Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Üyelerin Mason Olarak Tanınması  (Okunma sayısı 9375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2019, 10:15:00 öö

Merhaba arkadaşlar,

Sayın @MASON ile yaptığım bazı görüşmelerde, herhangi bir loca da tekris edilmiş tanınmış bir mason olsanız bile siteden birisi kefil olmadan sitede Mason olarak tanınamıyormuşsunuz.

Yani burada kayıtlı bir Mason ile buluşup görüşüp gerekirse locaya gidip birbirimizin mason olduğuna emin olduktran sonra, site tarafından tanınan kişi sayın @MASON a mesaj atarsa, sitede Mason statüsü almış oluyoruz.

Buraya kadar herşey normal, lakin konuşmanın devamında sayın mason diyor ki, "her locaya bağlı bir kaç kardeşimiz muhakkak bu siteye üyedir."

Şimdi böyle olunca bende üşenmedim, oturdum siteye Mason olarak kayıtlı insanların hepsinin üyelik ve son giriş tarihlerini not aldım.

Siteye kayıtlı 53 adet Mason bulunmaktadır. Bunlardan sadece 9 tanesi çeşitli aylarda bu yıl siteye giriş yapmış. Geri kalan 44 adet mason yıllardır siteye uğramamış, hatta uzun yıllardır girmeyen çok Mason var.

Buradan şuraya varmak istiyorum. Acaba sayın  @MASON HKEMBL bünyesinde ki  Muhterem Locaların sayısını ve oraya kayıtlı Mason sayısını bilerek mi böyle bir cümle kurdu. Yoksa hiç bir şey bilmeden öylesine fevri başından savmak için mi böyle cümle kurdu anlamadım.

Bu arada bu online olan 9 masondan 5'i ile konuştum 4ü başka şehirlerde diğer 1 kişi ile de buluşmak nasip olmadı. geri kalan 4 kişiye de yazmak istemedim.

Admin için siteye girip online olup, paylaşım yapmaya çalışan siteyi ayakta tutan bir avuç insan önemli değil ise, "Siz olmasanız da olur, benim için farketmez" diyebilmelidir bence.

Ya da kendisine sunduğum başka yollarla sevgili kardeşlerim Mason olduğunu kolayca ispatlayabilir zaten.

Yoksa bu kibir, bu aymazlık ve fevrilik Masonlara yakışan davranışlar değil, kendisi üstad seviyesinde bunun farkında olmalıdır.

Bu yazımdan sonra kendisi dilerse siteden beni uzaklaştırabilir.

Saygılarımla.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Mart 21, 2019, 09:55:36 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Melchizedek kardeşim,

Aslında bu sorunun sebebi çok basit. Ben bu konudan daha önce de bahsetmiştim. MASON nick’i ile bulunan kişinin mason olmaması. Dediğin gibi tanınma şartlarında keyfekeder değişiklikler, kibirli davranışları ve bir masona yakışmayacak kardeşlikten uzak yaklaşımlar. Kendisinin mason olup olmadığını sekreterliğimizden sorgulayamayacağımız için kendisini mason zannetmeye devam edecek bu şahıs.

Kardeşim senin tekris sürecini yakinen takip etmiştim ancak sana bahsettiğim mazeretten ötürü tekris törenine katılamamıştım. Aramıza yeniden hoşgeldin. Bu sitedekilerin seni Mason olarak tanıması hiç önemli değil. Biz centilmenler kulübü değiliz. Masonluğu ne kadar ciddi uyguladığımızı görmüşsündür. Paylaşımlarınla forumda masonluğu gerçekten öğrenmek isteyen kişilere yardımcı olursan mesleğimiz için de güzel bir katkı yapmış olursun.

Sevgiler

Mart 21, 2019, 10:20:52 ös
Yanıtla #2

Sevgili surgeus kardeşim ;

Yazılarının içerisinde kardeşlikten daha derin hisler akıyor, bunun için teşekkür ederim. Her daim Masonluk ile alakalı elimden geldiğinden fazlası ile çalışmaya devam ediyorum. Burada ki sevgili arkadaşlarıma da her konuda bildiğimi aktarmayı borç bilirim.

Benim yukarıda ki hoşuma gitmeyen konu, konuşmaların devamında bu Mason nicki kişi bana " mason olduğunu ispatlayana dek bizim için haricisin" gibi söylemleri olmuştur.

Senin de söylediğin gibi sevgili kardeşim surgeus, bu güne kadar ne locamızda ne başka bir locada ne kardeşlik sofrasında ne harici ne sanal bir ortamda bir Mason kardeşimin böyle davrandığını görmedim ve gerçekten çok şaşırdım.

Sanırım dediğiniz gibi bu kişi gerçek bir mason değil.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Mart 21, 2019, 10:30:59 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili kardeşim,

“Bizim için haricisin” diyen zat kim? Hangi obediyans ya da Büyük Loca? Bizi HKEMBL mason olarak tanımış bu kişi kim oluyorda kimin harici kimin mason olduğuna karar verebiliyor? Kişileri mason yapma yetkisi sadece Büyük Locadadır.

Biz hiçbir şeyi ispat etmek zorunda değiliz. Mason olmadığı belli olan kişi MASON nick’ini alan kişidir. Kendisi daha da beni inandıramaz. Ben sadece kendi usullerimiz ve tanıma yöntemlerimize göre karşıdakinin Mason olup olmadığını değerlendiririm. Bu zat teste gerek duymadan Mason olmadığını açık ediyor zaten.

Sevgiler

Mart 23, 2019, 01:23:01 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Epey bir müddettir bu konularda en doyurucu anlatımlar sayın ANARCHOSA'dan gelmektedir. Bilgilendirmeleri için kendisine teşekkür ederim. Bütün bu anlatının içinde bence en can alıcı nokta Amerika'daki uçağın bekletilmesi. Masonluk böyle bir şeydir işte!. Bunun bir de savaş anısı vardır.
      Kısaca şöyle;
     "İki ülke savaş yapar, bir ülke diğerini mağlup eder. Galip ülkenin askerleri, yakaladıkları bir düşman askerini esir alarak komutanlarının yanına götürürler. Komutan atının üstündedir ve esiri öldürmeye kararlıdır. Fakat; esir düşen asker yere çömelerek bir duruş sergiler. Bunu gören atın üstündeki komutan da atından inerek yerde çömelmiş vaziyetteki esire (Kardeşim) diyerek sarılır. Ve onun hayatını bağışlar. Esir asker çömelerek ne yapmıştır? Esir alan subay bu esire neden (Kardeşim) diye sarılmıştır acaba?
       Sözün kısası, Masonluk böyle bir oluşumdur.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 24, 2019, 05:45:07 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladığım kadarı ile Sayın @MASON top benim kuralı da ben koyarım diyor.
Nosce te Ipsum

Mart 25, 2019, 12:51:01 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

En başından beri hep öyle idi Sn.propulsion.
En garip olanı sn.masonu bunca yıl hep mason olduğunu sanmış olmam.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 25, 2019, 01:35:15 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu başlığa üzüldüğümü belirtmek isterim 2006 yılından beri olan kurallar verilen emekler gece gündüz yapılan çalışmalar mevcut binlerce duvar ustası birleşmiş de tartışmış gibi bazı konular var forumda ; bu sebeple sayın @MASON  böyle dayatmalar yapılması gerçekten üzücü ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Mart 25, 2019, 01:39:07 ös
Yanıtla #8

Ben bu başlığa üzüldüğümü belirtmek isterim 2006 yılından beri olan kurallar verilen emekler gece gündüz yapılan çalışmalar mevcut binlerce duvar ustası birleşmiş de tartışmış gibi bazı konular var forumda ; bu sebeple sayın @MASON  böyle dayatmalar yapılması gerçekten üzücü ...

Sayın Faust,

Kuralları insanlar yazar, belli bir alan, bölüm, bölge için uygulanır. Burası için sayın Mason'un kuaralları bunlardı. Ben farklı bazı yöntemler teklif ettim ama sanırım çok güvensiz geldi.

Bende sonucunda kurallara uyup, gösterilen yoldan giderek kendimi tanıttım.

Saygılarımla.

Mart 28, 2019, 11:40:13 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Melchizedek kardeşim, öncelikle hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Şahsen tanışmamış olsak  bile (bir gün tanışmayı isterim) bir kardeşimizin sizleri tanıyor olması bizlerin de aynı bağ ile bağlı olduğu anlamına gelir.  Yukarıda yazmış olduğunuz iletiniz bir yandan üzdü, bir yandan da sevindirdi. Üzülme sebebim bir çok kardeşimizin artık eskisi kadar aktif olarak yazmak yerine sessizliğe çekilmiş olması, secindirici tarafı ise bir kardeşimin belki de bir çok kardeşimizin ve üyenin aklına takılan, kimi zaman incinmesine, kimi zaman ise üzülmesine neden olan bir konuya parmak basmak.

Sevgili Surgeus kardeşim de çok güzel noktalara değinerek mesleğimizin en önemli unsurlarından bir kaçını hatırlatmış iletisinde, Sn. ANARCHOSA'da nacizane katkıları ile birlikteliğin önemini vurgulamış ve bir çok önemli konuya daha yer vererek oldukça doyurucu bir bilgi paylaşımında bulunmuş, ziyade olsun, ben payımı aldım. Dilerim ki burada bulunduğumuz süre boyunca paylaşımlarımız hem birbirimizin hem de insanlığın yolunu aydınlatmak için emek ve çaba içerir.

Sevgi ve Saygılarımla
In lumine tuo, videbimus lumen....