Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ŞEMA YİSRAEL DUASI  (Okunma sayısı 31919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2014, 10:05:16 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Sayın Spock, yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Masonluk ve Yahudilik konusunda sizin de savunduğunuz düşüncenizde olduğu gibi 'sadece dini olarak' bir şey kastetmedim. Tarihi olarak da baktığımızda, sizin de dediğiniz gibi Masonluk ve Yahudi kültürü konusunun iç içe geçmiş olduğunu görebiliriz.

''Diğer yandan Sn. Fay Frin'in "Yahudilik Masonluk'ta önemli yer tutar" şeklindeki bir diğer önermesi, konuya sadece dinsel açıdan bakmak yerine, daha geniş bir perspektiften de değerlendirilebilir. Bunun sebebi Kral Süleyman, Hiram Abiff, Süleyman'ın Tapınağı gibi Masonluk için çok önemli olan bazı konuların Yahudi kültürüyle de iç içe geçmiş olmasıdır.

Din olgusu perspektifinden ise Yahudilik Masonluk'ta hiç de önemli bir yer tutmaz. Aksine Masonluğun kurumsal olarak vücut bulduğu 17. yy'dan itibaren uzunca bir süre boyunca Yahudiler, sırf Yahudi oldukları için Masonluğa kabul edilmemişlerdir.''

Bu sözlerinizin hepsine katılıyorum,aynı fikirdeyim.

İbranice konusuna gelirsek eğer ;

İbranice bilenlerin forumdaki tüm Mason Kardeşler olduğunu kastetmedim Sayın Spock.

Daha önceki yaptığım bir yorumumda 'Her Mason'un Yahudi dinine mensup olmadığını ve her Yahudi'nin de Mason olmadığını' söylediğim gibi şimdi de diyorum ki, 'her Mason'un İbranice bilme zorundalığı olmadığı gibi her İbranice bilen de Mason değildir.' Fakat Yahudi dinine mensup olan birinin, ibadetleri gereği İbranice bilmesi gayet doğaldır ve bu kişi bir de Mason ise, hem bir Yahudi ayriyetten bir Mason ve İbranice de bilen biri olur. Fakat illahaki Yahudi dinine mensup biri diye İbranice bilme zorundalığı yoktur tabiki. Her Müslüman'ın Arapça bilmediği gibi, bu durum zorundalık değildir.

Saygılarımla
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 03, 2014, 12:19:21 öö
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.fay frin

Bir başlık actiniz ve actiginiz konuya sahip çıkın. Forumda sokak ağzı ile konusmak zaten yok ama nelerin sokak agzi nelere teşekkür etmeliyiz, gibi konularda bize ayar verme anacligini bırakın verebiliyorsaniz ve biliyorsanız sn.ozkann'i da sorduğu gibi bu konudan ne anlayacağız cevap verme yerine arastirin turkcesini siz ogrenin demek promlem(kabalik)olmuyor sanırım. Actiginiz konu ssyenizde sirazeden çıktı yahudilik ve masonluk bağlantısı na geldi.Sanirim sorulana cevap verme yerine once haslamayi sonra pole.ik yapmayi seviyorsunuz.
Ben polemik yapmiyayim sadece sorayım .Bu dua sadece yahudileremi aittir? Manasini bilmiyorum ama bende edersem adonay kabul edermi?her din kendi usturlabindami dua etmeli?

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 03, 2014, 12:26:53 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Üslubunuzu düzeltmediğiniz sürece sorularınıza benden bir cevap alamayacaksınız.

Saygılarımla

Fay Frin
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 03, 2014, 12:30:46 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Peki efendim sizin icin sorun olduğunu düşündüğüm uslubumu şöyle bir gozden gecirecegim.Sorularimida geri aliyorum ugrasmayin bosuna cevabiniz beni tatmin etmez artık.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 03, 2014, 12:32:44 öö
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Toplam 3 sayfa yazi yazilmis hala konuyu ogrenemedik .

EDMUND BURKE

Ekim 03, 2014, 01:10:00 öö
Yanıtla #25
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Fay Frin 'in vermek istediği mesaj ve söz konusu dua ile amaçladığı hedefi belirlemedigi görüluyor.

Burada çok ama çok okuyup , az ama çok az yazmak masonik yolculuğa hizmet eder diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarimlar

Ekim 03, 2014, 04:01:00 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Yahudilik ile İsrail olgusunu ayirmak lazim onlar musadan gelen on emiri değiştirmiş kendisine has cikarlarini gozetmistir. Yahudilik bir dindir, İsrail ise kendi cikarini düşünerek onca masum vatandasi katleden bunu da kendi uydurduğu din olgusuna katan bir devlettir. Benim dusuncemde çok yahudi olduğuna inancim sonsuz, paylastiginiz dua için tesekkur ederim, islamiyet'de çok dua var. Hristiyanlikta da. Aslında bütün dinler birdir ama insanlar onu kendi  cikarlari ile değiştirirler.(Bu benim dusuncemdir.) Elbette İslamiyet arapça okunduğu gibi bu duada İbranice okunmalidir çünkü bunun tesiri fazla olduğuna inanilir. Ama Masonlar da dogmalara karsidir.Masonlarin icinde yahudi dinine inanan insan mutlaka vardir ama kurallarında yahudilere ayri bir yeri söz konusu olamaz mantikli düşünürsek dogmalara karsi bir kuruluştur. Paylasiminiz için Tesekkur ederim Saygilarimla...

Eylül 05, 2015, 04:08:20 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geçen sene açılmış bir konu, mahsuru yoksa biraz katılmayı düşündüm.
Sn Fay Frin,öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Evet güzel bir konu ve istenirse derin bilgilere yönelmeye vesile olur; açtığınız konu çok kaygan bir zemin oluşturmuş :) aslında bu kadar tartışmayı gerektiren bir yazı değil ;   sadece dikkatle kullanılmayan sözcük ve ifadeler karşılaşacağınız ön yargılara geçit verebilir. Unutmamalı ki toplum açısından ön yargılı olmak, bu yargıyı kendi egomuz doğrultusuna çekmek gibi bir yapımız var; bu eğitim ve kültürel eksikliğimizden kaynaklanıyor maalesef. Rahmetli annemin bir lafı vardır " Kültür genlerle gelir".

Konuya değil de  yazılarınıza istinaden, seviyeli açıklamalar ve uyarılar gelmiş; ki çok doğrudurlar. Yukarıda sözünü ettiğim toplum yapısına ilişkin açıklamalar üzerine  yola çıkarak bu seviyeli uyarılara hak verin, çünkü Masonların üzerine  olmadık şeyler yükleyenler var; diğerlerine kafanızı takmayın lütfen. Kendinizi savunun tabii ki ama sayfanızı koruma adına, konunuzu unutturacak kadar değil. Öfkelenmiş olsak dahi, buranın adına öfkemize sahip çıkıp, efendice kalalım. Böyle diyorum çünkü Mason arkadaşların geneli efendi bir kimlikle bahsedildiği bilinir.
Hepimiz aldığımız kadarla  kalır ya da ekleriz. Dahasını kabul etmeyene bir şey verilmez.

İbranice okumanın daha faydalı olduğundan bahsetmişsiniz. Bence haklısınız. Ama önce anlayacağımız bir dille karşılaştırıp öyle yapmamız daha doğru olur. Neden haklısınız bunu kısaca özetlemek istiyorum.
İbranicenin içinde kutsal harfler denilen 22 harf vardır; ve diğer harflerle birlikte  her bir harfin karşılığı matematik sayıya denk gelir.
Misal: İbrani harfi olan Alef'in tek başına bir harf olmadığı sadece rakam olarak geçtiği söylenir.( Alef'in yani A 'nın altına bir çizgi çekerseniz harf karşılığını bulur), oysa tek başına 1 rakamı olarak okunur; (yani no:1) 
Altı işaretli olan A sesini verir. Bir duanın tam hakkını vermenin sadece düz okuyarak olmadığından söz edilir ki ben şahsımca  dikkate alıyorum. Bunu orijinal harfler üzerinde, her harfin kendine ait bir ses düzeniyle tatbik etmenin asıl olduğundan bahsedilir.
Peki nasıl olacak?..İşte buraya özel eğitim giriyor :)

İbranice çok eski,kadim bir dildir ve Arapça ile kardeş gibi oldukları, hatta İbranice'den    geçip biraz değişikliklere uğradığı söylenir.
Aslında bu konu çok açılır. Ayrıca İsrail devletine bakarak bir Yahudi inancını yargılamamak gerekir. Tıpkı İslamı, devletin uygulamalarına karıştırmamak gibi.
Bu sözüm size değil Sn Fay Frin;

İmanın özü birdir ve kaynak tektir. Ezoterik bilgileri içeren;hangi kaynak olduğunu unuttum şöyle geçer bir yazısında.

" Hiç bir inanç kültürlerine hakaret ve  küfür hak değildir. Onun inanç sembolüne hakaret, bil ki kendi Tanrına hakarettir. "  Çünkü tüm inanç, kültür ve semboller sadece Tek'i ve yaratımı anlatır;sadece o toplumun kendine göre anlatım ifadesi farkıyla.

Umarım sıkmqamışımdır. İyi paylaşımlar :)

« Son Düzenleme: Eylül 05, 2015, 05:02:53 ös Gönderen: hypatia »
Sevgi ile kalın