Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: SAĞ ile SOL (Cemil MERİÇ)  (Okunma sayısı 4263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 08, 2007, 10:14:37 ös
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 788
  • Cinsiyet: Bay

      Mefhumların kâh gülünç,kâh korkunç maskelerle raksa çıktığı bir karnaval balosu,fikir hayatımız.
      Tanımıyoruz onları,nereden geliyorlar bilen yok.Fir'avunlara benziyorlar,kalabalığa çehrelerini göstermeyen fir'avunlara.Ve aydınlarımız,o meçhul heyûlalar için ehramlara taş taşıyan birer köle.
                                                                              ***
      Kavga,insanlarla kader arasında değil artık,insanla kelime arasında.Rüyaları o bayraklaştırıyor.Yığınlar onun için yaşıyor,onun için dövüşüyor,onun için ölüyorlar.Mukaddeslerin rengine bürünen bir bukalemun kelime,semavi kitapların şeytanı.Ve en tehlikelileri,toprağımızda doğmayanlar.
      Sol'la sağ,bu karanlık kafilenin öncülerinden ikisi.
      Sol latincede meş'um,eski Almancada eğri demek...Cehenneme inen merdiven hep sola bükülür.Sağ,kibar ve imtiyazlı;Rabbin sevgili  kulları sağında oturacaklar,diyor Tevrat.
      Sol'la sağ'ın yeni bir hüviyetle politikaya sıçrayışı,Fransız İhtilali ile yaşıt.
      Napolyon orduları ihtilalin ideolojisini dünyanın dört bucağına taşır;ideolojisini,yani kelimelerini.
      Avrupa,Fransanın mirasını muhabbetle benimser...aynı manevi iklim,aynı içtimai yapı.Önce burjuvazinin bayrağıdır sol,sonra dördüncü sınıfın...hürriyettir,terakkidir,müsavattır.Sağa türbedarlık düşer; türbedarlık,yani ezeli değerlerin bekçiliği.
      Hangi ezeli değerlerin?İhtilal,istibdadın tasfiyesiydi;müjdeydi,ümitti,gelecekti.Sağ,daima çekingen,daima korkak,daima sevimsizdir.Çekingendir,çünkü maziyi temsil eder;maziyi,yani keyfiliği,kanunsuzluğu.Korkaktır,zira kanlı imtiyazların ve karanlık istismarların mirasçısıdır.Sevimsizdir,hangi mezarlığı ürpermeden seyredebiliriz?Avrupa'nın son iki yüz yıllık tarihi,sol'un zaferleri,sağ'ın hezimetleri tarihidir.
      Bize gelince...Hudutlarımızdan salgın bir hastalık gibi girer sol,arazı meçhul bir hastalık.Solcu,ithamların en korkuncu olur...büyüden meş'um,bedduadan netameli bir kelime.Sağ,daha nazlı,daha utangaç bir misafir.Ne zaman gelmiş,bilen yok!Türk adaleti,kimse tarafından benimsenmeyen bu silik ve şahsiyetsiz kelimeyi pek ciddiye almaz.Ve çeyrek asır nebati bir hayat yaşar sağ.
      Sol,demokrasilerin zaferinden sonra yeni bekaret kazanır Avrupada,günahlarından arınır.Bizde de kasideler döşenilir,nazenine.Avrupa,bütün cinayetlerini sağ'a yükler.Sağ,yakın tarihin "günah teke"sidir:kilisedir,cehalettir,faşizmdir.Batının en gerici  partileri bu menfur vasıftan kurtulmaya çalışırken ,bizde mukaddesatçıların bayrağı olur sağ:Türkün âlicenaplığı...Filhakika bu kirli ve karanlık kelimenin dünyada bizden başka şefaatçısı,bizden başka elinden tutanı kalmamıştır.
      Sol-sağ...Çılgın sevgilerin ve şuursuz kinlerin emzirdiği iki ifrit.Toplum yapımızla herhangi bir ilgisi olmayan iki yabancı.Solun halk vicdanında yarattığı tedailer:casusluk,darağaçları,Moskova;sağın,müphem,sevimsiz,sinsi bir iki hayal.Hıristiyan Avrupanın bu habis kelimelerinden bize ne?Bu maskeli haydutları hafızalarımızdan kovmak ve kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak,her namuslu yazarın vicdan borcu.

Bu Ülke,Cemil Meriç,Sayfa 77..

(Kitaptan bakarak kendim yazdığım için biraz geç oldu,beklettiysek affola :) )

« Son Düzenleme: Haziran 08, 2007, 10:18:24 ös Gönderen: hiario »
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
5438 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 22, 2009, 06:08:41 ös
Gönderen: Mozart
0 Yanıt
5050 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 19, 2012, 08:48:43 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
1153 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2015, 06:02:42 öö
Gönderen: Risus