Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ve Ezoterizm  (Okunma sayısı 29321 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2020, 12:20:34 ös
Yanıtla #10

Türk Masonluğu için önemi tartışılmaz. Yeni kurulan demokratik ülkemizin kurucusu ve topraklarımızı işgalden kurtaran bir savaş kahramanı.

Atatürk'ün önemini burada yazacağım birkaç satırla anlatmanın imkanı yoktur tabii ki, hem askeri şahsiyetini hem devlet adamlığını hem de erdemini.

Kısacası Türk Masonluğunun bakışı, vatanperver bir vatandaşın bakışıyla paraleldir.

Burada sormak istediğiniz başka bir soru varmış gibi geliyor bana. Sanki, asıl gelmek istediğiniz konuya gelmek için girizgah yaptığınız izlemine kapıldım.

Atatürk’ün masonlar için özel bir isimlendirilmesi var mı?

Yani bir nevi Atatürk 20. yüzyılda beklenen bir müceddid miydi?

Sevgiler sayın Caliper.  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 03:20:08 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Türk Masonluğu için önemi tartışılmaz. Yeni kurulan demokratik ülkemizin kurucusu ve topraklarımızı işgalden kurtaran bir savaş kahramanı.

Atatürk'ün önemini burada yazacağım birkaç satırla anlatmanın imkanı yoktur tabii ki, hem askeri şahsiyetini hem devlet adamlığını hem de erdemini.

Kısacası Türk Masonluğunun bakışı, vatanperver bir vatandaşın bakışıyla paraleldir.

Burada sormak istediğiniz başka bir soru varmış gibi geliyor bana. Sanki, asıl gelmek istediğiniz konuya gelmek için girizgah yaptığınız izlemine kapıldım.

Yani konuya yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Ben sizin amacınızı biliyorum Mandıra Filozofu.
Polemik ustası olmuşsunuz. Bırakınız bu işleri. Muntazammış, öteki ezoteriklermiş. Her yazınızda polemik kokusu var.

Atatürk’ün masonlar için özel bir ismi var mı?

Müceddid??

Allah aşkına, lütfen. Burası tekke forumu değil.
Bazen şüphelenmiyor değilim; anti masonik bir foruma da üye olduğunuzu ve oraya açacağınız konuyu yanlışlıkla buraya açtığınızı...

Nisan 17, 2020, 04:21:35 ös
Yanıtla #12

Yani konuya yazmayayım diyorum ama dayanamıyorum. Ben sizin amacınızı biliyorum Mandıra Filozofu.
Polemik ustası olmuşsunuz. Bırakınız bu işleri. Muntazammış, öteki ezoteriklermiş. Her yazınızda polemik kokusu var.

Atatürk’ün masonlar için özel bir ismi var mı?

Müceddid??

Allah aşkına, lütfen. Burası tekke forumu değil.
Bazen şüphelenmiyor değilim; anti masonik bir foruma da üye olduğunuzu ve oraya açacağınız konuyu yanlışlıkla buraya açtığınızı...

Tekke olduğundan bahsetmedim, müceddid kelimesinin tam mânâsını öğrenmekte fayda vardır.

Daha ham taş olmadan mason olduğunuzu düşünüyorum sayın Mars. Umarım yanılıyorumdur.

Önce ham taş olmayı başarmalısınız, bu üslubunuzla mükemmel taş olmaktan zaten ve maalesef oldukça uzaksınız.

Sevgiler sayın Mars.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 05:31:49 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çok şükür bugün de dersimizi aldık.

Anlamsız sorularınıza cevap verip, ekmeğinize yağ sürmeyeceğim. Zira sormuş olduğunuz sorular anlamsız geliyor bana.
Forumda Atatürk ve masonluk üzerine bir sürü konu var. Din ve masonluk üzerine de bir sürü yazı dizisi var. Ne hikmetse bu yazıların hepsinde başrol sizdiniz!
Hala sıkılmadan, temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp aynı konuları açmaktan haz duyuyorsunuz sanırım.

Ben, sizin hakikat için soru sorduğunuzu düşünmüyorum. Farklı mason kardeşlerimden farklı cevaplar almayı hayal edip, kimin ağzından cımbızla ne çekebilirim mantığıyla polemik yaratıyorsunuz.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Nisan 17, 2020, 05:41:23 ös
Yanıtla #14

Çok şükür bugün de dersimizi aldık.

Anlamsız sorularınıza cevap verip, ekmeğinize yağ sürmeyeceğim. Zira sormuş olduğunuz sorular anlamsız geliyor bana.
Forumda Atatürk ve masonluk üzerine bir sürü konu var. Din ve masonluk üzerine de bir sürü yazı dizisi var. Ne hikmetse bu yazıların hepsinde başrol sizdiniz!
Hala sıkılmadan, temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp aynı konuları açmaktan haz duyuyorsunuz sanırım.

Ben, sizin hakikat için soru sorduğunuzu düşünmüyorum. Farklı mason kardeşlerimden farklı cevaplar almayı hayal edip, kimin ağzından cımbızla ne çekebilirim mantığıyla polemik yaratıyorsunuz.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Her insan, her insandan bir şeyler öğrenebilir. Alaycı bir tavırla şükretmenize gerek yoktu sayın Mars. Hiçbirimiz mükemmel değiliz nitekim... Benim imzamda ‘Errare Humanum Est’ yazar. Bu sözün anlamını da idrak etmenizde fayda vardır.

Ben sürekli ham kalacağım, bunu biliyorum, ve sosyoekonomik düzeyi en düşük insandan bile bir şeyler öğrenmeye çalışacağım, öğreneceğim de. Kendi gelişim sürecim bu şekilde ilerleyecek.

Sizin kimlerden ders alacağınız tabiki sizin kararınız sayın Mars.

Ben de daha fazla uzatmadan kendi adıma sizinle bu başlık altında tartışmaya nokta koymak istiyorum.

‘Sevgiyle’ kalın sayın Mars.

Dip not; Farkettiyseniz ‘Saygıyla’ demedim, çünkü saygıyı zaten bol bol toplayacak karakterde olduğunuzu hissediyorum. Bu dediğimi de umarım ‘doğru’ analiz edersiniz.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 05:47:07 ös
Yanıtla #15
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Uzatmayalım dostlar,

Bu soruyu bende garip buldum. 

Ama soru garip diye sorulmama gibi bir durum olmaz değil mi ??

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 17, 2020, 07:24:37 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle "müceddid" kelimesiyle ne kastedildiği burada önemli bir nokta

a) Müceddid'in yalnızca kelime anlamı niteliğinde kullanılması. bkz: "yenileyen" "yenilikçi". Bu anlam, genel anlamda herhangi bir alanda yenilik getiren olarak kullanılabilir.

b) Müceddid'in islami çevrelerce anlaşıldığı anlamda kullanılması. Bu ikincisinin taşıdığı anlam sadece dine özgü bir anlamdır.

Şimdi Atatürk bir müceddid midir? a) Maddesi anlamında evet. Zaten Selanik'teki doğduğu evin üzerinde bulunan tabelada şöyle yazar:

“Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir”

Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu kelimenin 1920-1930 larda nasıl kullanıldığıdır. Eğer birileri Atatürk'e müceddid dediyse bu deyiş sadece a) maddesindeki  anlamıyla ve 1920-1930 ların diliyle söylenmiştir. Bu da genel bir anlamdır ve herkes tarafından söylenebilir. Varsayalım ki dönemin masonları Atatürk'ten müceddid diye bahsetsin, böyle bir durumda bile,  bu deyişin sadece masonlara özgü bir kullanımı olduğu gibi bir zorunluluk yoktur. Çünkü herkes Atatürk'e a) maddesindeki anlamıyla müceddid diyebilir.

Eğer bunun dışında özel olarak farklı bir anlam yüklemek kaydıyla masonlar tarafından müceddid kelimesinin kullanımının gerçekleşmiş olma ihtimali varsa bile bu ihtimal üzerinde düşünmeye başlamak için veriye dayanmak gerekir. Yani birinin çıkıp bir belgeyle bu ihtimali desteklemesi gerekir ki bunu ciddiye alabilelim.Peki öyleyse soralım : Böyle bir şey var mıdır?

Bir de tüm bunların dışında müceddidin b) maddesindeki anlamı var ki bunun Atatürk ile uzaktan yakından alakası yoktur. Çünkü Atatürk bir din adamı değildir.

Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Nisan 17, 2020, 07:36:05 ös
Yanıtla #17

Öncelikle "müceddid" kelimesiyle ne kastedildiği burada önemli bir nokta

a) Müceddid'in yalnızca kelime anlamı niteliğinde kullanılması. bkz: "yenileyen" "yenilikçi". Bu anlam, genel anlamda herhangi bir alanda yenilik getiren olarak kullanılabilir.

b) Müceddid'in islami çevrelerce anlaşıldığı anlamda kullanılması. Bu ikincisinin taşıdığı anlam sadece dine özgü bir anlamdır.

Şimdi Atatürk bir müceddid midir? a) Maddesi anlamında evet. Zaten Selanik'teki doğduğu evin üzerinde bulunan tabelada şöyle yazar:

“Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri Gazi Mustafa Kemal burada dünyaya gelmiştir”

Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu kelimenin 1920-1930 larda nasıl kullanıldığıdır. Eğer birileri Atatürk'e müceddid dediyse bu deyiş sadece a) maddesindeki  anlamıyla ve 1920-1930 ların diliyle söylenmiştir. Bu da genel bir anlamdır ve herkes tarafından söylenebilir. Varsayalım ki dönemin masonları Atatürk'ten müceddid diye bahsetsin, böyle bir durumda bile,  bu deyişin sadece masonlara özgü bir kullanımı olduğu gibi bir zorunluluk yoktur. Çünkü herkes Atatürk'e a) maddesindeki anlamıyla müceddid diyebilir.

Eğer bunun dışında özel olarak farklı bir anlam yüklemek kaydıyla masonlar tarafından müceddid kelimesinin kullanımının gerçekleşmiş olma ihtimali varsa bile bu ihtimal üzerinde düşünmeye başlamak için veriye dayanmak gerekir. Yani birinin çıkıp bir belgeyle bu ihtimali desteklemesi gerekir ki bunu ciddiye alabilelim.Peki öyleyse soralım : Böyle bir şey var mıdır?

Bir de tüm bunların dışında müceddidin b) maddesindeki anlamı var ki bunun Atatürk ile uzaktan yakından alakası yoktur. Çünkü Atatürk bir din adamı değildir.

Çok güzel özetlemişsiniz sayın Oğuz. Kastım -a- maddesinde bahsedilen müceddit. Etimoloji benim için önemli bir bilim.  :)

Sevgiler sayın Oğuz.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 17, 2020, 08:13:18 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada kimsenin Ulu Önder'e bir laf ettiğini okumadım. Gerçi yazılsa ne olur ki? Yazanın körlüğünü ispatlar en fazla! Büyük Atatürk ilah değildir ama kötü laf eden olursa beyinsizdir!
Her şeye rağmen bu forumda sorulan en ters sorunlara bile tahammül etmek gerekir. Hele ki yaklaşık 1000 adet ve daha fazla yazı yazmış kişilerin bu zamana kadar forum yönetimi tarafından anti-Masonik algılanmaması da bir duruma işaret etmez mi?
Soruları kişiselleştirmeden de cevaplar verilebilir. Hepimiz foruma zaman ayırıyoruz. Hayatımızdan zaman ayırıyoruz! Bırakın tartışmayı da varsa bilginiz paylaşınız.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 17, 2020, 09:02:58 ös
Yanıtla #19

Bilindiği üzere ülkemiz de 3 "tabu" denebilecek değer vardır.Atatürk "sol" güruha somut bir yaşam biçimi sunar."Sağ" kanada ise inanç soyut ayrı bir yaşam biçimi sunar.Birde devlet denilen bir "denge" mekanizması vardır ki çoğunlukla onun da içinde de bu üç unsuru yönlendiren bir güç vardır.Bu üç tabunun da kendi partileri mevcuttur.

Her biri içinde bir diğerinin az olarak ideolojik değerini barındırır."Zaman" içinde birbirleri içinden geçerek değişir ve gelişirler.Benim gördüğüm,addettiğim bunlar.

Soruma gelince; değişmesi ve gelişmesi kaçınılmaz olan şeyler neden tabu haline gelir,getirilir?.

Sevgiler saygılar.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2020, 09:12:02 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin