Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Arcadia Çobanları  (Okunma sayısı 30928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2012, 02:35:14 öö
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Eureka'nın profil avatarı olarak görür görmez tanıdım; Nicolas Poussin'in meşhur tablosu Les Bergers d'Arcadie (Arkadya Çobanları) sanat ve ezoterizm ilişkisinde çok tartışılan bir eserdir. Fransa'nın Rennes-Le-Chateau bölgesi bu konuyla ilgili yüzyılı aşkındır turist çeken bir bölgedir.

Acaba canını sıkacak bir emrivaki yapmış olur muyum Sayın Euraka'ya, burada konuyla ilgili bir paylaşımla bizleri biraz aydınlatmasını dilesem?  ::)

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Şubat 14, 2012, 11:03:52 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Eureka bu sabah forumda idi, gördüm. Hiç kuşkum yok ki Sayın gnoth'nin bu yönelimini de görmüştür.

Poissin'in bu tablosunu kendine forum amblemi olarak alırken, acaba bu bağlamdaki düşünüsü neydi?... Bunu daha önce yazmış olsa bile bu başlık altında bir kez daha paylaşması, Sayın gnothi kadar beni de çok sevindirir.

Kuşkusuz bu tablo üzerinde bir görüşmede bulunmak için ille de Sayın Eureka'nın da katılımına gerek yok. Bunu forumun diğer katılımcılarından isteyenler, ilgilenenler ile birlikte yapabiliriz.

Bu resim bir değil, iki tanedir. Ancak ikincisi birincinin kopyası değildir. Nicolas Poissin bu tabloyu iki kez yapmıştır. Dolayısıyla iki tablonun arasında ufak tefek farklar vardır.

O farklar "dolayısıyla" mı, yoksa bir başka nedenden ötürü mü?

Bu, gerçekten ilginç, incelenmeye pek değer bir konudur; az buz değil.

Ancak o konunun yeri acaba burası yani "Resim ve Fotoğrafçılık" adlı bu bölüm mü olmalı, yoksa bilgi aktarımı, paylaşımı  ve tartışmaları, bu konuyla bağlantılı bir başka bölüme mi taşımalı?

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Şubat 14, 2012, 11:07:48 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 14, 2012, 11:26:43 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yakın  zamanda okuduğum bir kitapta hem bu tablolar hem de tabloya konu olan olayla ilgili oldukça geniş kapsamlı bir bölüm vardı.

Bence de bu bölümde kaynayıp gidemeyecek kadar geniş bir konu. Sayın ADAM'a kayılıyorum. Üstelik çok da sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

Eğer uygun bölüme taşınırsa elimden geldiğince katkıda bulunmak isterim.
enelsır

Şubat 14, 2012, 11:46:42 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Enelsır'ın bahsettiği kitap acep bu mu bilmiyorum:
http://www.amazon.com/Tomb-God-Jesus-Solution-Mystery/dp/0316042757

10 yıl kadar önce getirtip incelediğim bir kitaptı, gerçekten çok detaylı bir araştırma yapmışlar.

Holy Grail (Kutsal Kâse)’in aslında Hz. İsa'nın bedeninin allegorisi olduğu ve cenazesinin Maria Magdalena tarafından Fransa'ya kadar kaçırılıp burada gömüldüğü, Poussin'in iki ayrı Arkadya resminde aslında harita çizdiği üzerine bir belgesel kitap. Yukarıdaki linkte Kitabın adı sanı her şey bulunmakta, detaylı araştırma kendisi yapmak isteyenler için bu konuda da internet bir derya.

Konu taşınma meselesini teknik olarak henüz bilemiyorum, ben mi silip başka konu altında tekrar yapıştırmalıyım, yoksa moderasyon mu uygun gördüğü başlık altına taşıyor?

Sevgi ve saygılarımla.
Ludwig Wittgenstein

Şubat 15, 2012, 12:37:57 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin gnothi'nin bu iletisini gordum. Ne var ki su aralar cok yogunum ve pek katki yapacak zamanim olmuyor.

