Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nietzsche Ağladığında  (Okunma sayısı 9485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2007, 07:16:59 ös

Irwin Yalom'un yazdığı bu kitabı okumayanız azdır. Kitapta nietzsche'nin  Salome'ye yazdığı mektuplardan biri:

Friedrich Nietzsche'den Lou Salome'ye Mektup, Aralık 1882

Lou,

Ne kadar acı çekiyor olduğum, Sevgili Lou, kendini tekrar bulup bulmamamn meselesiyle bağlantılı değil. Senin kadar zavallı bir insanla hiç uğraşmamıştım:

bihaber ama kurnaz
    bilinen şeyleri değiştirmekte usta
    bu kusurunda zevksiz ve naif
    küçük meselelerde dürüst ve adil, genellikle inatçılık göstermiyor
    sahtekarca
    alıp verme konusunda ruhsuz ve kifayetsiz
    şefkat konusunda hastalıklı ve deliliğin sınırında
    kendisine iyiliği dokuınanlara karşı nankör ve hayasız

bilhassa
       güvenilmez
       ahlaksız
       şeref konusunda olgunlaşmamış
       ruhun ilkel işaretlerini taşıyan bir beyne sahip
       kedi karakterli, ev kedisi kılığında yırtıcı bir hayvan
       kendisinden daha soylu kişilerle girdiği ilişkilerden başka
       soylulukla ilgisi olmayan
       güçlü bir irade, ama yeterince büyük bir hedef sahibi olamayan
       çalışkanlık ve iffetten nasibini almamış
       zalim bir duyarlılığa sahip
       cinsel körelme ve erteleme sonucu çocuksu bir egoizm
       insana karşı sevgi duymayan, ama Tanrıyı seven
       gelişmeye muhtaç
       erkeklerin cinselliği ile ilgili kısıtlamaları olan, hilekar

Sevgiler,
                                                                                                           F.N.
ars longa, vita brevis...

Aralık 12, 2007, 06:28:36 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Evlilik ve ona eslik eden mülkiyet ve kiskançlik, ruhu tutsak eder. ~ Lou Salomé. 21

Ümit mi? Ümit en son kötülüktür. Insanca, Pek Insanca adli kitabimda Pandora’nin kutusu açilip Zeus’un içinde sakladigi bütün kötülükler dünyaya saçildigi zaman, orada son bir kötülük kaldigindan kimsenin haberi olmamisti: Ümit. O zamandan beri insanlar yanlislikla kutuyu ve içindeki ümidi iyi sans diye yorumladi. Fakat Zeus’un arzusunun, insanlarin kendisini iskenceye teslim etmeleri oldugunu unuttuk. Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü iskenceyi uzatir. ~ Nietzsche. 82

Ölüm güç bir seydir. Ölümün son iyiligi, bir daha ölümün olmamasidir, diye düsünürüm her zaman. ~ Nietzsche. 82

Breuer ölümü aklindan kovmaya çalisti. O çok sevdigi sihirli cümleyi, Lucretius’un o deyisini tekrarladi: “Ölüm varken, ben yokum. Ben varken, ölüm yok. O halde üzülecek ne var?” Ama bu da ise yaramadi. ~ Breuer. 87

Insanin bütün eylemleri kendisine yöneliktir, bütün hizmetleri kendine-hizmettir, bütün sevmesi kendini sevmesindendir. ~ Nietzsche. 124

Üç kadin arasinda parçalanmis, ama hala onlara minnet duyuyor. Onlarin kahrolasi zehirlerini emiyor. Bu kadinlarin biri ona gül kokulari yayiyor ve kurban kiligina sokuyor kendini. Köleligi “hediye”, “nimet” gibi gösteriyor. Ama adamin köleligini (:eva, eski sekreteri). Öteki kadin ona iskence ediyor. Yürürken koluna girmek için güçsüz birinin taklidini yapiyor. Onun erkekligine basini yerlestirebilmek için uyuyormus gibi görünüyor, bu iskencelerden sikilinca onu herkesin önünde küçük düsürme yoluna gidiyor. Oyun sona erince de, onu birakip hilelerini yen bir kurban üzerinde uygulama ya basliyor. Adam bütün bunlara kör kaliyor. Bu kadin ne yaparsa yapsin Breuer, hasta oldugunu düsünerek ona aciyor ve onu seviyor (bertha-eski hastasi). Üçüncü kadin ise onu sonsuza dek ele geçirmis ve elini kolunu baglamis. Ama ben bu kadini ötekilere tercih ederim. En azindan pençelerini saklamiyor (mathildé-esi) ! ~ Nietzsche. 192

“Asik” “seven” kisi degildir; aslinda o, sevdigi kisinin mutlak sahibi olmayi amaçlar. Bütün istegi, tüm dünyayi o degerli malindan soyutlamaktir. Altinlari basinda nöbet tutan ejderha kadar alçak ruhludur. Dünyayi falan sevmez, tersine tüm diger canlilara karsi bir umursamazlik içindedir. Siz de bunu söylemiyor musunuz? Sizin -neydi adi- o sakattan hoslanmanizin sebebi bu degil miydi? ~ Nietzsche>Breuer. 199

Kasvetli mi? Bütün büyük filozoflar neden kasvetli olurlar diye bir sorun kendinize. Sorun bakalim, kimler dah aemniyette, kimler daha rahat, kimler sonsuza dek mutludur? Ben size cevabini söyleyeyim: Yalnizca sig zihinli olanlar, yani siradan insanlar ve çocuklar! ~ Nietzsche. 204

Dans eden bir yildiz dogurmak isteyen, önce kendi içinde büyük taskinliklar ve kaos yasamak zorundadir. ~ Nietzsche. 204

Ona hakikat asiklarinin firtinali ya da çamurlu sulardan korkmayacagini ögretmeye çalisiyorum. Asil korkulmasi gereken sig sulardir! ~ Nietzsche. 208

Tanrilar var osaydi bize yaratacak ne kalirdi... ~ Nietzsche.238

Bizler arzu edilenden ziyade, arzulanmaya asigizdir. ~ Nietzsche. 261

Kadin sevmek demek yasamdan nefret etmek demektir! ... Insan güzel bir tenin altindaki çirkinligi görmemek için gözlerini kör etmeden bir kadini sevemez; derinin altinda kan, damarlar, yag, sümük, diski; bu fizyolojik igrençlikleri görmez. Asik insan kendi gözlerini çikarmali, gerçeklerden feragat etmelidir. Benim için böyle bir gerçekdisi yasam, yasarken ölmek demektir! ~ Nietzsche. 273 (benim de agzim herkesinki gibi kokar~juliette binoche~bleu)

Evliligi kurtarmanin en iyi yolu onu bitirmektir... Ideal evlilik iliskisi, her iki insanin da yasamini sürdürmesi için bu iliskiye muhtaç olmadigi zaman kurulandir... ~ Nietzsche. 313

Ocak 22, 2008, 02:35:04 öö
Yanıtla #2

Özellikle Salome'ye yazdığı mektuplarda nietzsche'nin sertliğini zekasını ve kabalığını en net şekilde görebilirsiniz. Filmi yapılsa dediğim kitaplardan...

Temmuz 01, 2008, 09:56:54 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

when Nietzsche wept okunmasi gereken etkileyici yapitlardan biri. 2007 yilinda ayni isimle sinemaya uyarlandi ama pek basarili degil kisisel fikrimce.Kitap enfes ama filmi berbat, Nietzsche izlese aglardi, o derece. Yinede izlemek isteyenler icin film Israil yapimi ve yonetmeni Pinchas Perry.

Temmuz 02, 2008, 02:08:51 öö
Yanıtla #4

Tavsiyeniz için teşşekürler Sn phonenix mutlaka izlicem.

Temmuz 02, 2008, 03:17:38 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

rica ederim. sevgiyle kal arkadasim.

Ağustos 07, 2008, 07:30:46 ös
Yanıtla #6

Bu Kitabi ben de okumustum. Ve cok duygusallasmistim. Cok guzel bir Kitap ki zaten F. Nietzsche cok onem verdigim onemli bir Dusunur. 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 28, 2011, 05:55:20 öö
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Ayni icerikli 2 baslik birlestirilerek ilgili bolume tasinmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.