Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuran'dan Ezoterizm'e Onay!  (Okunma sayısı 3817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2013, 08:20:49 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili forum dostlarım. Bu gün sizlere Kuran-ı Kerim'de bulunan ezoterik öğretime yapılan bir atıfı paylaşmak istiyorum. Halk arasında musa ve Hızır'ın macerası olarak bilinen bu hikaye açık bir şekilde öğrencinin henüz hazır olmadığı bilgiyi zorla alamak istemesini kınıyor. Bu şekilde Ezoterizm'i onayladığını açık şekilde ifade etmiş oluyor. Masonluk gibi Ezterik örgütleri eleştiren bazı sözde müslümanların kulakları çınlasın.
Buyrun Kehf Suresi 65 ila 82. ayetler arası. Süleyman Ateşin Çevirisinden aktarıyorum:

"65. (Orada) Kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiştik ve ona katımızdan bir ilim öğretmiştik.
66. Musa ona: "Sana öğretilenden, bana da bir bilgi öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" dedi.
67. (O da): "Sen benimle beraber bulunmağa dayanamazsın" dedi.
68. Sana bildirilmeyen bir şeye nasıl dayanabilirsin?
 69. (Musa): "İnşaallah, dedi, beni sabredici bulursun, senin emrine karşı gelmem."
 70. (O kul): "O halde, dedi, eğer bana tabi olursan ben sana anlatıncaya kadar (yaptığım) hiçbir şey hakkında bana soru sorma."
 71. Bunun üzerine yürüdüler. Nihayet gemiye bindikleri zaman gemiyi deliverdi. (Musa): "Halkını boğmak için mi gemiyi deldin? Gerçekten sen çok tehlikeli bir iş yaptın!" dedi.
72. (O kul): "Sen benimle beraber bulunmağa dayanamazsın demedim mi?" dedi.
73. (Musa): "Unuttuğum şeyden ötürü beni kınama ve bana bu işimden dolayı bir güçlük çıkarma." dedi.
 74. Yine yürüdüler. Nihayet bir oğlana rastladılar. (O kul) hemen onu öldürdü. (Musa): "Bir can karşılığı olmadan temiz bir cana kıydın ha? Doğrusu sen, çirkin bir iş yaptın!" dedi.
 75. (O kul): "Ben sana, sen benimle beraber bulunmağa dayanamazsın, dememiş miydim? dedi.
 76. (Musa) dedi ki: "Eğer bundan sonra (bir daha) sana bir şey sorarsam, artık bana arkadaş olma. (O zaman) benim tarafımdan sana özür ulaşmıştır (artık benden ayrılmakta mazur sayılırsın).
 77. Yine yürüdüler. Nihayet bir kent halkına varıp onlardan yemek istediler (kent halkı) onları konuklamaktan kaçındılar. Derken orada yıkılmağa yüz tutan bir duvar buldular; hemen onu doğrulttu. (Musa): "İsteseydin buna karşılık bir ücret alırdın," dedi.
78. İşte, dedi bu, benimle senin aramızın ayrılmasıdır. Şimdi sana sabredemeğin şeylerin içyüzünü haber vereceğim.
79. O (yaraladığım) gemi, denizde çalışan yoksullarındı. Onu kusurlu yapmak istedim, çünkü onların ilerisinde her (sağlam) gemiyi zorla alan bir kral vardı.
 80. Oğlana gelince: Onun anası babası mü'min insanlardı. Bunun, onlara azgınlık ve küfür sarmasından korktuk.
 81. İstedik ki Rableri onun yerine onlara ondan daha temiz, daha merhametli (ana babasına iyilik eden) birini versin.
82. Duvar ise şehirde iki yetim çocuğun idi. Altında onlara ait bir hazine vardı. Babaları da iyi bir kimse idi. Rabbin istedi ki onlar (büyüyüp) güçlü çağlarına ersinler ve Rabbinden bir rahmet olarak hazinelerini çıkarsınlar. Bunları, ben kendiliğimdenyapmadım. İşte senin sabredemediğin şeylerin içyüzü budur."

İşte eski Diyanet İşleri Başkanı'nın meali ortada. Kuran açık bir şekilde Ezoterizm'e onay veriyor.