Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeki insanların Tanrı inancı daha düşük  (Okunma sayısı 38792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2009, 12:25:21 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dini kurallara uymada gözlenen azalma, toplumsal zeka seviyesinin yükselmesiyle doğrudan bağlantılı mı?

İngilizlerin saygın yayın organı Telegraph gazetesinin web sayfasında yayına giren haber geniş bir tepki yaratmış görünüyor.

Habere göre, Ulster Üniversitesi kıdemli Psikoloji Profesörü Richard Lynn, entellektüel elit arasında yer alan kişiler arasında ateist olanların sayısının genel toplum ortalamasından daha yüksek olduğunu söyledi

Profesörün tezine göre, geçtiğimiz asırda dini kurallara uyulmada gözlenen azalma, toplumsal zeka seviyesinin giderek yükselmesiyle doğrudan bağlantılı. 21.Yüzyıl'ın şu döneminde hem Doğu'da hem Batı'da gözlenen dini uyanış ise, bu sürecin geriye doğru işlediğini gösteriyor.

Akademik 'Intelligence' dergisinde yayınlanan makalede varılan sonuçlar bazı eleştirmenlerce 'aşırı basitleştirilmiş genellemeler' olarak yorumlandı.

Daha önce yaptığı araştırmalarda zeka konusunu ırk ve cinsiyet gibi değişkenlere bağlayarak aradaki ilişkileri açıklamaya yönelik araştırmalar yürütmüş ve bu tarz 'dobra' çalışmalarıyla tepki toplamış olan Profesör Lynn, üniversite öğretim üyeleri arasında Tanrı'ya inananların genel toplum ortalamasından çok daha düşük olduğunun altını çiziyor.

Kraliyet Akademisi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada; İngiliz üniversitelerindeki öğretim üyelerinin yalnızca % 3.3'ü Tanrı'ya inanırken , İngiliz toplumunda Tanrıya inanan insanların oranı %68,5 olarak tespit edilmişti.

1990'larda ABD'de yürütülen benzer bir çalışmada Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeleri arasında Tanrı'ya inananların oranı %9 olarak bulunmuştu ki dindarlığıyla ünlü Amerikan toplumu geneliyle kıyaslandığında çok düşük bir oran bu.

İngiliz bilim adamı Richard Dawkins'in geçtiğimiz dönemde yazdığı ve Türkçe'ye de çevrilen God Delusion (Tanrı Yanılgısı) adlı kitapta da akademisyenler ve sanatçılar arasında dinsel inançların toplumun geri kalanına oranla çok daha düşük hatta yok denecek kadar az olduğu vurgulanmaktaydı.

Pek çok ilkokul çocuğunun Tanrıya inandığını ancak ilerleyen yıllarda -zeka seviyeleri yükseldikçe- çocukların zihinlerinde şüpheler oluştuğunu belirten Profesöy Lynn, Times Higher Education dergisine verdiği demeçte "Niçin toplumun geri kalanına kıyasla daha az akademisyen Tanrı'ya inanıyor? Sanırım bu sadece IQ meselesi. Akademisyenlerin ortalama IQ düzeyleri toplumun genel ortalamasından yüksektir. Genel halk kitleleri üzerinde Gallup'un yaptığı çeşitli kamuoyu araştırmalarında yüksek IQ'ya sahip insanların Tanrı'ya inançlarının daha az olduğu zaten saptanmıştı." demişti.

20.Yüzyıl boyunca 137 gelişmiş ülkede insanların daha iyi beslenme sonucu nesilden nesile daha yüksek IQ düzeylerine ulaştığı ve bu nedenle dini inançların inişe geçtiğini söyleyen Profesör Lynn'e itiraz eden ilahiyatçılar ise "zeka konusunun bu tarz bir araştırmaya konu edilmesinin toplumsal anlamda tehlikeler içerdiğine" dikkat çekiyorlar.
LINK
Zekamız giderek geriliyor!
Fazla zeka sağlığa zararlı mı?

PROFESÖR RICHARD LYNN KİMDİR?

1930 doğumlu İngiliz Psikoloji Profesörü Richard Lynn, Cambridge Üniversitesi mezunu olup 'Emeritus' ünvanına sahip bir profesör. Yani aslen emekli olmasına rağmen olağanüstü yüksek akademik başarıları nedeniyle hala saygın bir üniversite kürsüsü sahibi.

Cinsiyet ve din gibi faktörlerin zeka üzerindeki etkilerini araştırdığı çalışmalarıyla bir takım tepkilerin hedefi olan Profesör, 50 yılı aşkın bilimsel kariyerinde şu ana kadar 11 kitap ve 200'ün üzerinde bilimsel makale yayınladı.

Profesörün akademik çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler http://www.rlynn.co.uk adresindeki web sitesinde akademisyenlerin ve araştırmacıların ilgisine sunulmuş

http://www.guncel.net/gundem/yasam/2009/03/03/zeki-insanlarin-tanri-inanci-daha-dusuk.htm

Mart 04, 2009, 01:04:40 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

İnsan bilime eğilim gösterdikçe yargılama sorgulama olgusuda fazlasıyla gelişmekte ve bu sorgu zamanla ayrım göstermeksizin ilahi konularada değinmekte ve yargılayan sorgulayan insan dinide eleştirmeye başlıyor bu da bazı kesimlerde inancın azalmasına yol açıyor.Eğitim düzeyide yargılama üzerinde büyük etki ediyor bilgi ne kadar artarsa sorgulamada o kadart artıyor.Bilim adamı da bu olgudan yola çıkarak tezini hazırlamıştır ve yaklaşımı bana göre doğrudur saygılarımla.

Mart 04, 2009, 04:59:55 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Kendi adıma belirtmem gerekirse Tanrı var. Tengri, İlah, Vahdet, Allah,Ulu Mimar,Genel Cerrah ne derseniz deyin  bence var yaratıcı kudret...Ancak kutsal kitaplardaki gibi değil ...Bizlere dayatılanın Tanrı değil, kul emirleri olduğunu düşünüyorum. Tanrı 'nın kitap yazmak gibi insani işlerle meşgul olduğunu sanmıyorum...İnsanlara doğruyu,ışığı göstermek için farklı yöntemleri olduğunu düşünüyorum.

Bir kadının rahminde yeni bir insan teşekkülü, sonrasında bir insanın içinden başka bir insan çıkması...
Muazzam bir olay... Kalbim atıyor,ama kontrolümda değil. Ben yapmıyorum...Zehirlenince kusuyorum , benim kontrolümde değil.Uykuda nefes alıyorum, kontrolüm dışıda...Bütün bunları yapan birileri olmalı. Beyindeki nefes alma,kusma merkezleri tüm hekimler bilir...Burdaki hücrelerin işleyişi,fonksiyonu fakültelerde anlatılır. Ama nasıl?...

Bütün bu sorulara kimse cevap veremiyor. Bunları kontrol eden,onlara bu enerjiyi veren bir güç olmalı. Kainattaki bu işleyişi görüp de bunlar kendi başlarına böyle oldular demek tuhafıma gidiyor.

Ancak bir o kadar tuhaf olan şey de bilmediğin bir dilde ,ne dediğini anlamadan birtakım ritüelleri  gerçekleştirmektir, bence. Veya bundan yüzyıllar önce yaşamış, toplumda yer edip, insanlara doğru yolu gösteren insanları kutsal saymaktır...Veya falancı toprakların kutsal ilan edilmesidir.Bunların tümü bana göre karanlık çağın tortularıdır.

Saygılarımla

Mart 05, 2009, 04:40:53 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Mart 16, 2009, 01:27:58 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Yani......Demek oluyorki,Tanrı'nın yeniden tanıtılmaya ihtiyacı var.Mevcut dinlerin anlaşılabilen söylemleri,insanları manevi anlamda tatmin etmeye yetmiyor artık.Ya okunanlar söylenenler değil,yada yeni söylemler lazım....
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 18, 2009, 05:49:08 ös
Yanıtla #5

Yoo, Tanri inancim gayet yuksek.
Spes mea in Deo est

Mart 20, 2009, 05:02:44 ös
Yanıtla #6

Bilgi , en kutsal güçtür !

Mart 20, 2009, 06:02:44 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Zaten takıntım var sırf zeki olmak için dinimden vazgeçerim ama cennetden vazgeçmem...
Saygılarımla..

Mart 20, 2009, 06:06:07 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendi adıma belirtmem gerekirse Tanrı var. Tengri, İlah, Vahdet, Allah,Ulu Mimar,Genel Cerrah ne derseniz deyin  bence var yaratıcı kudret...Ancak kutsal kitaplardaki gibi değil ...

Şu dünyayı Tanrı yarattıysa, onun yerinde olmak istemem doğrusu. Çünkü, dünyanın sefaleti yüreğimi parçalar.Yaratıcı bir ruh düşünülürse, yarattığı şeyi göstererek ona şöyle bağırmak hakkımızdır: "bunca mutsuzluğu ve bu üzüntüyü ortaya çıkarmak uğruna, hiçliğin sessizliğini ve kıpırdamazlığını bozmaya nasıl kalkıştın?"

Mart 20, 2009, 07:06:00 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Zeki insanlarin Tanri inanci dusuk degil, sadece Tanri'yi yorumlama bicimleri farkli olabilir mi? 
Bakmak yetmez, gormek gerek...