Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pi Sayısı  (Okunma sayısı 37166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2007, 07:52:34 ös
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Daha kibar ifadelerde bulunarsaniz sevinirim. Burasi sokak agizi ile konusulacak bir mekan degildir. Saygi cercevesinde yorum ve sorularinizi dinlemekten mutluluk duyariz.

Masonlukta derece gecisleri, matematik bazli degildir. Matematik, Masonlukta her bilime verilen onem kadardir. Masonlar sadece matematik konusunda degil her konuda kendilerini egitmek ve bilgi almak gayesindedirler.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 06, 2007, 07:59:44 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Sokakta da insanlarımızın benim gibi konuştuğunu öğrenmek beni ziyadesi ile memnun etmiştir. Ya da siz sokak ağzını duymamışsınız, açın başbakanımızın nutuklarını dinleyin; sokak ağzı neymiş anlarsınız. 

Verdiğiniz bilgi için sağ olun.

Saygılar...

Mayıs 07, 2007, 01:36:21 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

???
Saniyorum yeni bir uyemiz gelmis. Hos gelmis. Saniyorum kendisi matemeakik alninda uzman. Rahmetli Pisagor'dan veya tarihte yuzlerce katedral/binanin insaasi icin hesap kitap yapmis bir cok mimardan daha iyi olsa gerek. Burada iki uc mesaji okuyup butun mason aleminin matematik bilgisi uzerine ahkam kestigine gore ;)

Hizli bir giris yapmissiniz. Dikkat edin forum bu aralar cok kaygan :)

Mayıs 07, 2007, 01:49:42 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.ElmasMehmet;
Size karsı bir istekte bulunuluyor,fakat siz sanki size aksi denilmiş gibi bu konuda birde ornek veriyorsunuz..Zamanla anlayacaksınız ki istekler , uyarılara donusecek ve uyarılar Sn.SublimePrince nin dediği gibi kaygan bir zemine donusecek.Anladıgınızı umuyorum.Sizde cok ıyı bılıyorsunuz kı Saygı gosterdıgınız olcude Saygı gorursunuz..Lütfen mesajlarınızı yazıp gondermeden evvel tekrar gozden gecırın,eger kaba ıfadeler varsa kendı saygınlıgınız ıcın gerekenı yapın...Saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 07, 2007, 03:31:21 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Arkadaş şuan acemi siteye alışacaktır. ;) Zaten alıştığı zaman tutulamaz. :)

Mayıs 07, 2007, 04:33:11 ös
Yanıtla #15

Pi sayısının yaşamsal anlamda yani matematiksel anlamı dışında masonlar için herhangi bir önemi var mı yoksa sadece pi sayısı matematiksel olarak mı değerlendirilmektedir?
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 07, 2007, 05:43:48 ös
Yanıtla #16
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Sevil Hanim,

Sorunuz guzel oldugu kadar cevaplasi zor bir soru. Masonlugun ilk 3 derecesinde pi sayisi ile ilgili bir ogreti yoktur. Yanliz pi sayisi oncelikle matematik ve geometrinin ana yapi taslarindan biri oldugu icin ve Pisagor Kardesimizin Masonluga katkilari unutulamayacagi icin matematik ve pi sayisini Masonulktan ayirmakta mumkun degildir.

Iskoc Ritinin ust derecelerinde bu sayi ve ozellikleri hakkinda bazi bilgiler vardir. Yanliz onemli olan sayinin kendisi degil, Matematiksel, geometrisel ve felsefi sembolize ettigi degerlerdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 08, 2007, 08:34:03 öö
Yanıtla #17

Sayın Mason, dünkü soruma halen cevap vermediniz yani pi sorusuna ancak diğer sorumu yanıtladınız yani tam olarak cevapsal niteliğinde değil tabiki, neyse ben sorumu tekrarlıyorum gene pi sayısıyla alakalı!
Bilindiği gibi pi sayısının matematiksel bir anlamı bulunmaktadır ancak bu anlamın sizce de yaşamsal bir anlamı bulunabilr mi?Yani Masonlar için pi sayısı yaşamsal anlamda da herhangi bir önem taşıyor mu?
Sevil

Mayıs 08, 2007, 08:38:01 öö
Yanıtla #18

sn sevıl bu sorunu cevaplamayabılırler.gızlılık prensıbınden dolayı.saygılarımla!..

Mayıs 08, 2007, 08:45:48 öö
Yanıtla #19

Peki pi sayısının felsefe alanında sembolize ettiği değeri öğrenmem mümkün mü?
Sevil