Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Albrecht Durer - Melancolia I  (Okunma sayısı 1632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2020, 01:59:22 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sembolizm, sanatcilara, kitleleri rahatsiz etmeden, sinirsiz ve sansursuz bir alan sunar. Heykeltraslar, mimarlar, ressamlar sembolizmi, kurulu duzenin carpikligina karsi fikirlerini sansursuz bir sekilde ortaya koyuyorlardi ve hala da oyledir. O zaman ki duzen, humanizme, aykiri bir fikre kolayca, barbar bir cezayi vermekten geri kalmiyordu. Giordano Bruno bu kurbanlardan biri idi, Bruno’ yu fikirleri icin diri diri ortalikta yaktilar.

Sayin Tik-Tik-Tak, sayin Mandira Filozofu’ nun sanat kismina koydugu Michalengelo’ nun bir freskini,  iktidardaki duzen ile ayni fikri paylasmadigi yonunde de yorumlamisti.

Asagidaki gravuru ALMAN Albrecht Durer, 1514 te yapti. Sanatci bu yapitini muthis bir allegori ile ormustur. Bu ayni zamanda Bauhuttlerde sadece tas kesilmediginin ve sadece harc yapilmadiginin subjectif bir gorseli olarak ta gorulebilir veya Durer’ nin Italya’ ya olan yolculuklarinin uzerindeki etkisinin disa-vurumu oldugu da dusunulebilir. Gravure parca parca ve tum olarak ta bakilabilir.

Kumsaatinin uzerindeki sayi duzeneginin gostergesi 3 ile 4 rakaminin arasindadir. Bu iki rakam ile sag taraftaki sayi tablasina baktigimiz zaman, yatay, dikey, caprazlama ve ortadaki sayilarin toplaminin 34 oldugu gorulur. Sayi sembolizminde 3 mukemmelligi temsil eder, 4 ise bir alani ( sag/sol, asagi/yukari) temsil eder. 3 ve 4 beraber mukemmel bir alani temsil eder… Mukemmel bir alan dedikten sonra yapitin ismini de kompozisyon icinde mantikli bir yere oturtmamiz gerekir cunku mukemmel dedigimiz bir yerde melancoligin olmamasi (veya azalmasi) gerekir.

Gravurun (taze)bugulugu sayin uyelerin yorumlari ile azalacaktir.

Mayıs 26, 2020, 09:59:05 öö
Yanıtla #1

Malzeme ortada, avadanlıklar ortada, sanatçı oturmuş bekliyor! Neyi? Ona göre yaratım için gerekli ilahi ilham ve sezgi gücünü...

Bu eser çok daha önemlidir. Bu önemse 1514 yılında yapıldığını söylemenizden. Bunu nasıl biliyoruz?
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 26, 2020, 10:33:37 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Albrecht Dürer'in ünlü siyah beyaz eseri. Kanatlı bir figür ile birlikte, deniz (anne özlemi), marangoz aletleri, yumurta (çoğalma), gök (baba), gökkuşağı (aile) köpek (suçluluk), merdiven, kum saati ve takvim gibi semboller kullanmış. Güneş doğmakta. Yarasa kanatlarında "melankoli" yazısını taşıyor. Çağın insanının mutsuzluğunu anlatmak istemiş.

Kanatlar ruhu temsil eder. Kadının başındaki çelenk erdemli insanı. Çocuk ise bir melektir. Ressamın annesinin ölümünden sonraki duygularını yansıtır. Annesi 1513 yılında ölmüştür.
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2020, 10:39:10 öö Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 26, 2020, 10:43:45 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sağ alt köşede 1514 yazmaktaymış.
İnternette gördüm dürüst olmak gerekirse.
Ancak 1514 yılında sanki spekülatif Masonluk olayını çoktan halletmişler gibi geldi bana.
Sevgilerimle ve Saygılarımla

Mayıs 26, 2020, 11:34:07 öö
Yanıtla #4

Nerede yazıyor 1514?

Mayıs 26, 2020, 11:37:56 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @ANARCHOSA figürün oturduğu yerdeki taşa bakın hemen solunda.

Mayıs 26, 2020, 11:42:24 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bende siz bizim dikkatimizi oraya çekmek için sorduğunuzu sanmıştım.  :)

Mayıs 26, 2020, 12:04:55 ös
Yanıtla #7

Sizin dikkatinizi çekmek için sordum evet. Dürer dehasını bu eserde dikkat çektiğimiz tarihle göstermiştir.

Sihirli kare, tüm satır sütun ve köşegenleri toplamı aynı olan karedir. Yapımı bir köşeden saymaya başlar köşegenlere denk gelen karelere sayıları yazıp diğer kareleri boş bırakırsınız. Sonra karşı köşeden başlayarak aynısı yapılır. Dürer farklı ve ters bir yöntem uygulayarak sihirli kare en alt satıra 15 ve 14ü yan yana getirerek yapım yılını ve zekasının imzasını atmıştır.

Mayıs 26, 2020, 12:31:25 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Derin arastirmalar icin Durer ile beraber Willibald Pirckheimer 'i de arastirmak gerekir.

Mayıs 26, 2020, 03:58:21 ös
Yanıtla #9

Dişil meleğin karşısında bir küre.
Düalite arasında terbiye olmuş evcil bir köpek.
Köşeli bir taşın karşısında, güneşin üstünde, daha gelişmemiş bir eril melek.
Dişil meleğin sağ eli, pergelin sol ucunu tutuyor.
Daha çok ayrıntı olmasına karşın hızlı geçiyorum(Karakterlerin yönü kanımca yanlış)

Eser, evrensel olarak tamamlanması gereken eril bir güç üzerine kurgulanmış olabilir.

Not: Dileyenler için daha net bir resim ekledim.

Saygılar.

« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2020, 04:15:14 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin