Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Sizce pozitif mi etki yapar? Negatif mi?  (Okunma sayısı 834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 04, 2019, 01:47:44 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 416
  • Cinsiyet: Bay

Russel'ın Bilimsel Bakış kitabında aşağıdaki gibi bir durum anlatılır. 
Bilim,  teknik aracılığıyla insanı daha "güçlü"  bir varlığa dönüştürür.  İnsan bu gücü çevresi ve kendisi üzerinde kullanmaktan hiçbir zaman çekinmemiştir.
Russel, eğer insanlık bilim yolunda ilerlemeye devam edecekse bu güç kullanımının ne tür olumlu veya olumsuz sonuçları olabilir diye sormaktadır.


Sizce yanıtınız  nedir?
Nosce te Ipsum


Eylül 04, 2019, 08:13:23 öö
Yanıtla #1

Sayın propulsion

'Güçlü' kılma noktasında da şüphelerim var. İnsanlık evrimi boyunca dalda meyve toplamadan  ekip biçmeye, kol kası ile çalışmaya pek çok aşamadan geçti. Hepimiz müzeleri gezdiğimizde o zaman bunu nasıl yapmış diye hayrete düşmüşüzdür bazı konularda. Çünkü özellikle makine icatlarımız bize bugün karmaşık geliyor. Zira hiçbirinin neredeyse içini görmüyor açıp bakmıyor normal insanlar. İşleyişini anlamıyoruz. O kadar ki eski bir dokuma tezgahı bile bugün bize nasıl yapacağımızı çözemediğimiz karmaşık bir 'Teknoloji' gibi görünüyor...

Bugün insanlar DIY Youtube videoları olmadan nasıl fidan ekeceğini, nasıl boya yapacağını bile neredeyse bilemez hale gelmiş durumda. Üstelik teknolojik çiftlikler bile çıktı. Ekinin etrafındaki yaban otu dedektörü ile tespit ediyor, ayıklıyor. Ürün kızardığında sensörü ile olgunluğa karar veriyor, robotik kol ile mahsül topluyor vb. Mühendislik desen üretim mühendisleri var elbette ama çoğu hesaplama ya da tasarım bilgisayar destekli hale gelmiş durumda, teknik servis işlerinde ise artık engineering yerine 'Changineering' var desem yeridir. Tamir etmiyor, arızalı parçayı direk değiştiriyor yetkili servisler. İşleyiş ve akış yolundan bile haberdar değil çoğu sadece bileşen olarak bakıyor. Değiştiriveriyor. Eskiden radyo TV lerin içini açan o meraklı çocuklar bile yok. Önüne bir robot koyuyoruz, eline bir tablet veriyoruz. Basit bir yazılımla iki ileri bir sağa işareti koyunca robot hareket ettiğinde bizim çocuk programlama biliyor diyoruz!

Diyeceğim, PC'leri Youtube'u ellerimizden alsanız o eski daldaki gezen primata dönüşüyoruz gerisin geri diyeceğim neredeyse. Belki daha bile gerisine. Çünkü öyle çocuklar yetiştiriyoruz ki meyve sebzeyi markette yetişiyor sanıyor. Aç kalsa, dalda bir elma görse ağaca nasıl tırmanacağını bilmediğinden aç kalacak neredeyse.

Diyeceğim Bilim ve Teknoloji, bir kısım insanla ileri taşınırken toplumun genelinde bir tembellik, iş göremezlik hali getiriyor. İnsanın gücünü elinden alıyor bile diyebilirim.

Öte yandan bir bıçak nasıl ki katilin elinde ölüm makinesi operatör doktorun elinde hayat kurtarıcı olabiliyorsa her şeyde olduğu gibi gücün de hem olumlu hem olumsuz yönü aynı anda vâr olacaktır diyorum.

Bazı ezoterik akımlar evrenin bir denge üzere kurulduğunu iddia ediyorlar. Ying Yang gibi düşünürsek, iyi ne kadar artarsa kötü olan da o kadar artar, olumlu olan ne kadar artarsa olumsuz olan da o kadar artar. Bu dengenin kaçınılmaz gerekliliğidir. Ne kadar aç var yarabbim, bir kaç insan ise trilyonluk diyor hayret ediyor ya insan. Bu işin doğası gereği böyle. İnsanı insan yapan ise bu dengede yapacağımız seçimin yönü... Biraz da vicdan. Boşuna mı Bill Gates bugün geri dönüp yardım kuruluşları ve yardım çalışmalarının başrol oyuncusu oldu?

Sevgiler
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2019, 08:16:18 öö Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest