Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ukala kime denir?  (Okunma sayısı 8469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2007, 02:18:31 öö
  • Uzman Uye

Ukala kelimesini en çok otorite sahibi kişiler kullanır. Bir tartışmada taraflar arasında otoriteden gelen bir eşitsizlik varsa tartışmanın kilitlendiği noktada, otorite sahibi kişi karşısındakini "ukala" diyerek susturur ve haklı olduğunu zanneder, veya haklı olmadığını kendisi de bilir ama bunu kabul edemeyeceği için otoritesini kullanarak tartışmaya son verir. Genellikle "ukala"lar doğru söyleyen kimselerdir. Öğretmenine karşı bir öğrenci, babasına karşı bir çocuk veya patronuna karşı bir işçi... eğer doğruyu söylüyorsa, ve otorite sahibi cevap vermekten acizse hemen ukala kelimesi devreye girer. "Ukala" genelde tek başına kalır, arkadaşları ona destek vermezler, otorite baskın çıkar; bu halde ukala olarak kalmaya mahkumdur. Ukalalığı yenmenin koşulu, ukalaların kendi aralarındaki dayanışmadır, çünkü bazen birisi bazen diğeri ukala olur; ama ben daha böyle bir dayanışma göremedim.

Eylül 15, 2015, 01:02:06 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Shemuel güzel bir konuya değinmişsiniz.

Bende sizin gibi düşünüyorum ve bir ekleme yapmak istiyorum.

Doğruyu söyleyenlere şimdi de ''siyaset yapma'' deniliyor.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Eylül 16, 2015, 05:35:49 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ukela nın zıt anlamı ne?
Mutevazi mi?
Saygılarımla

Eylül 18, 2015, 04:18:44 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ukala kelimesini en çok otorite sahibi kişiler kullanır. Bir tartışmada taraflar arasında otoriteden gelen bir eşitsizlik varsa tartışmanın kilitlendiği noktada, otorite sahibi kişi karşısındakini "ukala" diyerek susturur ve haklı olduğunu zanneder, veya haklı olmadığını kendisi de bilir ama bunu kabul edemeyeceği için otoritesini kullanarak tartışmaya son verir. Genellikle "ukala"lar doğru söyleyen kimselerdir. Öğretmenine karşı bir öğrenci, babasına karşı bir çocuk veya patronuna karşı bir işçi... eğer doğruyu söylüyorsa, ve otorite sahibi cevap vermekten acizse hemen ukala kelimesi devreye girer. "Ukala" genelde tek başına kalır, arkadaşları ona destek vermezler, otorite baskın çıkar; bu halde ukala olarak kalmaya mahkumdur. Ukalalığı yenmenin koşulu, ukalaların kendi aralarındaki dayanışmadır, çünkü bazen birisi bazen diğeri ukala olur; ama ben daha böyle bir dayanışma göremedim.

"Klişe cümlelerle ortama dalarak bilge izlenimi yaratmaya çalışan tiplerdir."
Yalnız kalırlar çünkü düşünce oluşturmak için emek harcamazlar. Yaratmak için çabalamak yerine tek cümle ile bilgelik sağlamaya çalışırlar.

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Eylül 18, 2015, 11:13:11 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Çevremizde günümüz gençlerinin bir kısmı...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 21, 2015, 07:32:18 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaşasın ukalalarin dayanışması, kahrolsun otoriteyi egosunun kölesi yapmis insanlarin davranışları.
Sır Bekcisi

Ocak 10, 2016, 05:35:23 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ukala; arapça kökenli olan bu kelımenin açılım: Kendini akıllı ve bilgili sanan, bilgiçlik taslayan ..
Bunun otoriteyle sabitlenmesi yanlış.. Sizin vermiş oldugunuz örneklemelerde kişi bilgi ve dürüstlükle cıkış yapmışsa buna ukala denmez, acık sözlülüktür.doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali.
Ukulada ,kendince çok alim ya diklendigi yerde terbiyesizliğini yada cehaletini görmez.
Örgütlenelım diyorsunuz ya , günümüzde de örgütlü ukalaların  bollugu yuzunden bir çöküş yasanıyor farkındamısınız bilmem..

Haziran 03, 2018, 06:41:11 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ukala eksik olduğu konularda kendini çok bilgili zanneden kişi ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.