Simdi biraz gizemli gelebilir ama bu resmin benim icin ifade ettigi bir sey var. Ne var ki bunu dogrudan soylemek hem cok zaman alir hem de Masonik olmaz. Arastirmalar yapilacak, uzun uzadiya arastirilacak kadar degerli bir resim.

Buradaki katkim bununla kisitli kalabilir ancak soyle bir soruyla bir beyin firtinasi yaratmaya calisayim, belki forumun degerli uyeleri bunun uzerinden yolculuga baslayabilirler.

Resimde kac tane coban var?

Bir suredir gorusemedigimiz dostlara icten sevgi ve saygilar,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Şubat 15, 2012, 02:42:25 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Muhakkak sayın Eureka!

Nev-i şahsınız için ne tür allegoriler ifade ettiğini sormak istememiştim, öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın. Aslında zaten ortaya bir soru atarak fikir teatisinin tam gereğini yerine getirmiş bulundunuz. Ben de zaten siz kardeşimden ortaya atacağınız bir-iki kıvılcımdan daha fazlasını bekleme saygısızlığında bulunmayı düşünmemiştim  :)

Sevgi ve saygılarımla.

Ludwig Wittgenstein

Şubat 15, 2012, 02:17:57 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bu resmin "et in Arcadia ego" ('ve ben Arkadya'daydım' gibi çevrilebilir) olarak da isimlendirildiğini görmüştüm. Orada "ben" diyen kişinin aslında ölüm olduğu da söyleniyor. Ayrıca bilinen bir anagramla o cümle "I! tego arcana dei" haline getirilebilir ve bu da "Git! ben tanrının sırlarını saklarım" anlamına geliyor. Ölüm ve sır ilişkisinin vurgulandığını düşünüyorum burada ama ben bu bağlamda iki yorum arasında gidip geliyorum; "Yaşayan ve sırrı bilen kişi ölünce sır da onunla birlikte gider" demek mi daha doğru, yoksa "Sırrı bulamayan biri ancak öldüğünde sırra kavuşur" demek mi daha doğrudur? Daha fazlasını da türetmek tabii ki mümkün ama kişisel düşüncede 'verilen'den çok 'alınan' daha ön planda olduğu için, algılarımı paylaşmak istedim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 15, 2012, 02:20:42 ös Gönderen: Caius Keyes »

Şubat 15, 2012, 10:08:31 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Peki bu resimde "çoban yıldızı" var mıdır acaba?
Ludwig Wittgenstein

Şubat 19, 2012, 08:01:23 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hani "ağıza bir parmak bal çalmak" diye bir deyim vardır ya dilimizde... Sayın gnothi sanki öyle bir şey yaptı gibi geliyor bana. Bu başlık altında bir konuya şöyle bir dokunup bıraktı. Sayın Eureka da girmedi hiç ayrıntıya. Ben ise öncelikle girmek istemedim hep böyle konularda birçok şeyi ben yazıyormuşum gibi bir durumdan sıyrılmak için. Oysa bu konu, bu forumda görüşülüp bilgi alışverişi yapılabilecek en güzel konulardan biri bence. Elbette spekülasyonlara, kurgulara pek açık. Hristiyanlığın temel dogmasıyla çelişkili. Öyle oluşu da doğal çünkü doğru ya da yanlış bir Languedoc (Oksitanya) olayı var işin içinde. Hangi Languedoc olayı vardır ki Hıristiyanlığın -özellikle Katolik Kilisesi'nin- dogmalarıyla çelişkiye düşmesin!

Kim başlayacak anlatım, yorum ve değerlendirmelere? Sayın gnothi?... Sayın Caius Keyes?... Sayın enelsır?... Elbette Sayın Eureka da katılsa çok güzel olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2012, 10:54:17 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Çok haklısınız, ama neresinden başlasak ben de bilemedim  ???

Priory of Sion'dan mı başlasak (http://en.wikipedia.org/wiki/Priory_of_Sion), Papaz Sauniere'den mi başlasak, Poussin'in resmini parçalarına ayırarak mı başlasak? Bir karar veremediğimden, konuya da % 100 hakim olmadığımı bildiğimden bazı ipuçları atıp atıp çekildim doğrusu (şu anda da yapıyorum galiba).

Sevgi ve saygılarımla.
Ludwig Wittgenstein