Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUĞAKISA BİR BAKIŞ  (Okunma sayısı 3430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2017, 10:07:24 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim için Masonluk şu olmalı.  Sorguladığın değeri sevmek. Yani dogamları sevmek çünkü forumdan okuduğum kadarı ile masonlar dogmaları yıkmadan yıkmaya çalışıyorlar. Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilmeli.

Eylül 29, 2017, 08:53:16 ös
Yanıtla #1

Sayın Etimolog, MASON'larda , Haricilerde dogmalardan arinamaz.Masonlar'in icindeki kurallar başlı başına dogma.Bir çok dini kavramdan semboller almaları, kadınların mason olamamasi,bir inanışa mensup olma şarti.Masonlar dogmalara sembolik anlamlar kattığı icin dogmalarla varlığını yüzyıllar boyu sürdürmüşlerdir.Her şeyi goren göz,bir kutsal kitaba inanmak ve ezoterik doktrin olarak bir cok kavramda sembollesmeleri dahi dogma diyebiliriz.Benim kanaatimce Masonlar dogmaları üzümsemiş durumda...Sorunuzu cok beğendiğimi soyleyeyim.Saygi ve sevgilerimle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 29, 2017, 10:23:57 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonların dogmalardan arınmaması sorun değil önemli olan sorun dogmaların masonlardan arınmaması.

Ekim 01, 2017, 05:28:01 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir çok dini kavramdan semboller almaları

Bu dini kavramlara semboller nereden gelmiş acaba?

kadınların mason olamamasi,bir inanışa mensup olma şarti.

Kadın Masonlar yok mu?

Ateistleri kabul eden büyük localar yok mu?

Bence Masonluk'taki dogma sizin düşündüğünüzden çok daha farklı.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 01, 2017, 07:51:41 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

"Değişmeyen tek şey değişimdir" sözü ile başlıyorum. Masonluk ta ilk günkü gibi değil tabi. Günümüze  kadar  bir çok değişiklik olmuş ve kollara ayrılmıştır. Bu kolların bazılarında kadınlar da localara kabul edilebilmektedir. Kadınlar alınmaz diye bir şey yok.
       Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Ekim 01, 2017, 08:48:29 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Karışan bir şey yok "Kadınlar KMBL üyesi olarak Mason Olabilirler ve Dünya'da bağnaz olmayan kişilerce de tanınırlar" demişsiniz. Demek ki kadınlar bile Büyük Loca kurabiliyorlar.  Biz ne dedik?.
      Selamlar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 02, 2017, 12:16:57 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Forumun en çok tartışılan konusu kadın masonlar.
Masonluğun en yumuşak karni,masonluğun bağnazlığın ve dogmalarının en belirgini.
Masonluğun her türlü ulvi düşünce sine aykırı.
Geçen gece haberturkte kadının dindeki yeri ile ilgili bir programda şu muhteşem ifade çok hoşuma gitti;

Kadınlar hakkında senden fetva istiyorlar. De ki: "Onlar hakkında size fetvayı Allah veriyor.

Yani kısaca kadın hakkında peygambere bile bur hüküm verme yetkisi vermemiş.
Kimki yahut hangi sistem kadın hakkında bir hüküm vermiş ise o işte bir sakat ,bir eşitsizlik,bir adaletsizlik vardır.
Kadın ile Erkek eşittir,hak eşitliği vardır.
Bu evrensel bir haktır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2017, 01:16:28 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Evet, sayın karahan dostum kadınlarla ilgili son noktayı koymuştur. Bundan iyisi Şam'da kayısı.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 02, 2017, 10:41:40 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Merak etmeyin insanin "evrimlesme"si devam ediyor.

Nasilki  Almanya´da dün ilk escinsel evlilikler yapildi,

Nasilki Suudi Arabiltan´da kadinlara araba kullanma hakki verildi,

Bir gün masonlarda ( ki bir kismi ) kadinlari Mason olarak kabul edip beraber masonik calisma yapacaklardir.

Yalniz bir konunun altini tekrardan ve özellikle cizmek istiyorum.

Muhafazakar masonluk diger masonlara yani ÖMBL´si olsun KMBL´si olsun, " biz bu arkadaslari Mason olarak görmüyoruz ve beraber masonik calisma yürütmüyoruz" diyorlar.

Ama hic bir zaman " bunlar Mason degildir " demiyorlar ve kalkipta bizim bazi sol örgütler gibi " bunlar devrimci degildir" deyip kafa göz kirmiyorlar.

Diye düsünüyorum.

Ekim 03, 2017, 08:49:07 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok kısa ve net cevaplar vermeye çalışacağım. Bu konular hakkında ciltlerce kitap yazılabilir. Tartışmakla bitmez. Olayın tarihi ve felsefi boyutları vardır. İsteyen üyelerimiz birçok kaynaktan okuyabilirler.

"Kısa ve öz olacaktı daha konuya girmedin" diye soruyorsunuzdur içinizden muhtemelen, açıklamam suyunun suyu olacağı için ve ayrıntılara girmek forum kurallarının ihlaline girebileceği ihtimaline karşı girişi uzun tuttum. Başlıkları özet halinde geçeceğim.

Öncelikle şunu belirteyim, Geleneksel Masonluk kadınları dışlamaz, Geleneksel Mason olan bireyin eşi de aynı anda Hemşire olarak kabul edilir. Ayrıca birey Masonluğa müracaat etmeden önce eşine de bilgi vermesinde ve hatta onayını almasında fayda vardır diyen Masonlar mevcuttur (bilgi verme ve onay alma sadece tavsiyedir yanlış anlaşılmasın, şart değildir ve bunun olması gerekliliğini de her Mason savunmaz).

Diğer bir neden, forumda daha önce defalarca yazıldığı üzere, Operatif Masonlar arasında kadınlar yoktu, kadınlar eskiden duvar ustası olmazdı. Geleneksel Masonluk da bu bağlam da kadınları tekris etmez.

En az 8 yıldır bu forumu takip etmekteyim. Bu bahsedeceğim son başlığın daha önce yazıldığını görmedim. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.
Eski ezoterik toplumlarda, kadınların inisiyeye ihtiyacı olmadığı, onların zaten doğuştan itibaren ergin olduğu, erkeklerin ise kadından doğdukları için erginlemeye ihtiyaç duyduğuna inanırlardı. Masonluk da biliyorsunuz bir ezoterik kurumdur.

Kısacası burada kadınları zaten ergin kabul ederek bir yüceltme söz konusudur. Kesinlikle bir aşağılama veya dışlama yoktur.

Yazımı soruyla bitireyim ki forum üyelerinin bu konu hakkındaki merakı artsın :)

Tarihte Geleneksel Masonlar tarafından tekris edilen kadınlar var mıdır?

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.