Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tüm Çağların Gizli Öğretileri  (Okunma sayısı 44560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 06, 2009, 03:33:05 öö
  • Ziyaretçi

""" Elinizdeki kitap, basıldığı tarih 1928 yılından itibaren ezoterik bir klasik olmuştur. Yirminci asrın bir benzerine tanık olmadığı bu eser, bütün çağların ezoterik, okült sırlarını, kadim ritüellerini ve sembolizmini büyük bir ustalıkla anlatan ansiklopedik bir şaheserdir. Mitolojiyi, din ve felsefeyi nadir eserlerden alınmış şekil ve renkli resimlerle zenginleştirerek ayrıntılarıyla açıklayan bu kitap, bütün gizemcilerin kütüphanesinde baş köşeye oturacaktır.Gizli bilim öğrencileri bu eserle yıllarca ellerinden, düşürmeyecekleri bir başvuru kitabına, batı ezoterizminin hemen her alanında bu öğretileri bizzat hayatına uygulamış olan bir ustanın kaleminden sağlam, ayrıntılı ve güvenilirbilgilere kavuşacaktır. """

Ekim 06, 2009, 07:32:55 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Manly Palmer Hall 20. yüzyılın ünlü (Kanadalı) mistik eğilimli yazarlarından biridir; bundan hiç kuşku yok. Çevierisi yapılmış olan bu kitap en çok tutulmuş yapıtlarından biridir. Burada söz konusu olan "gizli öğretiler" aslında ezoterik nitelikli kurumların öğretilerdir. Çevirisinin ne denli iyi yapılmış olduğunu bilemem ama özgün yapıt hayli ilginç bilgiler içerir.  Ötesi yazarın doğrudan masonluk üzerine yazmış bulunduğu kitaplar da vardır.

Burada beni en çok şaşırtan şu oldu: Bu kitabın bir özgün kapak düzeni var. Çeviri yayınlanırken acaba neden o kapak düzeni aynen kullanılmamış da ressam Augustus Knapp'ın ünlü tablıolarından birinin kopyası yerleştirilmiş?  Yayıncıların bu tututumu anlamak olanaklı değil. Umarım kitabın içinde bir önsöz falan vardır ve bu kapaktaki tablonun içeriği üzerinde de yorum yapılmaktadır. Gerçi bu yorumu yapmak için hayli yan bilgi gerekir ama belki. Acaba yayıncılar ya da çevirmen ya da kapak tasarımcısı bunları biliyor mu?

Sevgiler,       

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 06, 2009, 12:59:43 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM;

kitaptada ki önsöz,orjinal önsöz olarak mevcut.Çeviriyi yapanlar birşey eklememiş.Kapak tasarımını da "mavi melek"ismini kullanan birisi yapmış.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 06, 2009, 01:59:38 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Teşekkür ederim Sayın ceycet.

Ancak benim bu gibi kitaplardaki tasam dinmiyor; korkarım dinmeyecek de... Diyelim ki bir kitap okuyorsunuz; bir çeviri. Bu herhangi bir kitap olabilir; hiç fark etmez. Eğer elinizde o kitabın özgün dilde yazılı olanı varsa, siz de o dili iyi biliyorsanız, karşılaştırdığınızda çevirenin birçok yanlış yapmış olduğunu görüyorsunuz. Eğer bu kitap bilimsel, hukuki ya da teknik nitelikli konulara değiniyorsa, siz de o alanda uzmansanız, ne kadar yanlış Türkçe sözcükler kullanılmış olduğuna hayretler içinde bakakalıyorsunuz.

Eskiden çevirilir böyle değildi; güzel yapılırdı. Hele bir zamanki MEB Klasiklerinin çevirilişindeki güzelliğe hayran olmamak elde değildir. Şimdi ise ne yazık ki öyle değil. Bunun nedeni de yayınevlerinin çevirmenlere emeklerinin karşılığını yeterince vermeyişi. Örneğin bana bir kitap getirseler de bunun çevirisini profesyonel olarak yapmamı isteseler, ben de olur diyerek bunun karşılığında 5000 TL istesem alacağıım yanıt şudur: «Ama da uçtun. Bu işi 500 TL alarak yapacak çok kişi var.» Benim de yanıtım elbette «İyi ya! Siz de gidin onlardan birine yaptırın.» Nitekim onlar da öyle yaptırıyor.

Bu bağlamda yanlış ya da umarsız çevrilmiş o kadar çok kitapla karşılaştım ki...

Ancak o kitabın özgün olanını alamayacak, bulamayacak ya da o dili bilmediği için okuyamayacak olanların yapabileceği bir şey yok.

Benim asıl takıldığım nokta kapak resmiydi. Diyelim ki kitabın çevirisi çok güzel yapıldı. Böyle bir kitabın kapağı da özgün kapağının aynısı olmalıydı. Oraya  Knapp'ın tablosunun olasıdır ki internetten bir yerden alınma kötü bir kopyasının konmasının ne âlemi var? Hani kapak tasarımcısı özgün kapağı buradaki satış gücü bakımından pek soluk bulduğu için yepyeni, bambaşka bir tasarım yapmış olsa canım yanmaz.

Kusura bakmayın Sayın ceycet... Ban bu konularda biraz dertliyim.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 06, 2009, 03:05:08 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Çok haklısınız sayın ADAM;"kalite", artık tercih sıralamasında belirleyici olma özelliğini yitirdi.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 06, 2010, 01:32:08 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm Çağların Gizli Öğretileri, bence ezoterizme merak duyan herkesin okuması, kitaplığında bulunması gereken çok başarılı bir eser ve gizli öğretiler için de ansiklopedik bir kaynaktır.
veritas lux mea.

Şubat 17, 2010, 03:44:07 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

çok bilgilendirici bir kitap gerçekten. kitapçıda gördüm bu kitabı ama fiyatı dudak uçuklatıyor doğrusu. 66TL. illa korsan mı alalım:)

Şubat 17, 2010, 07:06:32 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kitabı ve buna benzer birçok kitabı hermeskitap.com adresinden indirimli alabilirsiniz. Bu kitap için %50 indirim var ve 33 tl ye satılıyor.  Saygı ile.
veritas lux mea.

Şubat 17, 2010, 10:27:15 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

sn. alcyone çok teşekkür ederim. ben kitap yurdundan buldum orada da 55TL'ydi bu çok daha uygun. teşekkürşer.

saygılarla...

Şubat 17, 2010, 06:48:15 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkürler kitap ilgimi çekti.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!