Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 12 Eylul  (Okunma sayısı 17102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2011, 01:16:05 öö
Yanıtla #10

Keşke 12 Eylül'ü 11 Eylül'ü algılayabilen, hatırlayabilen insanlarla tartışabilsek...

Bundan çıkacak olası darbe yandaşlığı algılarını reddediyorum. Darbeyi savunmuyorum. Ama tarih, olaylar kendi zaman dilimi içerisinde değerlendirilirse bir anlam taşır...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 13, 2011, 01:37:26 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Tabii ki ben o dönemleri bilmiyorum.Babam apolitiktir,çok fazla ilgisi yoktur.Ona sorduğumda bana o insanların işkencelerinden duyduğu üzüntüyü söyler,haksız yere ceza gören insanları anlatır ama darbe öncesini de anlatır.Darbe öncesinde belli bir saatten sonra dışarı çıkamazdık,yolda yürüyemezdik,her gün 10-15 kişi ölüyordu dedi,o dönem için darbe gerekli olmuştu,yapılabilecek birşey kalmamıştı der..

Eylül 13, 2011, 01:47:02 öö
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Tamam ben görmedim ama babam anlatıyor, "ne işim var oğlum sokakta, koyunmuyum ben diyor. Millet gaza gelip sokağa çıkıyordu ve bunu da siyasiler yaptırıyordu, polis önlem alamadı, o da kendi arasında ayrıldı, asker bekledi bekledi(şimdi ki gibi) çare kalmadı darbe yaptı ve sonra yönetimi tekrar siyasilere verdi" diyor.

Dayım sol bir örgütlenmenin marmara bölge bimlenmesi (ayrıntıya gerek yok) "siyasiler, sendikalar bizleri kullandılar kullandılar, birbirimize kırdırdılar sonunda asker de darbe yaptı "diyor. Ama bunu arkadaşlarıyla konuşurken söylemediğini de biliyorum çünkü adamlar gençliğini vermiş aksini söyleyemiyorlar, aralarında dilleri varmıyor.

Yazılı ve görsel basında provakasyon amacıyla çıkartılan ve yaptırılan Atatürk büstünü de yıksalar, cami de yaksalar beni kimse ama kimse sokağa çıkartamaz. Ben koyunmuyum sağ sol diye ayrılacağım. He insanımız koyunsa bir de bunu askeriyeye veya Amerika'a yüklüyorsa kusura bakmasın da bir aynaya baksın.

Sürekli başkalarına suç atıyoruz, ben yapmadım Amerika yaptı:)
"Amerikan askerlerini denize döktük" insanlar bununla övünüyor, benim kafam almıyor, rezilliğe bak.

Eylül 13, 2011, 01:49:07 öö
Yanıtla #13

Sn. martı,

Söylemeye çalıştığım tam da buydu işte... "Darbe gerekli olmuştu" cümlesi. Bunu bize dedirttiler o yıllarda. Ama darbe hiçbir zaman gerekli olmaz. Haklı olmaz. Makul olmaz... Velev ki sivil bir irade olsun...

11 Eylül'de ülkemizde sivil irade yoktu... 30 senedir "bizim oğlanlar becerdi - our guys did it" cümlesi hep askerler için düşünüldü. Bir de tersinden düşünsek??? Onların "oğlanlar" o dönemdeki görevli siviller olamaz mı acaba?

138 tur c.başkanı seçiminde bülent ersoy, zeki müren oyu atanlar darbecilerden daha az mı suçlu???

Binmişiz bir alamete, gidiyoruz kıyamete... Sevgili Zagzagel bunun klibini koyar nasılsa :))

Velhasılı kelam, hepimiz çok demokratız, darbeciler şerefsiz... Tamam kabul, peki o %92 kimdi ???

Sevgilerimle :))

Eylül 13, 2011, 02:01:54 öö
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ve
cellat
uyandı yatağında
bir gece

tanrım dedi
bu ne zor bilmece
öldükçe çoğalıyor adamlar
ben tükenmekteyim
öldürdükçe.

Gün gelecek, devran dönecek...

Eylül 13, 2011, 02:07:22 öö
Yanıtla #15

Veya bildiğimiz şekliyle...

Gün gelir devran döner,
Keser döner sap döner...

Herkes birilerinden dertli... Dert aynı şifa aynı...

Bir türlü buluşamadık ki...

Eylül 13, 2011, 02:09:28 öö
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir halkin kendi kaderini kendi kendine tayin etmesine engel oldular. Belki de uzun vadede 12 Eylulun en aci yani bu.
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 13, 2011, 02:20:16 öö
Yanıtla #17

Hatırlamayanlar, veya görmemiş olanlar için...

12 eylül sabahı, sokağa çıkma yasağı var, evde ekmek yok. Ekmek almaya çıktım. Fırına uzaktan bakıyorum, sokakta askerler. Ekmek arabası geldi. Koşmaya başladık, önden ekmek alalım diye... Askerler silahlara mermi sürdü...Yere atladım yüzüstü...  Darbeden yana olsan da, ölümüne karşı olsan da, ekmek lazım... Ama darbe varsa seni ayırmıyor...

Ekmeğe koşarsan mermi yersin... Koş yiyorsa...

Bu 12 eylüle lanet yazısıdır... 11 eylüle lanet yazısı isterseniz onları da anlatırım... ( bu 11 eylülü abd ikiz kuleleri değil, 12 eylülden 1 gün önce Türkiyesidir).

Diktanın askeri sivili olmaz. Hitler demokrasiyle gelmiştir, unutmayalım lütfen... Bu gün herkes gibi ben de 12 eylül 1980'e lanet okuyorum. Ama daha büyük laneti 12 eylül 2011'e okuyorum. Düşünelim bakalım hangisi daha faşist, hangisi daha dikta?

Ne sıkıcı konular...

Bahardayız, aşk mevsimi... Biz hala 30 sene öncesiyle hesaplaşmaya çalışıyoruz, hiç birimizin birşey olmadığı yıllarla...

13 eylül 2011 itibariyle adam olsak, derdimiz kalmayacak aslında... Hayret, neden göremiyoruz ki???
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2011, 02:22:27 öö Gönderen: Mustafa Kemal »

Eylül 13, 2011, 01:26:22 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

12 eylülü yaşamadık tabiki anlatılanlar hep negatif, sağcısı olsun solcusu olsun kimse memnun değil 12 eylülden ,
Sayın Kenan EVRENIN konuşmasını dinlemiştim TV de kendisine bir çok soru yönelttiler , gerek anlatımı  tarzı gayet  bilimseldi, kin olarak değil o günkü şartları duygusal olmayan bir tarzla ifade etti ,
darbenin o dönem için ne kadar gerekli olduğundan bahsetti , darbe olmadan önceki olaylardan vs.. bahsetti gayet mantıklı bir açıklaması vardı kendisinin...
Kenan Evren 12 Eylül Darbesi TV Açıklaması

dünyanın çoğu yerinde darbeler olmakta , bu ayrı bir konu kendisinin bir sözü daha var 82 anayasası hakkında , bu anayasa kutsal kitap değil değiştirilebilir demişti o günün şartlarına göre türkiyeye en uygun yasa bu yasa dedmişti devletin kendisini vatandaşa hissettireceği bir yasadan bahsetti,
ana yasa tartışmalarının yapıldığı dönemde yapılmış bir söyleşiydi ve kendisine bu konuda ne düşündüğünü sordular ? türkiye çok gelişmiş bir demokrasisi olsa zaten avrupa birliğine alırlardı tarzında  bir söylemi var...
Sayın Kenan EVRENIN dedikleri mantıklı ve kabul edilebilir olarak düşünmekteyim o devirleri yaşamadım fakat verdiği rakamlar olsun iç güvenliği sağlayamama hususlarında yöntime el konulması dünyanın bir çok yerinde görülen bir durumdur...
eski bir latin atasözü derki , Tanrı bile herkezi memnun edemez...

Saygılarımla,
418

Eylül 13, 2011, 06:24:58 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayin bay Mozart
sizi biraz daha saygili olmaya davet ediyorum, bana karsi bir tepkiniz varsa lütfen sebebini söyleyin, ki bende bileyim ve cözmeye calisayim. Böyle "süzgeci kullaniniz" türü kelimelerle insanlari kücük düsürmeye kalkismayin size yakistiramiyorum.
Bizde bir atasözü vardir "boynuz kulagi gecer", yazdigimi tam okusaydiniz anlardinizki AKP ve bugünki yönetimin cogu  12.Eylülün ektigi tohumlardir ve borc meselesinde onlari gecmisler, bunda bana sadiracak ne var.
Ha buardasize bir iki rakam daha.
2004 Yili dis borcu 161 Milyar dolar
(sizin yazdiginiz itibariyle)2010 Yili sonu dis borc 290,3 Milyar dolar
Arits 7 yilda yaklasik olarak %100 ve böyle devam ederse 11 yil sonunda artis % 150 ya tekabul edebilir

1980 yili dis borcu 15 Milyar dolar
1991 yili dis borcu 50 Milyar
11 yildaki artis yaklasik olarak %300"den fazla.
Boynuz yinede biraz insafliymis.
Saygilar