Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DENİZ GEZMİŞ  (Okunma sayısı 36374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2008, 09:58:40 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz... " Deniz GEZMİŞ

yukarıdaki sözler çok mu komik bilemeyeceğim... ya da yukarıdaki sözler çok boş işlerin sözlerimidir yine bilemeyeceğim

bildiğim bir şey var ki o da

emperyalizme karşı DENİZ olunmalı!

"türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük kıpırtı ve davranış duydumu, 'bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır' demeyecektir. hemen araya girecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. polis gelecek, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, 'polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir' diye düşünecek, ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, 'demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek!' onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, ismet paşa'ya ve meclis'e telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, 'ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek benim görevimdir!' işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!'' M. Kemal ATATÜRK (bursa nutkundan)

Şubat 24, 2008, 10:37:21 ös
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"macerayı çok seven yabancı özentisi sovyetler birliği özentisi biriydi " gibi bir cümleyi kuran kişinin aslında Türk Sol Tarihi hakkında pek bir şey bilmediğini, THKO'nun THKP-C'nin TKP'nin TİP'in bir kılsatmadan öte anlam taşımadığını düşündüğünü,  MDD'nin PASS'ın Kesintisiz Devrim'in, Kapitalizm yoluyla devrimin ne olduğunu bilmediğini, ÇKP- SBKP arasındaki görüş farklılığı, anarşist-marksist komünist arasında nasıl bir ayrım olduğunu, Troçki ile Stalinin niçin farklı olduklarını Hruşçev Revizyonizminin ne demek olduğunu dahi bilmediğini, fokoculuğu duymadığı gibi oportünizmin ne demek olduğu hususunda görüşünün olamayacağını şıppadanak anlarız... şimdi oturup ağrısız başımıza dert almak istemediğimizden bunların hepsini anlatma derdine de düşmeyiz :)

ama en azından bir Milli dEmokratik Devrim ne demektir bari bunu bilseydi diye iç geçiririz... ülkemiz üniversite gençliğinin bu engin bilgi birikimi karşısında ise duvar var mı duvar kafayı vuracağım da deriz...

Mahir Hüseyin Ulaş...

Şubat 27, 2008, 02:38:00 öö
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

nasılda okumuşsunuz ben şöyle yazdım:bunun grubundakiler 17 Mayıs 1971 de İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Ephraim Elrom kaçırmıştır.
yani deniz gezmiş kaçırmıştır demedim.lütfen dikkatli okuyalım.

Damat Ferit, Ali Kemal gibi kişiler de Atatürk ve silah arkadaşları Anadolu'ya çıktıklarında sizin cümlelerinize benzer cümlelerle onlara karşı çıkmışlardı. Fikrinizce eylem planları ve düşünceleri doğru olmayabilir ama "okuyup adam olsaydı" cümlesini birisi hakkında kullanabilmek için bence insan biraz daha düşünmeli.

Darağacında sallanan bir ölüde komedi unsuru ben bulamıyorum, bu hususta sizi bir kez daha takdir ettim. Bir de Ephraim Elrom'u kaçıranlar Deniz Gezmiş, Yusuf İnan ya da Hüseyin Aslan değil Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'dır. Hani okuyup adam olmak güzel şey, okuduğunu anlamak da güzel bir şey.

Şubat 27, 2008, 02:49:22 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

ne oldu neye ulaştı yazık günah değilmi annesine babasına bukadar boş şeylerle uğraştı.gitti filistinde pis arapların militan terorist arapların yanında eğitim gördü ne eğitimi bu merak ediyorum.
arkadaşlar fikirler çatışsın ama insanlar çatışmasın cahil insanlar bunları yapar.kaç kişi öldü haberiniz varmı.
Eğer ülken için birşey yapmak istiyorsanız bırakın bu maceraları bunlar filmlerde oluyor.yapacağınız tek şey okumak okumak okumak daha sonra zaten yolunuzu bulacaksınız.devlet memuru olun bir yerlere gelmeye çalısın.başbakan olun cumhurbaşkanı olun Cumhuriyetimizin yılmaz bekçisi olan Genelkurmay Başkanlığının bir personeli olun yani asker olun ozaman birşeyleri düzeltebilirsiniz ama böyle ülkelerde (filistin gibi yani) gerilla eğitimi görerek olmaz bu işler.
heleki bu insan arapların bizi arkadan vurduğunu bilmiyormu önce biraz tarih okusaydı keşke.bizim düşmanımız falan yok güçlü olan kazanır.
bide şeye çok gülüyorum ABD askerlerini denize itmişler ya.sanki çok iyi birşey gibi.sanki burası muz cumhuriyeti.bizi nasıl küçültüyorlar haberi yok kavgayla dövüşle olmaz bu işler

güçlü olanın dostu, güçsüz olanın düşmanı çok olur.yani artık yıkın kafanızdaki gecekonduları

"macerayı çok seven yabancı özentisi sovyetler birliği özentisi biriydi " gibi bir cümleyi kuran kişinin aslında Türk Sol Tarihi hakkında pek bir şey bilmediğini, THKO'nun THKP-C'nin TKP'nin TİP'in bir kılsatmadan öte anlam taşımadığını düşündüğünü,  MDD'nin PASS'ın Kesintisiz Devrim'in, Kapitalizm yoluyla devrimin ne olduğunu bilmediğini, ÇKP- SBKP arasındaki görüş farklılığı, anarşist-marksist komünist arasında nasıl bir ayrım olduğunu, Troçki ile Stalinin niçin farklı olduklarını Hruşçev Revizyonizminin ne demek olduğunu dahi bilmediğini, fokoculuğu duymadığı gibi oportünizmin ne demek olduğu hususunda görüşünün olamayacağını şıppadanak anlarız... şimdi oturup ağrısız başımıza dert almak istemediğimizden bunların hepsini anlatma derdine de düşmeyiz :)

ama en azından bir Milli dEmokratik Devrim ne demektir bari bunu bilseydi diye iç geçiririz... ülkemiz üniversite gençliğinin bu engin bilgi birikimi karşısında ise duvar var mı duvar kafayı vuracağım da deriz...

Mahir Hüseyin Ulaş...

Şubat 27, 2008, 02:52:26 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

filistinde araplarda ne buldu gerilla eğitimi alacak.arapların arkamızdan vurduğunu bilmiyormu.
onun bu söylediklerini Hrant dinki öldürenlerde söylüyor onlarıdamı seviyorsunuz.
eğitim eğitim eğitim.
fikirler çatışsın insanlar değil

"Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. Ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz... " Deniz GEZMİŞ

yukarıdaki sözler çok mu komik bilemeyeceğim... ya da yukarıdaki sözler çok boş işlerin sözlerimidir yine bilemeyeceğim

bildiğim bir şey var ki o da

emperyalizme karşı DENİZ olunmalı!

"türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük kıpırtı ve davranış duydumu, 'bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır' demeyecektir. hemen araya girecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. polis gelecek, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, 'polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir' diye düşünecek, ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, 'demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek!' onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, ismet paşa'ya ve meclis'e telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, 'ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek benim görevimdir!' işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!'' M. Kemal ATATÜRK (bursa nutkundan)

Şubat 27, 2008, 03:10:09 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ne oldu neye ulaştı yazık günah değilmi annesine babasına bukadar boş şeylerle uğraştı.gitti filistinde pis arapların militan terorist arapların yanında eğitim gördü ne eğitimi bu merak ediyorum.
arkadaşlar fikirler çatışsın ama insanlar çatışmasın cahil insanlar bunları yapar.kaç kişi öldü haberiniz varmı.
Eğer ülken için birşey yapmak istiyorsanız bırakın bu maceraları bunlar filmlerde oluyor.yapacağınız tek şey okumak okumak okumak daha sonra zaten yolunuzu bulacaksınız.devlet memuru olun bir yerlere gelmeye çalısın.başbakan olun cumhurbaşkanı olun Cumhuriyetimizin yılmaz bekçisi olan Genelkurmay Başkanlığının bir personeli olun yani asker olun ozaman birşeyleri düzeltebilirsiniz ama böyle ülkelerde (filistin gibi yani) gerilla eğitimi görerek olmaz bu işler.
heleki bu insan arapların bizi arkadan vurduğunu bilmiyormu önce biraz tarih okusaydı keşke.bizim düşmanımız falan yok güçlü olan kazanır.
bide şeye çok gülüyorum ABD askerlerini denize itmişler ya.sanki çok iyi birşey gibi.sanki burası muz cumhuriyeti.bizi nasıl küçültüyorlar haberi yok kavgayla dövüşle olmaz bu işler

güçlü olanın dostu, güçsüz olanın düşmanı çok olur.yani artık yıkın kafanızdaki gecekonduları

Mahir Hüseyin Ulaş...

Sn.M akyol söylediklerinize göre  Deniz Gezmiş araplarla birlikte Filistin de eğitim gördü.

Bu içerikli yazıyı daha çok irdeliyebilmem için kaynak gösterebilir misiniz acaba

Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Şubat 27, 2008, 05:25:54 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. M. Akyol,

siz devlet memuru olun bir yerlere gelmeye çalışın, cumhurbaşkanı olun, hatta BM Genel Sekreteri olun, yetmezse üstüne Amerikan Başkanının sağ kolu olun, ne olursanız olun... ama Allah'ınızı severseniz DENİZLERE laf atmayın... Denizlerin Savunmalarını alıp okuyun bir bakın bakalım Kemalizm'in ideallerinin dışında tek bir şey var mı ? Oligarşinin katlettiği gençlerdir Denizler. adam mı öldürmüşlerdir hayır, bir polise ateş mi etmişlerdir? yoo.. ONLAR TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE diyorlardı... hala da diyorlar... sizin küçümsediğiniz o amerikan askerlerini DEFOL eylemleri bizim onurumuzdur. Daha 20li yaşların başındaki bir gençsiniz, oturun önce siz ve asıl siz okuyun! ne demektir sosyalizm? ne demektir MDD? ne demektir PASS? niçin Denizler THKO'yu kurmuştur Mahirler neden THKP-C demişlerdir? ne istemişlerdir? sonra gelin burada filistinli araplardan eğitim almıştır felan deyin...

Evet Deniz Filistine gitmiştir... Filistin Kurtuluş Örgütü saflarında yer almıştır... Bu Deniz'in emperyalizme karşı verdiği mücadelenin bir bölümüdür... siz beğenin veya beğenmeyin bu böyledir.  Deniz FKÖ’nün (Filistin Kurtuluş Örgütü) Arapça yazılı kimliğini taşıdı, Filistin’e gitti. Kimi buna bir macera diyebilir. Bizce böylesi görüşler dünya çapında yaşanan mücadeleyi idrak kabiliyetinden yoksunluğun eseridir. Yapılan yanlıştır veya doğrudur farketmez; işin esası Deniz’in bir Türk genci olarak ezilen dünyanın bir çocuğu olmasından kaynaklanır. Deniz o gerçeği yaşamış, onu teneffüs etmiştir. Deniz’i yaratan mücadele hiç şüphesiz emperyalistlerle ezilen uluslar arasında yaşanan Ulusal Kurtuluş Mücadelesidir.

Denizin tarih bilgisi hiç şüphe etmeyiniz ki sizinkinden fersah fersah üstündür...

Halklar arasında kin tohumları ekenleri, Şoven milliyetçiliği, Faşizmin piyonlarıyla Deniz'i aynı cümle içinde geçirmeniz bile üzüntü vericidir...

"Büyük Türk Milleti!

Atatürk için toplanalım!

Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluş idealini yaşatmak için,

Mustafa Kemal devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için,

Milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için,

Tam bağımsız geçekt-en demokratik Türkiye için,

Gazi Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluşçu saflarında toplanalım.!

Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiyesi için mücadele! "

DENİZ GEZMİŞ

(Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Türk halkına çağrısı)

Şubat 27, 2008, 05:36:54 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Mahir Hüseyin Ulaş...

bu arada o bizi asıl küçültenler, bu ülkeyi muz cumhuriyetine çevirenler Denizler değildi... kimler ki 6. Filo gelecek diye İSTANBUL GENELEVLERİNİ beyaz badanayla boyadı, kim ki Amerikan yardımları için binlerce genci KORE'de ölüme gönderdi kimler ki bir gece ansızın geliverdi ve geldiklerinde "bizm çocuklar" olarak adlandırıldılar birileri tarafından... kimler ki ülkede siyaset yapmak için gidip USAde icazet aldı, kimler ki Atatürk'ün TAM BAĞIMSIZLIK fikrini hiçe sayıp bu ülkenin nesi var nesi yok peşkeş çekip sattı İŞTE ASIL ONLARDI(R) BİZİ KÜÇÜLTENLER... Denizler değil

Şubat 27, 2008, 08:04:31 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Deniz Gezmiş aksiyon yönüyle saygıyı hakeden bir şahsiyet amma velakin aksiyondan ibaret bir şahsı büyük fikir adamı olarak göstermek kanımca pek saygıyı haketmiyor.Deniz Gezmiş'in konuşmalarını ve çeşitli yazılarını okursanız daha doğru düzgün türkce kullanmayı bile beceremediğini görürsünüz.Skullg'ye hitaben söylemiyorum bunları türkiyedeki marksist-sol kesimde genel olarak Deniz Geçmiş-Mahir Çayan gibi şahsiyetleri yüzyılın en önemli fikir adamları arasında gösterme eğilimi var bunu yanlış buluyorum.Yoksa milli mücadelelerine verdikleri savaşa eyvallah

Şubat 28, 2008, 01:24:22 öö
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

araştırmanı önerirdim ama küçük hemen sıradan bi kaynak buyur 1 eylül 1969'a bakabilirsin: http://tr.wikipedia.org/wiki/Deniz_Gezmi%C5%9F

Mahir Hüseyin Ulaş...

Sn.M akyol söylediklerinize göre  Deniz Gezmiş araplarla birlikte Filistin de eğitim gördü.

Bu içerikli yazıyı daha çok irdeliyebilmem için kaynak gösterebilir misiniz acaba

« Son Düzenleme: Şubat 28, 2008, 01:32:09 öö Gönderen: M.Akyol »