Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yuhanna’nın vahiyleri  (Okunma sayısı 9333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2019, 11:41:32 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunlar fırıldak ,çoğunun  ibadeti  gösteriş,bilim ilerledikçe bunlar geriliyor ya,deve sidigi içilen evreye geldiler .orada da güneşe taparlar :)

Aralık 15, 2019, 11:52:28 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Bu kadar yeter üstadım , gereken dersi alan almıştır . İlginçtir dün gece youtube  F 35  lerin videosunu seyrettim ve hayran kaldım ve , adamlar çalışıyor bizde yapacakmışık ben şahsen gülüyorum halimize. Biz ULU ÖNDERDEN sonra resmen gerileme devrine geçtik .Hakikaten bize de yazık ; Tren geçerken bakan Halktan biri olmak hiç istemem hala bakmaya devam ediyorlar ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 16, 2019, 12:08:39 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evrim uzun bir süreçtir.Evrimin içinde bilinçler ilerleyerek yeni  döngüde yerini alır.Evrimin ilerleyen döngüsüne uymayanlar döngü dışında kalıyor.Evrim aydınlık bilinçlerin dögüsü,dışardakiler karanlıkta kalıyor .Ne kadar uzaklarsa o kadar karanlık..bu karanlıkta cehalleti oluşturuyor.Tarih hep tekerrürden ibarettir denir .her çag döngüsünde yok olanlar buna uymayanlar olmadı mı? İşin kötü tarafı karanlıkta kalanlar korkuyor ,toplaşıyor birlik oluşturuyorlar ve  saldırganlaşıyorlar .
Gözlemlediğim süreçte önce iyiler  iyileri kırdı ....sonra kötüler iyileri kırmaya başladı ..şimdi kötüler kötüleri kırmaya başladı .az kaldı ...güneş doğacak bu karanlıktan  aydınlığa çıkacağız....ümitlerin olsun ,hayallerin olsun...onları kırma kırdırma ..onlar yoksa gelecek yok ...

Aralık 16, 2019, 10:48:25 öö
Yanıtla #13

Yuhanna ilginçtir, neden ilginçtir?

Anadolu'da yaşayan 'Işık'lara tebliğ yapan da oydu da ondan.

Bir kitap var bu konuları inceliyor. Tesadüf orada Yuhanna İncilinden bir bap ile Yuhanna'nın Işıkları davet için gönderdiği mektuptan bir cümle ilişti gözüme... Yazar hemen arkasından da Anadolu'da 'Işık' (Aşık) olarak tanınan ozanlardan ikisinin sözlerine yer vermiş!

Tüm bunlar Yuhanna İncili’nin söylediğinden başka bir şey demiyordu aslında.
“Başlangıçta söz vardı. Söz Tanrı ile birlikteydi ve söz Tanrıydı. Başlangıçta o Tanrı ile birlikteydi. Her şey O’nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey O’nsuz olmadı. Yaşam O’ndaydı ve yaşam insanların ışığıydı. Işık karanlıkta parlar. Karanlık O’nu alt edemedi.
Tanrı’nın gönderdiği Yahya adlı bir adam ortaya çıktı. Tanıklık amacıyla, ışığa tanıklık etsin ve herkes onun aracılığıyla iman etsin diye geldi. Kendisi ışık değildi ama ışığa tanıklık etmeye geldi.”

Aziz Yuhanna Ön Asya’ya tebliğ için mektup yolladığında bu bölgedekilerin inancını değiştirmek istemediğini ve zaten inancının aynı şeyi ifade ettiğini şöyle söylüyordu:
“Mesih’ten işittiğimiz ve şimdi de size ilettiğimiz bildiri şudur: Tanrı ışıktır.”

Yani Yunus Emre’nin söylediği şu sözler bin yıllardır yankılanan, dönüşüp yeni isimler alan aynı inançtan başkası değildi:

Hakk bir gevher yarattı kendinin kudretinden
Nazar kıldı gevhere eridi heybetinden
Yedi gök yaratıldı ışık ile bünyad oldu
Toprağa nazar kıldı aksırıp duru geldim.

Noksanî ise sözü şu hale sokmuştu:

Hakk-ı Teala nura tecelli kıldı
O nurdan payımı aldım da geldim.

O zaman Vaftizci Yahya’da diğerleri gibi Tanrı’nın kelamını muhtemelen vahiy yoluyla ileten bir peygamberdi diyebiliriz sanırım?
Hermes Trismegustus gibi?

Haksız mıyım sayın ANARCHOSA?
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 18, 2019, 02:18:49 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn M.fillozofu peygamber olan  İsa idi..Yahya haberciydi,vaftizciydi.

Hermeste durum biraz karışık .
islama göre idris peygambere karşılık geliyor denir..

İdrisin ömrünün sonuna doğru semaya kaldırıldığı söylenir..

Meryem Sûresi’nin 57. âyetinde ki  ifâdeye göre ,“Biz O’nu yüksek bir mekâna kaldırdık!”

sanki  isaya benziyor  bir şekilde..
Alevilikte  İmam Mehdî’nin birden ortadan kayboldugu , isa gibi göge  alındıgı söylenir ve onunda gelişi beklenir.

Yunan mitinde  Hermes habercidir aynı zamanda ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına taşır ve çobanlarla yolunu şaşırmış yolculara kılavuzluk eder.
 İlyada destanında da  “Argos’u öldüren tanrı” denir.

Mısırda Toht oluyor.Thoth, ibiş kuşu başıyla resmedilmiştir ve elinde bir dolma kalem ve her şeyi kaydettiği parşomenler var. Tanrıları içeren neydeyse tüm temel görüntülerde thoth, görevli olarak görünürdü ama özellikle ölülerin hükmünde görülüyor. Tanrılar’ın habercisi (ulağı) olmuş ve yunanlıların hermes’iyle eş tutulmuştur.

Aralık 19, 2019, 11:10:55 ös
Yanıtla #15

Sn M.fillozofu peygamber olan  İsa idi..Yahya haberciydi,vaftizciydi.

Hermeste durum biraz karışık .
islama göre idris peygambere karşılık geliyor denir..

İdrisin ömrünün sonuna doğru semaya kaldırıldığı söylenir..

Meryem Sûresi’nin 57. âyetinde ki  ifâdeye göre ,“Biz O’nu yüksek bir mekâna kaldırdık!”

sanki  isaya benziyor  bir şekilde..
Alevilikte  İmam Mehdî’nin birden ortadan kayboldugu , isa gibi göge  alındıgı söylenir ve onunda gelişi beklenir.

Yunan mitinde  Hermes habercidir aynı zamanda ölülerin ruhlarını yeraltı dünyasına taşır ve çobanlarla yolunu şaşırmış yolculara kılavuzluk eder.
 İlyada destanında da  “Argos’u öldüren tanrı” denir.

Mısırda Toht oluyor.Thoth, ibiş kuşu başıyla resmedilmiştir ve elinde bir dolma kalem ve her şeyi kaydettiği parşomenler var. Tanrıları içeren neydeyse tüm temel görüntülerde thoth, görevli olarak görünürdü ama özellikle ölülerin hükmünde görülüyor. Tanrılar’ın habercisi (ulağı) olmuş ve yunanlıların hermes’iyle eş tutulmuştur.

Sayın smyrnali, sizin yazılarınızı takip ediyorum. Oldukça bilgilisiniz, Yahya hakkında da doğru olan bilgi dediğiniz gibi olabilir.

Yanlış anlamazsınız, sizin mesajlarınızı okuyunca aklımda iki ihtimal beliriyor. Ve ya iki ihtimalde doğru.

1) Ezoterizm üzerine çok okuma yapıyorsunuz.
2) Bir çeşit medyumsunuz. Ruhlarla iletişime geçiyorsunuz.

Yanılıyor da olabilirim tabiki  :)

Ben de gnostiğim sanırım  :)

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Aralık 19, 2019, 11:17:09 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 20, 2019, 12:03:06 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn M.filozofu benim için degerli olan temiz bilgidir.
Bilincin gelişmesi için elbetteki okumak şart. Bilgi deneyimsiz ise idirak edilmiyor ..sadece anlaşılıyor.algı boyutlarınca anlama durumu oldugu için bilgi yayılıyor,dagılıyor.Dediğiniz konularla ilgiliyim ama bir sıfat yada kalıba girmek istemem :)
Bu konularda çok dolaştıgını görüyorum...güzel şeylerde getirip paylaşıyorsun .soruların var ama o soruların bir kısmının sende cavabı var .Teyidini yada daha fazlasını katan olabilirmi diye bakınıyorsun gibi :)

Aralık 20, 2019, 10:50:43 öö
Yanıtla #17

Sayın smyrnali, aslında bilmiyorum ama seziyorum. Sezgim kuvvetli o kadar  :)

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci