Ayrıca bu sorgulamanın sebebinin, bazı kardeşlerinizin öğretiyi özümseyerek değil ezbere öğrendiklerini göstermektedir, doğru mu?

Sevgilerimle

Mayıs 15, 2008, 10:55:34 ös
Yanıtla #55

Sayın Lux_e_Tenebris

Emin olun verdiğiniz cevap aydınlatıcı olmuştur, size çok teşekkür ederim öncelikle. Ama sorun şu ki bende soru bitmez :) Bende kendime şaşıyorum bazen :)

Peki Masonların dahi öğreti içindeki dogmatik kuralları sorgulaması yanlış mı? Artık dinler bile fazlası ile sorgulandığına göre, neden öğretide mensup olanlar tarafından sorgulanmasın? Ayrıca bu sorgulamanın sebebinin, bazı kardeşlerinizin öğretiyi özümseyerek değil ezbere öğrendiklerini göstermektedir, doğru mu?

Sevgilerimle
Tesekkurler;

Sorgulamak yanlistir demedim, bir yere varmaz, veya varirsa var olan seyi oldugundan baska yone saptirir demek istedim. Bazi kardeslerimizin ogretiyi nasil aldiklari hakkinda yorum yap(a)mayacagim, zira daha once de aciklanmis oldugu gibi herkesin al(gilaya)acagi ogreti farkli olacaktir. Buna ornek olarak yarisi su dolu bardagi gosterebiliriz. Kimileri ogretileri oldugu gibi anlar, degisik anlamlar yukler kimileri ise o ogretilerden daha derin ve felsefi anlam cikarmaya calisir. Ideali de budur.

Sizdeki soru bitmeme durumu hakkinda elimden geldigi kadar cevap verebilmek disinda yapabilecegim bir sey maalesef yok. Umarim cevaplar faydali olurlar. Siz soru sorus tarziniz itibari ile bir musterime cok benziyorsunuz, o yuzden aliskinim :)
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 10:59:59 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Tesekkurler;

Sorgulamak yanlistir demedim, bir yere varmaz, veya varirsa var olan seyi oldugundan baska yone saptirir demek istedim. Bazi kardeslerimizin ogretiyi nasil aldiklari hakkinda yorum yap(a)mayacagim, zira daha once de aciklanmis oldugu gibi herkesin al(gilaya)acagi ogreti farkli olacaktir. Buna ornek olarak yarisi su dolu bardagi gosterebiliriz. Kimileri ogretileri oldugu gibi anlar, degisik anlamlar yukler kimileri ise o ogretilerden daha derin ve felsefi anlam cikarmaya calisir. Ideali de budur.

Sizdeki soru bitmeme durumu hakkinda elimden geldigi kadar cevap verebilmek disinda yapabilecegim bir sey maalesef yok. Umarim cevaplar faydali olurlar. Siz soru sorus tarziniz itibari ile bir musterime cok benziyorsunuz, o yuzden aliskinim :)

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Şu benzediğim müşterinizi siz seviyor musunuz yoksa gıcık mı oluyorsunuz? :D Ona göre fazla soru sormayımda :) Saçma sapan sorular soran bir müşteriniz değildir umarım :)

Mayıs 15, 2008, 11:05:45 ös
Yanıtla #57

Tesekkurler;

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Şu benzediğim müşterinizi siz seviyor musunuz yoksa gıcık mı oluyorsunuz? :D Ona göre fazla soru sormayımda :) Saçma sapan sorular soran bir müşteriniz değildir umarım :)
Yok, hayir hep verdigim cevaplarin uzerine mantikli sorular soran bir kisi. Gizik olmak haddimize degil. Oyle olsa hem meslegimi birakirdim, hem de burada cevap yazmazdim ;)
Spes mea in Deo est

Mayıs 15, 2008, 11:10:02 ös
Yanıtla #58
  • Ziyaretçi

Yok, hayir hep verdigim cevaplarin uzerine mantikli sorular soran bir kisi. Gizik olmak haddimize degil. Oyle olsa hem meslegimi birakirdim, hem de burada cevap yazmazdim ;)

Mantıklı sorular sorabiliyorsam ne mutlu bana ve bunu sizden duymak çok güzel buarada :) Teşekkür ederim iltifatlarınız ve yardımlarınız için :)

Mayıs 15, 2008, 11:23:35 ös
Yanıtla #59

Mantıklı sorular sorabiliyorsam ne mutlu bana ve bunu sizden duymak çok güzel buarada :) Teşekkür ederim iltifatlarınız ve yardımlarınız için :)
Rica ederim, her zaman.
Spes mea in Deo est