Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tevrattaki çelişkiler  (Okunma sayısı 34425 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2008, 03:07:41 ös
  • Ziyaretçi

İnternette sıklıkla rastladığım araştırmalardan birini sizinle paylaşmak istedim

..ve İbrahim dedi;ya rab Yehova bana ne vereceksin?(tekvin bölümü 15/2-3)

''Ve tanrı Musa'ya söyleyip dedi:Ben rabbim ve İbrahim'e,ishak'a ve Yakup'a kadir olan tanrı olarak göründüm.Fakat onlara Yehova ismimle malum olmadım.''(çıkış bölümü 6/2-3)

.

''ve Saul'un kızı Mikal'ın ölümü gününe kadar çocuğu olmadı''(II.Samuel bölümü,6/23)

''Saulun kızı Mikal'ın Meholalı Barzillay oğlu Adril'e doğurmuş olduğu 5 oğlunu kral aldı''(Samuel bölümü, 21/8)

.

ve suriyeliler israil'in önünden kaçtılar.Ve Davud,suriyelilerden yediyüz araba cenkçiler ile kırk bin atlı telef  etti ve ordu başbuğu şofakı vurdu vu orada öldü.(II.Samuel bölümü 10/18)

''ve suriyeliler israili'in önünden kaçtılar.Ve Davud,suriyelilen yedi bin raba cenkçiler ile kırk bin yaya asker öldürdü.''(I.tarihler bölümü 19/18)

.

''Arahoğulları yediyüz yetmiş beş''(ezra bölümü2/5)

''Arahoğulları, altıyüz elli iki''(nehemya bölümü, 7/10)

.

''Ahazya kral olduğu zaman kırk iki yaşında idi ve bir yıl krallık etti.(II.tarihler bölümü 22/2)

''Ahazya kral olduğu zaman yirmi iki yaşında idi ve bir yıl krallık etti.(II.krallar bölümü 8/26)

.

''Ve Yakup o yerin adını Peniel koydu,Çünkü:''Allah'ı yüz yüze gördüm ve canım sağ kaldı,dedi(tekvin bölümü 32/30)

''Ve dedi yüzümü göremezsin,çünkü insan beni görüp te yaşayamaz(çıkış bölümü 33/20)

.

2. Tarihler 36:9

“Yehoyakin kral olduğu zaman sekiz yaşındaydı ve Kudüs’de üç ay on gün krallık etti, ve Rabbin gözünde kötü olanı yaptı.”

2.Krallar 24:8

“Yehoyakin kral olduğu zaman on sekiz yaşında idi; ve Kudüs’te üç ay krallık etti...

.

1. Krallar 7:26

“ Ve bir karış kalınlıkta idi; ve onun kenarı bir kase kenarı gibi, zambak çiçeği gibi işlenmişti; iki bin bat su alırdı.”

2.Tarihler 4:5

“Ve kalınlığı bir avuç idi; ve kenarı bir kase kenarı gibi işlenmişti; ve içi üç bin bat su alır ve tutardı.”

.

2.Tarihler 9:25

“ Ve Süleyman’ın atlarla savaş arabaları için dört bin ahırı ve Kudüs’teki kralın yanına yerleştirdiği onikibin atlısı vardı.”

1.Krallar 4:26

“Ve Süleyman’ın savaş arabaları için kırk bin atlık ahırları ve on iki bin atlısı vardı.”

.

2.Samuel, 24:1

“Ve İsrail’e karşı RABBİN öfkesi yine alevlendi, ve : Git, İsrail’i ve Yahuda’yı say, diye Davud’u onlara karşı tahrik etti.”

1.Tarihler, 21:1

“Ve Şeytan İsrail’e karşı kalktı ve İsraili saymak için Davud’u tahrik etti.
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2008, 03:15:54 ös Gönderen: Daemon »

Temmuz 14, 2008, 03:12:48 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu kitabı yazan hahamlar nasıl bir çalışma içine girmiş hayretler içinde kaldım. Aynı olayı farklı yerlerde bambaşka şekilde anlatıyorlar , diğerini açıp okusana ne yazdığını kontrol et , bir yerde yetmiş diyor öbür yerde yediyüz , bir yerde kırkiki yaşında diyor başka bir yerde yirmi iki , bunun tanrı kitabı olduğunu iddia etmek sevgili yahudiler kusura bakmasınlar ama hiç mantıklı değil

Temmuz 15, 2008, 01:09:30 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ruh âleminde yaşamayan bir insan ve ruh âlemini hissetmeyen bir insan kutsal kitapları anlayamaz.Herşeyde mantık aramaya kalkışırsak herşeyde bi çelişki buluruz bulamadığımız tek şey ise kesinlik olur!

Temmuz 15, 2008, 05:15:49 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

degistirilmis bir kitap ve dinden bahsediyoruz zaten  celiski olmamasi mumkun degil o anlamda.

Temmuz 15, 2008, 10:41:27 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

sn.tuana
burda ruhtan falan bahsetmiyoruz aynı kitabın bir yerinde "ahazya" isimli şahsiyetin 42 yaşında kral olduğu söylenirken başka bir bölümünde 22 yaşında kral olduğu söyleniyor. Yani burda ne sembolizminden ne ruhundan bahsedeceksiniz! Mantık hatası arayabilmek mümkün değil lakin tevratın %90'ı mantık hatalarıyla dolu , burda konu edilen bilgi yanlışları , rakamlar ve şahıslar üzerinden aktarılan olaylardaki çelişkiler

Temmuz 27, 2008, 02:16:53 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

sn.tuana
burda ruhtan falan bahsetmiyoruz aynı kitabın bir yerinde "ahazya" isimli şahsiyetin 42 yaşında kral olduğu söylenirken başka bir bölümünde 22 yaşında kral olduğu söyleniyor.

Onu Türkçeye çevirenlerin yapmış olduğu bir hatada olamazmı ?  yazım hatası yada telafuz hatası olamazmı?
Şu ana kadar sayısız RAbbinin,Kohenin,Hahamın gözünden kaçan bu mantık hatalarını bulma başarılarından dolayı sizi tebrik ediyorum...

Unutmayın Dünyadaki en uydurma deli saçması inançlarda bile %90 mantık hatası olmaz.
Minareyi çalan kılıfını uydurur diye bir söz vardır.
BAna sorarsanız kutsal kitapların alayı kılıfını iyi ayarlayan insanlar tarafından yazılmış  dede korkut hikayeleridir...

Temmuz 27, 2008, 02:25:04 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

degistirilmis bir kitap ve dinden bahsediyoruz zaten  celiski olmamasi mumkun degil o anlamda.
Değiştirilmiş değil Dünyaya açılmamış başkalarına inanma hakkı tanımayan..
Kur-an     da dahil hiç birinin değiştirilmesine gerek yoktur.Asırlar öncesinin anayasa ve ahlak kitapları şimdi ise tarih kitabı olmuşlar.
Nuh tufanı,Musanın deniz yarması,İsanın ölü diriltmesi,MUhammedin uçması v.b.  komik olaylar hariç zevkle okuna bilecek alt tabakaya tavsiye edeceğim kitaplar. ;)

Temmuz 31, 2008, 02:34:12 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Ben Tanriya inanan bir insanim ama bunlara benzer sayilarin birbiri ile ortusmemesi gibi celiskiler Kuranda da mevcut,Turan dursunun sitesinde bu celiskiler mevcut o nedenle bana da celiski hatasi gibi geliyor,

Ekim 11, 2008, 01:41:43 öö
Yanıtla #8

Elohim kim - kimlerdir?
 Eger İbranice'yi bilen bir bir arkadasimiz var ise daha ayrintili bilgi verebilir diye dusunuyorum.

Bilindigi uzere Tevrat'ta sik gecen Elohim terimi tanri YHVH ' nin diger adi gibi bilinmektedir. Ancak bir sorum var okudugum kadariyla ''Eloh'' tekil ''tanri'' anlamina gelirken ''Elohim'' tanrilar anlamini veren cogul bir kelimedir. Bu durumda ''Tek Tanrili Semavi Dinlerin İlki Yahudilik'' kitabinda gecen bu kelime eger yazarlarin bilerek yaptigi bir hata degilse kac tanriya inanir. Simdi mevzuyu biraz bilen arkadaslar bu konuda Elohim Tanriya saygidan dolayi ''siz-biz'' gibi cogul kullanilip tekil anlami veren ozel bir sozcuktur diyebilirler peki o zaman ''El'' takisi yani Mezopotamya Tanrilarinin oncusu bir tanrinin ismi orjinal bir tanriyi ifade etmek icin neden secilmistir. Kitabi yazanlar dikkatte kusur mu etmisler yoksa henuz bu ifade (elohim) yazıldıgı sırada inaclari bir panteon modeli mi gostermekteydi? bilemiyorum.

Saygılarımla.

Ekim 11, 2008, 01:54:51 öö
Yanıtla #9

ibranice'de elohim sözcüğünün karşılığı tanrılar olarak verilebilir. ancak bu tam doğru bir karşılığı vermeyecektir. bu sözcüğün mastarı "el" dir ve güç anlamına gelir; "el-oha" ise güçlü ya da güçlü olan (kişi) anlamındadır. tanrı yehova için kullanıldığında saygı ifadesi olarak eloha'ın çoğulu olan elohim kullanılmıştır. burada yaratılma oluşumu tanrının özellikleri olarak başlar, kutsal isimler olarak somutlaşır ve yaratılış dört olarak adlandırılır.

örnek:

ayet 1:27 ve allah insanı yarattı: vayivra elohim et ha adam
ayet 2:7 ve allah insana şekil verdi: yhvh elohim vayitzer et ha adam
el: güç
eloha: güçlü olan
elohim: güçlü olan (çoğul şekli, tanrı yehova için kullanıldığında tekil ve saygı ifadesi olarak çoğul şekli)
ibranice'deki bazı sözcükler elohim ya da eloha sözcüğünün mastarını içermektedir. anlamları verilerek bazı örnekler şöyledir: mikael, ismael, israel, cebrael.
yahudlier genellikle tanrıyı elohim ve yehova şeklinde adlandırmaktadırlar. elohim tanrı'nın gazapkalın yazı tarafını, yehova ise rahmet tarafınıtemsil eder. yahudiler tanrı'nın gazabından çok korktukları için elohim adını daha çok kullanmayı tercih ederler.

Alıntıdır.

Burada bir aciklama getirilmeye calısılmıs ancak detaylı bilgisi olan varsa daha kapsamlı ve tatmin edici bir acıklama okuyabiliriz.