Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yaratıcı bir Tanrıya kesinlikle inanmıyorum.  (Okunma sayısı 43297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2008, 05:00:12 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Sorumu yanlis anlamissiniz Blossom Hn. Madde sevebilir mi diye sormustum. Maddenin ruhani olaylar karisindaki eksiklige bir gonderme yapmakti amacim.

Madde, maddeci bir mantaliteye sahipseniz sevilebilir ama bu ruhaniyetinizin göstergesi olmaz; yani sizin ruhaniyetten ne kadar mahrum olduğunuza delalet olur. Ben yanlış ifade etmişim :)

E ama yine yanlis anlamissin Blossom :)

Sn Luks kisaca demek istiyor ki, maddenin ruhu var midir?Malum, ancak ruh sahipleri sevgi gibi ulvi hisleri ihtiva edebilirler.

Ama ote yandan, her ruhu olanin maalesef sevgi, ask gibi duygularla mucehhez olmadigi tezinden yola cikarsak, maddenin ruhu olsa dahi birseyleri, bireyleri sevecegi garantisini veremeyiz kanimca..Ornegin cep telefonum beni seviyor mu , bunu ruhu olmadigi icin kestirmem cok zor. Fakat enterasandir hayvanlardaki evlat duskunlugu, dostluk manzarasi ve kiskanclik gibi hasletlerin onlardaki sevgiden mi yoksa aliskanliklarinin ziddi yondeki hadiselere gosterdikleri etki-tepki neticesinden mi oldugunu merak etmisimdir hep. Bunu uzmanina sormadan bilemeyiz.

Belki bu Masonik ogretiyle bagdasmaz ve siz hemen kendi ogretilerinize has bir aciklama getirir olayin boyle olmadigini ifade edersiniz ama .:) Neticede ben boyle dusunuyorum...

Muhabbetle

« Son Düzenleme: Nisan 27, 2008, 05:06:32 öö Gönderen: Kirlangic »

Nisan 27, 2008, 02:46:40 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Maddenin sevemeyeceğini düşündüğümden dolayı soruyu sürekli madde sevilebilir mi olarak algılamışım :) Şimdi farkediyorum Kırlangıç :)

Hayvanlarda akıl mefhumu olmayabilir ama onların da hisleri var. Sonuçta söylediğin bu duyguları hisleri vasıtası ile yaşıyorlar.

Nisan 27, 2008, 02:52:50 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Farabi, maddenin ruhunun olduguna inaniyordu diye hatirliyorum Aristotle'in aksine.

Nisan 27, 2008, 02:55:24 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Farabi, maddenin ruhunun olduguna inaniyordu diye hatirliyorum Aristotle'in aksine.

Sence maddenin ruhu olabilir mi?

Nisan 27, 2008, 03:08:34 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Bizim anladigimiz soyut bir ruh olmayabilir belki bu ama,mesela Japonya'da yapilan bir deneyde, iki ayri kavanoza koyulup 40 gun bekletilen pirinclere, her gun birine "Guzel" digerine "Cirkin" denilmis. Ve guzel denilerek telkin verilen  kavanozdaki pirinclere hic bir sey olmazken, sasirtici bir sekilde cirkin diye telkin edilen kavanozdaki pirincler kuflenmis, kokmaya baslamis...

Baska bir ornek daha, yine yapilan bir deneyde, bir bardak suya nahos kelimeler soylendiginde su taneciklerinin seklinin cok korkunc bir hal aldigi, ancak guzel soz soylendiginde ise ayni tanelerin acilip en guzel sekillerde kendini demonstre ettigi gozlenmis...

Farabi'nin sozunu ettigi  ise hareket ettikleri icin daha cok gezegenleri, gok cisimlerini,  volkanlari, yildizlari kapsiyor olmasi.

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2008, 03:13:52 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 27, 2008, 03:12:31 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Ama senin bahsettiklerin tam anlamıyla madde değil. Benim madde dediğim, senin dediğin gib telefonumuz, arabamız vs. Bu bağlamda sormuştum aslında sorumu...

Nisan 27, 2008, 03:14:38 ös
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Ama senin bahsettiklerin tam anlamıyla madde değil. Benim madde dediğim, senin dediğin gib telefonumuz, arabamız vs. Bu bağlamda sormuştum aslında sorumu...

Pirinc ve su sence yeteri kadar madde degil mi Blossom ? Unutma ki, araba, cep telefonunu meydana getiren seyler arasinda cesitli kimyasal sivisal maddeleri , ornegin arabanin boyasi yapilirken kullanilan su, petrol, (bu da bir sivi) hep bunlar yukarida anlatigim su deneyinde etkilesim gosteren maddelere sahip.   
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2008, 03:18:14 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 27, 2008, 03:17:29 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Pirinc ve su sence madde degil mi Blossom ?

Pirinç bir bitkiden geliyor ve bozulabiliyor aynı saksıdaki bitki gibi. Su ise bir süre sonra ağzı açık bırakılınca içinde mikro-organizmalar yaşabiliyor. Ama bir tahta mesela, küflenmez. Bunu anlatmaya çalışıyorum aslına bakarsan...

Nisan 27, 2008, 03:21:08 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Pirinç bir bitkiden geliyor ve bozulabiliyor aynı saksıdaki bitki gibi. Su ise bir süre sonra ağzı açık bırakılınca içinde mikro-organizmalar yaşabiliyor. Ama bir tahta mesela, küflenmez. Bunu anlatmaya çalışıyorum aslına bakarsan...

Yaniliyorsun. Sen hic tahtanin kuflendigini, hatta karardigini gormedin mi? Madem madde, o zaman neden yaslaniyorlar? Degisim geciriyorlar? Maddenin degissim gecirmesi demek, onlarin belli bir omrunun olmasi demek oluyor sanirim?Ama bakiyorsun, tahta (ki tahta agactan yani ruh sahibi bir bitkiden meydana geliyor) olebilirken, kuflenebilirken, plastik ne yapsan, kaybolmuyor, sadece ateste eritebilirsin.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2008, 03:23:55 ös Gönderen: Kirlangic »

Nisan 27, 2008, 03:25:07 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Tahta yanlış oldu farkındayım :) Çünkü oda ağaçtan türeme. Kafam karıştı Kırlangıç :)