Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sütun Stilleri – 1 (Genel)  (Okunma sayısı 10729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 23, 2011, 08:37:02 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Neden bilmem, Antik Çağın sütun stillerini şöyle bir incelemek geldi içimden.

Masonlar da kendi ritüelik öğretileri açısından bunlara pek önem verir.

Sütun stillerinden söz edildiğinde, Antik çağda bunların toplam beş adet olduğuna değinilir.

Aslında çok daha fazla olsa gerektir ama beşi adlandırılarak öncelikli tutulur. Sanırım bu, sütun stillerinin anlamlandırılmasından ileri geliyor.

Masonlukta bu bakımdan beş kavram ortaya konuyor ve bunların birer mimari karşılığı seçiliyor. Ancak bu iş tersine yapılıyor sanki mimari değer önceymiş de ona verilen felsefi ya da simgesel anlam sonraymış gibi.

Bu beş sütun stilini şöyle gösterebiliriz:

Bu sütunların gövde özellikleri de elbette önemli ama asıl önem ve değer verilen başlıkları…  (Bunları burada bu grafikte iyi göremeyebilirsiniz; hepsini bir arada boylamasına göstermek isteyince böyle oldu. Ancak merak etmeyin; bu yazı dizisini incelemeyi sürdürürseniz, hepsini teker teker daha ayrıntılı olarak göreceğiz.)

Yukarıdaki resimde bu başlıklar belirgin bir biçimde görülemiyor elbette. Zaten o resim bu beş sütun stilini bir arada, yan yana, karşılaştırmalı olarak gösterebilmek amacıyla yapılmış. Bu sütunlardan hepsinin gövde yapısının birer düz kesik koni olduğunu göz önünde tutarsak, gövde ortalama çaplarının da başlıkları gibi birbirinden farklı olduğu hemen kendini gösteriyor.

Bu stillerin her birini ayrı ayrı gündeme getireceğim.

Sonra da öteden beri kafamı kurcalayan bir soruyu sizinle paylaşmak niyetindeyim.

Her birinin ayrıntısına girmeden, bu beş sütun stili üzerinde bir diyeceği olan, bunlara bir başka stil daha ekleyecek olan var mı acaba?

« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2011, 08:39:31 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 23, 2011, 08:58:52 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM en sevdigim konulardan birine baslamis. Umarim zamanim olur da elimden geldigince bir katkida bulunabilirim.

Her birinin ayrıntısına girmeden, bu beş sütun stili üzerinde bir diyeceği olan, bunlara bir başka stil daha ekleyecek olan var mı acaba?

Ben bunlara baska stil (duzen de deniyor) daha ekleyecek degilim. Ama bir nevi cikarma yapabilirim. Stiller bir arada anilsa da, aslinda Masonlar icin bu listedeki ilk ve son stil degil de, ortadaki uc stil daha makbuldur. Yani Romalilarinkiler degil de Yunanlarinkiler...

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2011, 09:18:59 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 23, 2011, 11:27:19 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Resime dikkatli bakınca şu ortadaki sutunun ( İyon) başlığı sayın ADAM' ın avatarına ne kadar benziyor değil mi?... Mutlaka bir anlamı vardır... Sayın ADAM bunu avatarında kullandıysa bir sebebi vardır elbet... Bekleyip göreceğiz bakalım...

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Ağustos 23, 2011, 06:34:37 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benimde ilgimi çeken konulardandır sütunlar. Biz okulda Sanat tarihi dersi içeriğinde sadece Dor, İyon ve Korint'i öğrenmiştik diğerlerinide öğrenmek isterim.

Ağustos 24, 2011, 12:57:25 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın ADAM, sütunların stillerini belirtmiş ama açılımlarını  daha sonra yazacağını belirtmiş. Hazır konu gündeme gelmiş iken, bir çok Masonik Mabedde yer aldığı belirtilen   "BOAZ" ile  "JAKİN"  sütunları hakkında etraflı bilgi verse iyi olur diye düşünüyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 24, 2011, 09:05:11 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir mason mabedindeki sütunlardan bir başka bölümde bir başka başlık altında söz etmiştim. Buradaki, bu başlık altındaki konumuz ise Antik Çağdaki sütun stilleri. Tamam, Masonlukta bu sütun stilleri birer simgesel anlamlandırma çerçevesinde değerlendiriliyor ama buradaki konumuz sadece sütunlar... Bunların masonluk ile bağlantısı ikinci aşamada gelir. Kaldı ki, gene Antik çağ sütun stillerinden olmakla birlikte Masonlukta hiç değinilmeyenleri de var. Belki onlardan da söz ederiz.

Bu başlığın sitemizin bu bölamande açılmış olmasının nedeni de budur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 13, 2014, 01:41:48 öö
Yanıtla #6

Sayın ADAM,

Konu hakkında yapacağınız açıklamayı sabırsızlıkla beklerken konunun devam etmediğini görmek üzdü beni doğrusu,devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Saygılarımla
_SplendouR_

Ocak 13, 2014, 01:43:34 öö
Yanıtla #7

Konunun devamını şimdi gördüm dikkatsizliğim için üzgünüm .

Saygılarımla

_SplendouR_

Şubat 11, 2015, 08:49:45 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merak ettiğim ve araştırdığım ancak, sayın ADAM kadar sağlıklı ve net bilgi paylaşan bulamadığım bir konu. Neden ilk buraya bakmadım ki... Teşekkürler.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe