Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tevrattaki çelişkiler  (Okunma sayısı 34514 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2011, 04:06:00 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Düşünmesini engelleyemediğiniz bir beyniniz varsa bu tarz konular beyninizin yoğurup şekil vermeye çalıştığı bir olgu halini alır ve bu binlerce yıl sürebilir.

Baştan pes etmek gibi görülebilir fakat  kitaplarını bir kenara bırakırsak Allah'ı anlayamadığımızı ve anlayamayacağımızı düşünüyorum. Bunu düşünmemin nedeni ise bize verilen imkanların cüzi(sınırlı) olması... Cüzi bir beyin ve güçle külli(sınırsız) bir gücü ve beyni nasıl anlayabiliriz bu mümkün müdür? Deizm veya Ateizm cüzi bir beynin külli bir akıl karşısında yenilgisinden ibaret bir görüntüdür kanaatimce.

Bence Allahın bizden beklediği şey: "Allahlık isteme kulluk iste"... (bu cümle kimindi hatırlayamıyorum)

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2011, 04:08:07 ös Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 14, 2011, 11:31:59 öö
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

merhaba,

öncelikle şunu belirtmeliyimki, tanakh'ı anlamak kolay değildir , bunu 1 kere okuyuşta kavramanız mümkün değildir, ibranicede harfler'e sayılar tekabul eder, sayılara anlam yüklenir bunları anlamak kolay değildir iyi bir zeka ve zaman gerektirir, özellikle bu işle uğraşan yahudiler zeki insanlardır onlar bile kitabı yorumlarken zorlanırlar , kriptoloji ile ilgilenen arkadaşlar varsa bilirler, bir kriptoyu kırmak kolay değildir,(algoritma vs.. belli değilse) ayrıca museviler bu yazılanları günlük kelime kelime cümle cümle çalışırlar ve anlamak için kafa yorarlar.... tabiki normal bir insan okuduğunda çelişki görmesi doğaldır.....

Temmuz 14, 2011, 01:01:26 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sevgili masor1976

"Allahlık isteme kulluk iste"......haklısın,

Kullukla baslanıyor, gözün zirvede ise ilk basamaktan cıkmaya baslamak gerekli ...hele bir baslansında sonrası gelir ,zirveye cıkılamasada oldugun yerde saymaktan  iyidir :)))

minik bir tavsiye ,kısıtlama zihnini, kendine  mahkumiyet duvarları örme derim..
 farkındalıklı olursan ,örecegin   duvarlar ilk bilgiyi toplamakla ,işçilıkle örulmeye baslanıyor ,ögrenip sindirdikce binayı insa ediyorsun.( ister han yap ister hamam,istersende mabed..)  o binanın efendisi olursun,bir sure sonra  saltanının kolesi olmamak icin yada binada hapis olmamak icin onu yıkıyorsun.....sonsuz sınırsızlıga kanat cırpmak icin ..

Temmuz 14, 2011, 01:43:36 ös
Yanıtla #43
  • Ziyaretçi

Sayın Smyrnali insan istese de hatta silah zoruyla bile zihnini sınırlandıramaz.

Kulluk kavramı fiziksel bakışla ilk basamak gibi yani sürünme dönemi gibi duruyor fakat aslında o son basamaktır insan için. Kul olabilmek için nefsi emmareyi geçebilmek gerekir ki bu gerçekten de zor bir kavramdır. Yani kısaca özetlemek gerekirse evrim teosininin manevi hayata yansıtılması gerekiyor. Yani maymundan insana dönüşmek gerekiyor. :)

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 01:56:47 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

o sınırlar maselef var ve kaynagı korku..

Kuluk kavramı nefıs terbıyesı baslar,Allaha kul olmak icin ibadetlere baslarsın ,

Temizlik ögrenirsin abdestle,kibrini yere surersin namazla .. belını ,dilini terbiye edersin ,sabırı ögrenirsin oruçla ... sevgı ,sefkat,edep, hormet,tevvekul etmeyı ogrenırsın, her daım onun huzurunda olmayı ögrenırsın..kullugun bıttıgı yerde ,gelen hak gıden hak..sende en el hak :))

Temmuz 14, 2011, 02:01:53 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanı kendi suretimızde yarattık denmesinin sırrıda burada ..evrim dedigin gibi bilincten geciyor ..:)

Temmuz 14, 2011, 02:11:24 ös
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

Sayın smyrnali konu tevrat olduğu için tasavvufi konulara girersek tepki çekebilir. Fakat kısaca şöyle demek istiyorum. İnsan olmak çok zor bir meseledir. Dediğiniz gibi bilinç olarak da insanlaşmak da gerekiyor. Fakat tasavvufçulara göre  insanoğlunun  manevi sureti genelde insan değildir. Kalp gözü açıldığı taktirde pek çok insanın eşini yuvasını terketmesinin nedeni budur. Biraz korku filmi senaryosu gibi oldu :)

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 03:59:46 ös
Yanıtla #47
  • Uzman Uye

Nasıl yani?....

Tevrat'ta çelişki var,Kuran'da yokmu?...

Zaten,içrek unsurları göz ardı edersek;ne Tevrat'tan nede Kuran'dan ne anlayabiliyoruz.

Lütfen birisi bana söyler mi,kabukçu zihniyetle okunan ve anlaşılmaya çalışılan kutsal metinlerin neresinden kim ne anlıyor...

Sünnet denilen kavram,Kuan'ın neresinde yazıyor,hatta daha ileri gidelim mi,"Namaz kılın"diye bir telkin veya onun ritüellerine yönelik bir tanımlama hangi kutsal metinde var?

Var ise de,olduğunu iddia edenler bana açıklayabilirler mi doğuştan cenneti  hak eden veya hak etmeyenlerin kul olma samimiyeti ne derecede öngörülebilir?

Artık yaşadığımız yüzyılın zamanın hangi diliminde olduğunu anlamamız gerekmiyor mu?

Hala çocuklarımıza bu hurafeleri mi dayatacağız?...

Birisi bana söylermi?...Müslüman olmanın öncül şartı olan şehadette,ilk müslüman olan İslam peygamberi,kendi,kendine mi şehadet etmiştir?...

Veya bilinen anlamıyla kılınan namaz esnasında ettehiyatü suresinin okunuşunda ki son ayette,İslam peygamberi "Ne"demektedir?

"Ben senin elçin olduğuma şahitlik ederim"Doğru mu?

E doğru!....

O nun elçisi olmayan var mı?

Demiyor mu,insan türü benim halifetullahımdır diye...

Neyse,yeniden biraz daha kısa deyip noktalıyalım.

Saygılarımla....

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 14, 2011, 04:13:09 ös
Yanıtla #48
  • Ziyaretçi

Sayın Ceycet, dini inanış aşk gibidir, birinin ölümüne aşık olduğu bir kadının suratına bile bakmak istmeyebilirsiniz  örneğin. Deist yaklaşımla her dini kendi ayetleriyle çürütebilirsiniz fakat bu sadece mantığı çürütebileceği için insan kalbine etki etmez ve insanlar bu dine inanmaya devam ederler.

Ki genelde kutsal metinlerin özünde Allah insanın yaptıklarına amellerine ve beyin yapısına değil kalbine bakıyor. Eğer insanlar bu aşk ateşini hissedebiliyorsa islam olmuş, hristiyan olmuş, musevi olmuş hiç farketmez. Eğer hissedemiyorlarsa islam olmuş, hristiyan olmuş, musevi olmuş hiç farketmez.

Saygılarımla.

Temmuz 14, 2011, 04:33:20 ös
Yanıtla #49
  • Uzman Uye

Sayın Ceycet, dini inanış aşk gibidir, birinin ölümüne aşık olduğu bir kadının suratına bile bakmak istmeyebilirsiniz  örneğin. Deist yaklaşımla her dini kendi ayetleriyle çürütebilirsiniz fakat bu sadece mantığı çürütebileceği için insan kalbine etki etmez ve insanlar bu dine inanmaya devam ederler.

Ki genelde kutsal metinlerin özünde Allah insanın yaptıklarına amellerine ve beyin yapısına değil kalbine bakıyor. Eğer insanlar bu aşk ateşini hissedebiliyorsa islam olmuş, hristiyan olmuş, musevi olmuş hiç farketmez. Eğer hissedemiyorlarsa islam olmuş, hristiyan olmuş, musevi olmuş hiç farketmez.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Sayın Mason 1976

Allah,nereden nereye bakıyor?...

Allah nere de?....

Uzakta,gökte oturup bizleri seyreden bir Allah'mı var?...

Hangi Aşk?...

Aşk'tan anlaşılan "Ne"dir"?....

Ölümüne,dolayısıyla yok olduğuna inanılan bir kadına nasıl aşık olunur?...

Ölüm,yok oluşmudur,yoksa değişimmi?...

Şahdamarımızdan daha yakın olduğu kutsal sayıldığı öngörülen metinlerce onaylanmış bir Allah,neden farklı dinleri telkin eder?...

Size hiç vahiy gelmiyor mu?....

Niye "Kul"olma kavramı...

Allah niye kul ister?...

Niye,halifetullah olanlar "Kul"olarak tanımlansın?...

Daha binlercesini yazabilirim,ama yanlış anlaşılmaktan korkarım.Zira,inanın ki bendeniz Tanrı'ya kesinlikle inanırım.Ama bana dayatılana değil!...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2011, 04:36:28 ös Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...