Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuranı kerim üzerine bir söylenti  (Okunma sayısı 21267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 09, 2007, 03:22:16 ös
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Yani anlatmak istediğim şudur seçmenin yarsınının oyunu almış hükümeti kendi istediklerini yapmasına rağmen "bu zaten senin görevin yapacaktın sen cumhuriyetin değerlerine dinamit kouyoyrsun sana oy vermeyiz" derseniz sorarlar kardeşim senin niyetin üzüm yemekmi yoksa bağcıyımı gözüne kestirdin bu bile bir çoğunluğun öfkesine muhatap olmayı sağlar bence böyle toplulukları temsil eden kişilern daha temkinli açıklamalar yapmaları gerekmektedir.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Aralık 09, 2007, 06:35:45 ös
Yanıtla #41
  • Ziyaretçi

Ek olarak, elbetteki Peygamber ailesinin patenti kimseye ait degildir, ancak bu ornegi bir butunun parcalari oldugunu gostermek icin verdim, Siiler ve Araplar ile iligli yazilanlara katiliyorum zira onlar daha cok halifelik kurumunun siyasi cekismelerini temel alarak ayrilmislardir. Cami konusundada dediginiz dogru olabilir ancak, ben sapkin inanca sahip olanlari ya da cahil alevileri soylemlerimin disinda tutuyorum zira tarihteki Alevi Ulemasi olarak tabir edilen kisilere bakarsaniz, biri Pir Sultan Abdal daha da buyugu Haci Bektas Veli'dir. Bunlarinsoylemleri ve yaptiklari ozellikle Bektasilik Islami dogu Avrupa'ya yayan tarikattir. Halen Kosovada bozulmamis Bektasi dergahlari gormek mumkun. Tma sayisini bilemiyecegim ama Anadolu Alevileri 10 yada 12 koldadir, bunlardan cogunlugu Caferilige yakindir ve bu da ehl-sunnet teamullerine cok yakin bir mezheptir. 'Bizim Kabemiz insan kalbidir' sozu ise olumsuz bir uygulama ornegini duymustum, bir dergah benzeri toplantida herkes grubun baskanina secde ediyor ve tasavvuf ta kabul edilemeyecek sekilde bir uygulama yapiyorlardi. Bunun yaninda Hallac-i Mansur'un 'En-el Hak' sozu ile herkesce bilinen mecazi olarak eristigi mertebeyi belirtmesine ragmen duz anlamindaki bozukluk nedeniyle sapkin olarak anlasilmisti. Ama acikcasi ben terimsel olarak yaklassam da konuya maalesef Alevilik adi altinda sadece bu ismi kullanip farkli olusumlar yada gruplasmalar olmus gunumuze kadar. Halbuki tarihsel gelisimde, Orta Asya'dan Anadoluya gelen Turklerin olusturdugu Turk-Islam sentezi olarak tanimlanabilecek bir kulturel olusumdur. Asagidaki linkte akademik bir yazi var bilgilendirici olacagini dusunuyorum.

http://www.hbektas.gazi.edu.tr/dergi/31_35_yazilar/sayi_34/09ucer.htm.

Birde Bektasi fikrasi ile bitireyim,

Bir Mollanin , bir Bektasiye kendisine yol arkadasligi etmesini ister, ve Bektasi ile yola koyulurlar, bir agac golgesinde dinlenmeye karar verirler. Molla namaz kilacagini bektasiye de namazi bitene kadar esyalarini beklemesini soyler, namaza baslar ama namaz bitmek bilmez 1 saat kadar sonra namazini bitirir ve bektasi sorar, neden uzun surdugunu molla da onceki haftadan kalan kaza namazlarini kildigini soyler ve sira bektasiye gelir. Bektasininde namazi uzun surer ve sonunda molla sorar; 'Sende mi kaza kildin?' bektasi cevaplar; 'Hayir, ben gelecek haftanin namazlarini kildim'. Molla sasirir ve 'Kabul olmaz, gelecek haftanin namazi kilinmaz der', bektasi cevaplar;
'Yukaridaki senin veresiyeleri kabul ediyor da benim pesin odemesi niye kabul etmesin.'

Aralık 11, 2007, 06:04:31 ös
Yanıtla #42
  • Aktif Uye

Sayın cardiffmonster verdiğiniz bilgiler benim de malumumdur ve evet "Bizim kabemiz insandır" lafının uygulamada İslam'ın temel nitelikleriyle çok çelişebilmesi de mümkün. Doğru bir noktaya değinmişsiniz, ne demişler "insanoğlu beşer, elbet bir gün şaşar".

Sayın LuckyEye sizin de demek istediklerinizi anlıyorum. Kendi fikrinizdir. Bundan rahatsız olmanız tabi ki mümkündür. Değerlendirme insandan insana değişen bir olgu.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 05, 2008, 02:03:56 öö
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu gün bir müşterimle sohbet ediyorduk
İddasına göre kur-an hz.Ali ye gelmişti.Bana bir kitap gösterdi
Kısaca özet olarak kitapta şunlar yazıyordu:
Daha önce hz.İsa nın başına gelenler Ali nin de başına gelmesin diye,Ali kimliğini gizlemiştir.
Ama daha sonra gerçeğiöğrenen munafıklar Hz.Ali yi namazda bıçaklamıştır.
Daha önce hiç duymadığım bu tez için ne düşünüyorsunuz?
Belki siz duymuşsunuzdur..

Dayanagı olmayan saçma sapan bir kitap ta yazan bir yazı zırvalık.

Hiç bir Alevi  ve Alevi Cemati(Tüm hepsi ŞİA)de bu yazanları kabul etmez.

Ama şu notuda yazmadan edemiyeceğim.

HZ Muhammet ben ilmin şehri isem Alide Kapısıdır diyor.

Aliyi bilmeyene sorar sanız Hz Muhammedin amcasının oglu der Ebu Talibin ogludur

Aliyi sevenlere  sorarsanız yukarıdaki gibi bir çok demeç sıralar Allahın Arslanı , Hayber Fatihi , İlmin şehrinin kapısı ,Kuran Alimi, ilk müslüman ,İslamın Kılıcı vs...

Aliyi bilene sorarsanız herkese hakkettiği kadar açılan kimilerinede hiç açılmayan  bir babtır (kapı ,sır ) . İlmin tek girişi  Işığın yolu

Allahın son peygamberi HZ Muhammet ben ilmin şehri isem Alide Kapısıdır boşuna dememiştir.

Sizede ne kadar açılır veya kaç tane  kapı açtırırsa bu kapı. İlim isteyen Kapıya gelsin :)

Kasım 05, 2008, 11:56:15 ös
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Sayın Veritas Alevilerin  "Bizim kabemiz insandır" sözü asla İslama ters değildir.Ben uygulama ve inanç açısından baktığınızda bir sünni olmama rağmen düşünce ve kavrayış açısından bir alevi mantığına sahibim diyebilirim. Alevilik sadece felsefe olarak bakarsak İslamın modern yüzüdür.İnsanlar namazda hala kabeye yüzümü döneyim kılayım diyerek seccadenin etrafında yön bulmak için dönüp dururken Kur'an'da "Allah ne Doğu'dadır ne Batı'da der.Yüzünüzü nereye dönderseniz dönün ben ordayım der"...bu 2-3 ayette tekrarlanmıştır bu bence yeterince açıktır bu konuya uyarladığımızda...ve diğer bir ayette de "ben size şah damarınızdan daha yakınım " der,bunun ne demek olduğunu ayrıntılı düşündünüz mü hiç...bütün sırrın burda olduğuna inanırım Allah'ı yukarıda değil içinizde arayın.Yani Kuran her yönden bu düşünceyi destekler yöndedir

Saygılar

Kasım 06, 2008, 12:08:10 öö
Yanıtla #45
  • Aktif Uye

Sayın Martı, ben bu sözün İslam'a ters olduğuna halihazırda inanmıyorum zaten. Fakat uygulamada İslam'ın temel nitelikleriyle çelişebileceğini vurgulamak istedim. Öyle ya da böyle bu cümlede bir mecaz var ve herkesin bu -rahat anlaşılabilir olsa da- mecazın niteliğini kavraması mümkün olmayabilir.

Ayrıca elbette ki bahsettiğiniz ifadeleri de düşünmüş, bunların farkında olan bir insanım.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 01, 2008, 05:14:10 öö
Yanıtla #46
  • Ziyaretçi

ozunde insanlari birlestirip hak yolunda bir olmaya cagiran  dinler insan dogasi tarafindan bin parcaya dagitiliyor her zaman.Baska soze hacet varmidir ki?   bugun bile alinin,isanin,muhammedin onun bunun ve otekinin hayat hikayesi insanlarin beyninde bu kadar yer isgal edip insanlar arasinda anlasmazliklara sebep oluyor. buda ne aliyi ne isayi ne muhammedi nede digerlerini anlamadiklarindan kaynaklaniyor neden genis zamanda insan genis olamiyor?   inandiklari seyin ozunu kavrayamadan futbol takimi taraftarligi gibi din,mezheb taraftarligi yapiyor insanoglu hatta radikallesip  bunun icin yeri geldiginde bir insan canina bile kiyabiliyor sonrada kendisini allaha inanan 4/4 luk insan sifatinda goruyor.
onun icin suan icinde bulundugumuz durumlar doguyor ufak detaylardan etkileyici olaylara...

Aralık 06, 2008, 07:30:08 öö
Yanıtla #47
  • Ziyaretçi

alevilik bi din degildir sadece felsefedir alevilige bakarsak samanizimle bire bir es degerde olan bir suru benzerligi vardir hz ali ilk inanan kisidir ve hz peygamber onun hakkinda bir cok hadisi soylemistir ben alemin medinesiysem ali de onun kapisidir gibi insanlar dini inanclari kendilerine gore yorumlarlar bu cok dogal bi olay saygilarimla

Mart 13, 2009, 12:27:10 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Kur-an tüm insanlığa gelmiştir.Peygamber tebliğ ile görevlidir...
Ben"O"yum,"O"ben değil...