Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mekke - Medine Ayetleri ve Farkları  (Okunma sayısı 745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2022, 11:49:27 ös

Ara ara açıp diyanetin sitesinden Kur'an'ın Türkçe mealini okurum.

Ayetlerin bir kısmı Mekke bir kısmı da Medine de gelmiş.

Hissettiğim Mekke ayetlerine göre Medine Ayetleri daha ideal. Mekke ayetleri sanki daha coşkulu, genç bir hükümdar sözleri gibi. Medine Ayetleri daha iyi gibi duruyor. Genel tınısı daha oturaklı.

Ama tabiki Medine ayetlerinin de hepsi şu an ki modern dünyada kabul görülebilir değil. O zamana göre devrimci ama günümüz için yetersiz kalmış hükümler var. Gerçi bazı hükümler tekrar günümüzde uygulansa şuanki durumdan daha mı kötü olur, bilmiyorum.

Kısaca şöyle hissettim, Mekke dönemi gençlik, Medine dönemi olgunluk içeriyor gibi. Medine dönemi ayetlerine baktığımızda hem geçmişe hem kendi dönemine hem de günümüze ulaşan farklı zaman birimleri için farklı ayetler içerdiğini görüyoruz.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 12, 2022, 11:56:05 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 13, 2022, 12:05:54 öö
Yanıtla #1

Konu dışı ama bir de ben bazen kendimi vahdet-i vücud hissediyorum. Bu sorunlu bir şey mi onu da kestiremiyorum.

Korkmuyorum ama geçmişten gelen dogma fikire sahip insanlarla hatta neredeyse hiç kimseyle oturup bunları konuşmuyorum, kaçınıyorum. Hatta sanırım bunu annem babamdan önce ilk burada paylaşıyorum. Çünkü anlamaları ve ya kabul etmeleri imkansız. Onlar da kendilerine göre haklı, birşey de diyemiyorum. Tepkiden değil, deli gibi görünmekten kaçınıyorum sanırım. Milyonda bir ihtimal de olsa belki de doğru hissediyorum ama bu düşünceye de kendimi tamamen kaptırmıyorum.

Durumum karışık  ;D . Önce kendi hayatımı, etrafımdaki insanları bir kurtarayım da, sonra bir gün belki vahdedi vücud olurum.  ;D

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2022, 12:09:54 öö Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci