Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlar Toplantilarinda Neler Yapiyorlar?

Keci kesiyorlar
Kan iciyorlar
Sarap iciyorlar
Seytana tapiyorlar
Alem yapiyorlar
Kulturel egitim yapiyorlar
Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Din konusuyorlar
Halki nasil kaosa sokariz diye planlar yapiyorlar
Tarihsel egitim yapiyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Egitim ve ogretim icin daha neler yapilabilecegini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Gönderen Konu: Sizce Masonlar Toplantilarinda neler yapiyorlar?  (Okunma sayısı 86300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2008, 08:19:53 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sevgili Sevil, Masonlar  aldıkları bilgi ve deneyimlerin ışığında olgunlaştırdıkları kişilik ve erdemlerini sosyal hayata yansıtmakla yükümlü özverili insanlardır.İnsan, düşünebilen ve  saptadığı verileri çevresine ve kendisinden sonraki nesillere aktarabilen yegane yaratıktır. Üyelerini inançlı, hür, namuslu, şerefli, haysiyetli, aydın ve iyi ahlâklı insanlardan seçer. Benim bildiğim bu.Siz hiç sosyal içerikli bir dernekle ilgilenmediniz mi bu güne değin? Hangisi ücretle çalışıyor?

Nisan 29, 2008, 01:08:56 ös
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar

seçeneklerini işaretlemiştim. Alem konusuna gerçekten fazlasıyla gevrek bir gülüş attım :) Yeme içme de olur sanırım. Ama, Sn.MYSTICPROVOCATEUR 'un da dediği gibi kan içmiyorlardır.

Nisan 30, 2008, 12:31:40 öö
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

-Kulturel egitim yapiyorlar 
-Felsefi egitim yapiyorlar
-Tarihsel egitim yapiyorlar   
-Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
-Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Ağustos 21, 2008, 09:00:38 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sürekli bir gelişim ve daima da ileri gitmek amaç olduğunu sanıyorum,tabiki kendi menfaatleri çerçevesinde olacaktır.
Locanın durumu ve bulundukları bölgeyi nasıl daha çok geliştirebileceklerini konuşuyorlardır.

Eylül 01, 2008, 02:59:52 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kendilerininde dedikleri gibi ayinler yapiyorlar. fakat bu ayinler nasil, ne tur ayinler bilinmez.
simdi belki mason yoneticilerden birisi cikarak ayin yapmiyoruz diyebilir. fakat rituel ayin demektir. ayin ise (sozluk anlami ile) dini toren demektir.

o zaman bu hangi dinin toreni? ayinde neler yaptiginizi soylemeyeceginiz kesin. keske bir yerlerde yazsaydi bulabilseydim. fakat en azindan hangi dinin torenini yaptiginizi soyleyebilirsiniz herhalde.

Eylül 01, 2008, 03:40:04 ös
Yanıtla #35
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Pasha,

Admin ile A.E.'nin roportajında ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1542.0 ) sorunuzun cevabı mevcuttur. Aktarıyorum;

"Admin: Rituel, Ayin demektir. Ayin ise, dini toren demektir. Masonluk bir din degil saniyordum. Bir din degilse neden Rituelleri var?

A.E.: Masonluk kesinlikle bir din değildir.Ancak masonlar bütün dinlere ve inançlara saygılıdırlar. Kimseye bu konu ile ilgili baskı yapılamaz veya fikir empoze edilemez hatta locada din ve siyaset konularında konuşma yapmak yasaktır. Ritüelleri olmasının sebebi geçmişten gelen geleneklere bağlı olmasındandır ve masonik öğreti bir takım sembollerle verilir.Bunun sebebi ise semboller ve alegoriler ile desteklenmiş bir öğretinin daha iyi anlaşılıp kavranılabilmesidir. Yaptigimiz calismalari ve yardimlari kutsal olarak kabul ettigimiz icin bu calismalara rituel diyoruz. İşin enteresan tarafı Türkiyede hangi kitapçıya giderseniz gidin masonlukla ilgili kitaplar anti masonik kitaplar dahil din kitapları bölümüne konuluyor Bunun diğer insanların masonluk hakkında çok az bilgiye sahip olmasından kaynaklandığını düşünüyorum."

Saygılarımla.

Eylül 05, 2008, 09:20:41 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Ben hayal ediyorum;
Bir mason locasında üç şey olabilir;
1-Her masonun derecesine göre verilmiş görevler
2-Ritüeller
3-Mason eğitimi

1-Görevler bunlar sosyal yaşamda karşılaşılan her konuda olabilir bence artı başka ruhani hazırlıklar varsa onlar yapılabilinir.
2-Ritüeller;Masonik havayı ve insan üzerindeki bir olma atmosferini oluşturacak çeşitli hareketler,işaretler yapılabilir.
3-Mason eğitimi bir üst seviyeye çıkmak ve bulunduğu seviyedeki felsefi açılımı özümsemek için yapılan okumalar,eylemler..

Not:İçki acaba eski masonlarda varmıydı?Ben mason locasına içki girmesine karşıyım :)
Kadınları locaya almayan veya kabul etmeyen yaklaşım içki gibi direk haz uyandıran bir objeji neden alır.?Hem üzüm suyu var daha yararlı bilim kanıtlamış.. ;D Üzüm suyu içilsin,şarap yasaklansın.. :)
Bir çeşit manevi eğitim verilen yerde içkinin olması şaşırtıcı..

Eylül 05, 2008, 09:54:29 ös
Yanıtla #37
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın amurdad;

Alıntı
Not:İçki acaba eski masonlarda varmıydı?Ben mason locasına içki girmesine karşıyım
Kadınları locaya almayan veya kabul etmeyen yaklaşım içki gibi direk haz uyandıran bir objeji neden alır.?Hem üzüm suyu var daha yararlı bilim kanıtlamış..  Üzüm suyu içilsin,şarap yasaklansın..
Bir çeşit manevi eğitim verilen yerde içkinin olması şaşırtıcı..

Masonluğun değişmez kurallarını koyan eski hür-mason atalarımız da sizin gibi akl-ı selim sahibi kişilerden oluştuğu için, aynı sizin olması gerektiğini düşündüğünüz gibi localarda çalışmalar esnasında yiyecek-içecek bulunmaz ve tüketilmez. İçki, eğer istenirse yemek sırasında yemekle birlikte alınabilir.

Saygılarımla.

Eylül 05, 2008, 11:12:10 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Sn.Aramis cevaplarınız için çok teşekkürler,tabi benim masonluğu o ortamda bulunamayacağım için tam olarak anlamam zor fakat cevaplarınız ilgi uyandırıcı.
Saygılarımla..

Eylül 08, 2008, 11:10:01 öö
Yanıtla #39
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin amurdad,

Icki, butun Dunyada sosyal ortamin geleneklerindendir. Localarda da sosyal ortamlarda sunulan bir (zorunluluk degil) tercihtir.

O anda orada ise yada Kardeslerin talebi olmus ise uzum suyuda icilebilir. Ancak sarabin yasaklanmasi, sigaranin yasaklanmasi gibi bir gelenegin ortadan kaldirma tesebbusu sayilabilir. Kisisel fikrinizi anlayis ile karsiliyorum. Ancak Localar kendi iclerinde degisime pek acik degillerdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.