Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Masonluk?  (Okunma sayısı 13623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2021, 10:10:25 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Baba oğul tüm konuşmalarımızda, babamın 'Masonluğu' kötülediğini hiç hatırlamam. O yaşlarımda çok sık şu cümleyi kurardım "Tüm insanlığın iyiliği için çalışıyoruz diyorsunuz, eline çekici alan güç sarhoşu oluyor.. yok farkınız hiç kimseden"... Babam 'da "amaç o işte oğlum. Güç sarhoşu olmamak. Yeri geldiğinde görevi başkasına devir edebilmek.. ama herkes yapamıyor bunu." Bir de 99 depremi sonrası kurumsal olarak yardımda bulunmamalarını çok eleştirmiştim. Ona da "Masonluk yardım kuruluşu değil ki... Ama masonlar, imkanı olanlar, gerekli yardımları yaparlar" demişti. Tüm bunlara rağmen babam bile sonunda istifa etti işte. Dargınlıklar, küslükler vs vs.

Çok cesur bir paylaşım olmuş.

Masonluk bir Kardeşlik müessesedir. Kardeşler tartışırlar mı? Evet. Kavga ederler mi? Evet. Birbirlerine kırılırlar mı, küserler mi? Evet.

Ama sonuçta Kardeş kardeştir. Canınızın bir parçasıdır.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 12, 2021, 11:48:32 öö
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

"Locan, ailen gibidir." Bunu o kadar çok duydum ki. 3 kelime ile bu kadar çok şey aktarmak kolay değil. Sn. Caliper son derece güzel ifade etmiş. Ne olursa olsun kardeş candır.

Saygılarımla,
F.

Baba oğul tüm konuşmalarımızda, babamın 'Masonluğu' kötülediğini hiç hatırlamam. O yaşlarımda çok sık şu cümleyi kurardım "Tüm insanlığın iyiliği için çalışıyoruz diyorsunuz, eline çekici alan güç sarhoşu oluyor.. yok farkınız hiç kimseden"... Babam 'da "amaç o işte oğlum. Güç sarhoşu olmamak. Yeri geldiğinde görevi başkasına devir edebilmek.. ama herkes yapamıyor bunu." Bir de 99 depremi sonrası kurumsal olarak yardımda bulunmamalarını çok eleştirmiştim. Ona da "Masonluk yardım kuruluşu değil ki... Ama masonlar, imkanı olanlar, gerekli yardımları yaparlar" demişti. Tüm bunlara rağmen babam bile sonunda istifa etti işte. Dargınlıklar, küslükler vs vs.

Çok cesur bir paylaşım olmuş.

Masonluk bir Kardeşlik müessesedir. Kardeşler tartışırlar mı? Evet. Kavga ederler mi? Evet. Birbirlerine kırılırlar mı, küserler mi? Evet.

Ama sonuçta Kardeş kardeştir. Canınızın bir parçasıdır.
« Son Düzenleme: Nisan 12, 2021, 03:13:47 ös Gönderen: ANARCHOSA »
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Nisan 13, 2021, 10:01:53 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir zamanlar Turkiye’de satilan kalin kaftli bir anti-masonik kitap gormustum, sanirim tamamini okumadim cunku bana cok sacma gelmisti. Sacma gelmesinin sebeblerinden bir tanesi de herhalde her (iyi gitmeyen) aktiviteyi Israil ve siyonizme baglamasi idi. Hic bir zaman tam olarak temelli dikkatimi cekmedi masonluk, onun icin de belli bir zamana kadar arastirmadim ve sorusturmadim...

Yillar sonra bir arkadasim, bir, gorusmemizden sonra beni uyesi oldugu bir cemiyete davet etti. Ne tur bir cemiyet diye sordugum da bana verdigi cevap soyle idi:

“Where is the life we have lost in living?
Where is the wisdom we have lost in knowledge?
Where is the knowlade we have lost in information? diyordu gecen yuzyilin baslarinda Eliot” dedi. Biz bu cemiyette hayati ve kendimizi tanimaya calisiyoruz, dedi.

Bir aksam ugradim, mabet denilen salonun kapisinin uzerinde “Sen kimsin” diye bir yazi vardi. O aksam, cemiyeti ( Order) bize ( bir kac kisi idik) anlatan kisinin “Biz bir cesit Masonluk gibi bir duzeniz” lafi hatirimda kaldi. “Kendinizi tanitirken acaba kendinizi niye baska bir Duzen’ e benzeterek anlatmaya calisyorsunuz” sorusunu sormaktan vazgectim.

Kendiniz ile tasidiginiz sorularin aktifleseni fazla olunca zamanin yeterliligi hakkinda bir tur strese giriyorsunuz, en azindan bunu o zaman kendim icin soyleyebilirim,  orda haftalik toplantilara katilma ve belirli araliklara ile sunu yapma mecburiyeti vardi ve ben o aksamin akabindeki haftanin sonunda oraya uye olmamaya karar verdim cunku oraya o kadar zaman ayiramayacagimdan cekindim.

Bu Duzen, Odd Fellow Duzeni (IOOF) idi.

Iki sene sonra uye oldum. Uyesi oldugum locanin uyeleri arasinda iki Ustad Mason vardi. Yukarida bahsettigim, ama o aksam sormadigim soruyu bir aksam resmi oturumun ön celsesinde ( lobi- bar)  sordugum icin olsa gerek sonradan kendilerinin mason oldugunu soylediler. Uyeligimin ikinci senesinde burdan ayrilmaya karar verdim. Ayrildiktan sonra da bazi uyeler ile insani gorusmelerimiz devam etti (ediyor). Hatta ikinci Dunya Savasinda Ingiliz Hava Kuvvetlerinde parasutluk yapmis bir uyenin cenaze toreninde tam kadro ile karsilastik, cok ozel hikayelere sahip cok ozel bir kisilikti.

Sonra sanirim bir kitapta veya bir sohbette duydugum ve unutamadigim bir laf dikkatimi Masonluk’ a  cekti ve bilgi edinmeye basladim:
“Kisi idealinin ve amacinin kendisinin disinda, bulutlarin ustunde, gecmiste veya gelecekte olduguna inandigi muddetce, kendisinin otesine gececek ve bulunamayacagi yerlerde tatmin arayacaktir. Nerede bulunabilicekleri disinda her yerde cozumler ve cevaplar arayacaktir: kendi icinde.”   

Dikkatimi Masonluk’ a cekmesinin sebebi de “Kendini tani” sozunun paydasligi idi. Peki ama buna benzer bir soru Odd Fellow seremoni salonunun girisinin ust kisminda da yok mu idi? Evet vardi... Tirtil veya yumurta ornegi sanirim bunun icin aciklayici olabilir, harekete geciren etkenin icerden olusmasi gerekir yoksa ters tepki ( veya optimal olmayan bir durum) etme ihtimali yuksektir.

Sayin Waldow paylasiminin ikinci paragrafinda ( harici kismi icin) “size nasil bir katki saglayacagina inaniyorsunuz” diye de sormus: (ornegin) Gecen hafta sayin ANARCHOSA bir kitaptan bir alinti vermisti, o alinti beni Umberto Eco’ nun Foucault Sarkaci ile tanistirdi. Daha yeni elime gecti ve bir karistirdim, waooww harika bir eser (roman) ama o’na baslamadan once hali hazirda okudugum Joseph Campbell’ in  Kahramanin Sonsuz Yolculugu eseri var. Bundan guzel katki mi olur...

Anderson Constitution'un "old charges" kisminin ilk paragrafinin son cumlesi sanirim cok sey ifade ediyor.

Nisan 14, 2021, 10:58:14 ös
Yanıtla #13

Evet sevgili forumdaşlarım,
Benim sorum iki farklı kitleye hitap eden; herkesin kendi bulunduğu konuma göre cevap vermesi gereken, bir soru içinde pek çok soruyu da saklı tutan bir soru.

Sorunun muhatabı 1. gruptaki arkadaşlar hariciler (mason olmayan kişiler).
Masonluğu neden öğrenmek istiyorsunuz bunun size nasıl bir katkı sağlayacağına inanıyorsunuz? (Mason olmak istemeyip de masonluğu bir merak konusu edinenler)
Neden mason olmak istiyorsunuz bu husustaki motivasyonunuz nedir?
Masonluğa kabul edilmekteki amaç ve hedefleriniz, beklentileriniz nedir?

Sorunun muhatabı 2. gruptaki arkadaşlar Masonlar (Obediyans rit ayrımı yapılmaksızın genel).
Mason olmayı neden istediniz? Motivasyonunuz neydi?
Mason olmadan önce hayalleriniz ve beklentileriniz ne idi, olduktan sonra ne ile karşılaştınız?
Pek çok farklı yollarda var iken neden masonluk?

Bir hariciden ziyade olan nacizane üyeliğim zarfında, anladığım o dur ki; Masonluk,eklektik edindiği değerlerinin çok gerisinde ki bir değer ile birlikte... Farz ı misal ki masonluk tüm çehrede,çerçeve ise bir yoksunluk içinde.

Misalen bir hariciden bir masona ithafen bir kaç kelam edilse; o mason,kendi yolundaki bir basamağı bir haricinin gönlünden kopardığı fikirlerde yükselse,O mason O hariciye ne derdi sizce?

Saygılar.
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2021, 11:01:10 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Nisan 15, 2021, 09:16:05 öö
Yanıtla #14

Evet sevgili forumdaşlarım,
Benim sorum iki farklı kitleye hitap eden; herkesin kendi bulunduğu konuma göre cevap vermesi gereken, bir soru içinde pek çok soruyu da saklı tutan bir soru.

Sorunun muhatabı 1. gruptaki arkadaşlar hariciler (mason olmayan kişiler).
Masonluğu neden öğrenmek istiyorsunuz bunun size nasıl bir katkı sağlayacağına inanıyorsunuz? (Mason olmak istemeyip de masonluğu bir merak konusu edinenler)
Neden mason olmak istiyorsunuz bu husustaki motivasyonunuz nedir?
Masonluğa kabul edilmekteki amaç ve hedefleriniz, beklentileriniz nedir?

Sorunun muhatabı 2. gruptaki arkadaşlar Masonlar (Obediyans rit ayrımı yapılmaksızın genel).
Mason olmayı neden istediniz? Motivasyonunuz neydi?
Mason olmadan önce hayalleriniz ve beklentileriniz ne idi, olduktan sonra ne ile karşılaştınız?
Pek çok farklı yollarda var iken neden masonluk?

Bir hariciden ziyade olan nacizane üyeliğim zarfında, anladığım o dur ki; Masonluk,eklektik edindiği değerlerinin çok gerisinde ki bir değer ile birlikte... Farz ı misal ki masonluk tüm çehrede,çerçeve ise bir yoksunluk içinde.

Misalen bir hariciden bir masona ithafen bir kaç kelam edilse; o mason,kendi yolundaki bir basamağı bir haricinin gönlünden kopardığı fikirlerde yükselse,O mason O hariciye ne derdi sizce?

Saygılar.

Yanlış bir kanı uyanmasın.
Alıntı
Bir hariciden ziyade olan nacizane üyeliğim zarfında

Üst alıntımda, form üyeliğim ve konuya olan ilgime nazaran böyle bir cümle kullandım.
Masonluk veya ona yakın alakada bir oluşumla bağım yoktur; hariciyim.

Saygılar Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2021, 09:20:36 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin