Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Trafikte Bir Kadina Carpinca Ne Olur :)  (Okunma sayısı 6335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2009, 01:27:06 ös
  • Uzman Uye

İşte Kadın Zekası

Bir kadınla bir adam ayrı ayrı arabalarında giderlerken çarpışırlar. İkisinin de arabası mahvolur ama şans eseri ikisi de hiç yara almadan kurtulur. Arabalarından sürünerek çıkarlar ve kadın adama bakıp:

"Çok ilginç! Sen erkeksin ben de kadın. Arabalarımız mahvoldu ama ikimize de hiçbir şey olmadı. Bu belki de tanışıp, dost olup, hayatımızın sonuna kadar huzur içinde birlikte yaşamamız için bir işarettir" der.

Müthiş heyecanlanan adam: "Evet, galiba haklısın" diye cevap verir şaşkınlıkla.

"Bak, arabam hurdaya döndü ama bir şişe şarap sapasağlam. Bu kesin bir işaret. Bu şarabı içip şansımızı kutlamalıyız" diye devam eden kadın, şarap şişesini adama uzatır. Adam şişeyi alır, açar ve yarısını içip kadına verir. Kadın hemen şişenin mantarını kapatıp adama geri uzatır. Bunun üstüne adam sorar:

"Sen içmeyecek misin?"

Kadın cevap verir: "Hayır, ben polisi bekleyeceğim!"

Ağustos 11, 2009, 01:33:43 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ahh :) bayanlar daha mı zeki oluyorlar ne herhalde her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözü de bundan kaynaklanıyor. ama geçenlerde bir araştırma okumuştum erkeklerin IQ seviyesinin kadınlarınkine nazaran daha yüksek olduğundan bahsediyordu...

Ağustos 11, 2009, 08:44:17 ös
Yanıtla #2

:D çok güzelmiş..

Aslında ne Bayanlar, Erkeklerden zekidir, ne de Erkekler Bayanlardan.. Bence özümüzde Insan mıyız, onun bilincinde hareket edersek o kadar da cinsiyet ayrımına pek bir mahal vereceğimizi düşünmüyorum.

Normalde kaza ve benzeri durumlarda öncelikle çocuk- yaşlı ( tabi cinsiyet ayrımı olmaksızın ) ve Bayanlar sıralamasına şahsen çok dikkat gösteririm. Geçenlerde akşam zamanı küçük kardeşimle karşıya geçerken bir yaşlı amca yanıma geldi sanırım karşıya geçmekte zorlanacağını anlayınca ( trafik çok yoğun olduğundan ) bana döndü ve gözlerine baktığımda bir tedirginlik gördüm. Bunun üzerine bir elimi kardeşime diğer elimi de yaşlı amcaya uzatarak onları karşıya geçirdim. Ama bunu düşünürken eş zamanlı olarak ikisine dikkat etmeye çaba gösterdim. Yani öncelikli olarak kardeşimi almadım eşit ve aynı şekilde. Burada şu duyguya sahip olduğumu anladım aslında Insan olma bilincine sahip olduğumuzda önceliğin yerini daima eşitlik alacağını ve ayrım yapmadan herkese aynı muameleyi yapabileceğimizi ve bu şekilde Insanlığın değerini biraz olsun anlayabiliyoruz.

Güzel bir mizahmış:) kusuruma bakmazsın artık Sevgili Isis; beraberinde kendi düşüncelerimi de dahil etmek durumunda kaldığım için..  
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2009, 08:49:33 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 13, 2009, 02:54:30 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın hiram ,

Başarılı erkeğin "arkasındaki kadın" söylemi 1980'li yılların sonuna dek geçerli tutulmuş , şu an içinse "arkaik" kalmış bakış açısıdır. Gerçek kadınlar artık "arkada" durmamaktalar . Ama zannediyorum bu gerçeklik,asırlardan bu yana kadına makul bir izahı olmaksızın yüklenmiş olan  o ilk primitif işbölümünün (ben avlanayım sen yemek pişir ve doğum yap)  geçersizleşmesi , erkeğin sebepsiz ve haksızca kazanılmış "doğal saygınlık" "doğal liderlik" "ideal yöneticilik" gibi bireysel konfor alanlarını "sınırlandırdığından" ve söz sahibi olma , üst düzey yöneticilik gibi avantajlı  kariyer olanaklarını kazanmak için erkeklerin dışında bir de güçlü kadın rakiplerle rekabet zorunluluğunun ortaya çıkmış olması  , erkek-egemen denilen toplumumuzun bazı katmanlarında hala kabullenilememekte . :)

İkinci husus ise , bahsettiğiniz IQ konusunda daha doğrusu "zeka" nın ne olduğu konusunda bilim dünyasında açığa çıkartılmış gerçeklikler de , zamanında küresel ölçekte  kabul görmüş " katıksız analitik zeka" nam-ı diğer IQ 'nun zekanın "yalnızca bir yönü" olduğu ve yaşamda holistik (bütünsel) başarılı icraat için son derece yetersiz kaldığı gerçeğidir.

Bu konuda yapılmış en kapsamlı çalışma Boston'da iş dünyasında ve akademik çevrelerde ; özellikle Harvard Business School'da gerçekleşmiştir. Harvard , kendi mezunları arasında en yüksek IQ'lu öğrencilerini ve bir de repütasyon sahibi olmayan okullardan ve vasata yakın derecelerle mezun olmuş toplam 1652 adayı tam 20 yıl süreyle izlemiştir. Bu izleme sürecinin sonunda ulaşılan ilginç bulgu şudur: İş yaşamında , özel yaşamda ve sosyal yaşamda en başarılı hayatları kurmuş olanlar , en yüksek IQ'lu olanlar değil , ortalama IQ'ya sahip ancak kendisinin ve karşısındakinin duygu denetiminde ehil, empati kabiliyeti olan , sosyal yönü güçlü ve "IQ snobizmi olmayan" adaylardır. Bu bulgu , akademik çevreleri başarı ölçütü belirlemede tek boyutlu "analitik zeka" nın değil , ancak Quotient Emotionnel  (Duygusal Zeka) kavramının yaşamda daha önemli olduğu savına sevk etmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışmalarda erkeklerin iş ve özel yaşamda daha çok sadece analitik -IQ eksenli bakış açısına , kadınların ise empati ve duygu yönetimi eksenli EQ paradigmasına sahip oldukları belirlenmiştir.

Üçüncü husus ise daha güncel. Küresel ölçekte yaşanmakta olan "kriz"de , CEO'su kadın olan şirketlerin daha yüksek karlılığa ve daha düşük rizikolu işlem marjına sahip oldukları , krizden şirketlerini "daha az hasarla" çıkartmış oldukları , çünkü kadınların erkeklerden farklı olarak IQ'nun yanısıra , risk refleksleri ve duygusal süreçlerin yönetimini baz alan EQ 'yu da iş yaşamına efektif biçimde geçirerek , şirketleri agresif politikalarla uygunsuz rizikolara sokmamış oldukları gerçekliğinin tespit edilmiş olmasıdır. Bu doğrultuda , dünyada yönetim bilimleri alanında ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarında kriz sonrası yapılandırma süreçlerinde kadınların sayıca ve etkin pozisyonlar bazında daha yoğun yer almaları kararı alınmıştır. Konuyla ilgili makaleler için Harvard Business Review ve Forbes'a bakılabilir.     

Aşağıda hicvedilen ve hepimizi gülümseten örnekte , bir IQ değil EQ uygulamasına tanıklık ediyoruz.:)

Saygılarımla 

Quality has no fear of time ..

Ağustos 14, 2009, 10:39:16 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın Nuvea,

Herzamanki gibi,zekanızı yansıtan akıcı uslubunuzla konuyu gayet mantıklı özetlemişsiniz.İşhayatının içinde olan birisi olarak size içtenlikle katılıyorum.Özellikle son zamanlarda karşılaştığım çalışan kadınlar,erkeklere oranla hem daha başarılı,hem de daha ısrarcı,ikna edici,çalışkan ve özgüven sahibi insanlardan oluşuyor.Bugüne kadar oluşan yargıların temelinde,kadınların iş ortamından uzak tutulması gerçeğini yadsımak mümkün değil.

Dikkatimi çeken en önemli husus ise,neredeyse tamamının,en krıtik anlarda en pratik çözümü üretiyor olmaları.Kısacası,artık kadınlarımız samimiyetle övgüyü hakediyorlar.

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ağustos 14, 2009, 11:37:38 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet ,

Zarif komplimanlarınıza teşekkür ediyor; sizi özellikle karşı cinse yönelik gelişmiş zihin yapınız ve medeni tavrınızdan dolayı  tebrik ediyorum.

Saygılarımla  
Quality has no fear of time ..

Ağustos 15, 2009, 01:20:36 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sevgili Nueva bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim saygılarımı sunarım.... Işık içinde kalın

Ağustos 17, 2009, 11:08:23 öö
Yanıtla #7

Sayın Isis

Güzel bir fıkra idi teşekkürler.

saygılarımla....
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Ocak 27, 2010, 06:50:36 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Fıkra güzel,ama bunu kadınlarmı zeki erkeklermi polemiğine dönüştürmek yanlış olur bence.Zekilik cinsiyet gözetmez.Bir erkek bazen bir kadından bazende bir kadın bir erkekden zeki olabilir.Mühim olan bu zekayı kullanabilmekte...

Saygılarımla...