Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk kavramı kişiye göre değişim mi gösterir?  (Okunma sayısı 10862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2008, 02:22:56 öö
  • Ziyaretçi

Masonluk'un tek bir temel üzerine kurulmuş bir açıklaması var mı yoksa Masonluk'un açıklaması Masonlar arasında kişiye göre değişimli olabilir mi?
Konu başlığını "Bana Göre Masonluk" bölümüne açıp, "Sorular ve Cevaplar" bölümüne açmamamın sebebi aslında sorumun içinde gizli. Masonluk'un, Masonlar arasında "bana göre şöyledir" dediği farklı bir yorumları var mı?

Saygılarımla.

Eylül 29, 2008, 12:43:40 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Asırlardır aynı akan suyun kabına göre renk ve şekil alması tabiidir. Kimine göre o su H2O'dur, kimine gre ise Âlem- Gayb'den âlem-i Şuhud'a gelerek arifin gönlüne akmaktadır.

Son söz, nasıl zevkedersen öyledir"

Masonluk emsalsiz bir yorum sanatıdır. Sembollerin en önemli özelliği yoruma açık olmasıdır ki bu da anlam zenginliğini doğurur.

Masonluğu tanımlama zor bir iştir. Masonluk, temel sorulara cevaplandırma cabası içindeki insana sunulmuş bir yoldur. Ana malzemesi inisiyasyondur, insanı özgür düşünmeye aydınlanmaya, Hakikate götüren e sınırları vicdani ve ahlaki değerlerle tespit edilmiş bir yol... Masonlarda bu yol üstünde yürüyenlerlerdir ki hepsi de bu yolu, birikimleri, kültürleri, yetiştirilme tarzları, kişilikleri, yeteneklerine uygun olarak algılar, anlar ve yorumlarlar.

Sonuçta her susayan bu sudan susuzluğunu giderebilir. Her arayan bu yolda aradığına ulaşabilir.

Sn. Kaan bilmiyorum sorunuza cevap bulabileceğiniz bir şeyler yazdım mı? Ama madem "bana göre Masonluk" başlığında açılmış bir soruydu.

Ben de nasıl zevkettiğimi böyle açıkladım.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eylül 29, 2008, 03:05:37 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin SkullG,

Elinize, beyninize saglik, sanirim en iyi boyle anlatilabilirdi...

Sevgi ve Sayglarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Eylül 29, 2008, 03:13:03 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Dino Üstadım,

İltifatınız için teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eylül 29, 2008, 06:05:10 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Yani Masonluk'un içinde pişmiş olan insanların, Masonluk açıklamaları birbirlerinden her ne kadar farklı gözükse de aslında anlatımlarındaki yön ve ana tema her zaman aynı aşkın felsefenden gelmektedir.

Sayın SkullG,

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, gayet açıklayıcı oldu.

Saygılarımla.

Mayıs 16, 2015, 12:02:10 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Haymatlos,
        Aslında açıklamalar ve yorumlar birbirinden çok farklı değildir. Sonuçta aynı kaynaktan olmasa bile benzer kaynaklardan beslenen insanlarız. Ancak şu gerçeği unutmamak gerekir: "Güneş herkes için ayni şekilde parlar. Sen pencereni ne kadar açarsan, o kadar ışık alırsın." Bir de aldığın ışığı yansıtma becerisi var...

Haziran 30, 2016, 02:56:37 öö
Yanıtla #6

Benim düşüncem
önünde büyük bir su birikintisi var orda yüzmek mi istersin yoksa okyanusa acılıp ordamıyüzmek istersin (yüzmekten kastım ögrenmek )
önümüzde o kadar bilmedigimiz konu ve bilgi varki yaklasık 6 aydır burdayım hic bir şey ögrenmemişim diyorum halen gölde yüzüyorum :)
sayın DİNO ve SkullG  kardeşlerime teşekkür ederim bizi bilginiz ile aydınlattıgınız için
ayhan

Haziran 30, 2016, 07:44:46 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eskiden kalma bu başlık üzerine iki söz:
Birincisi kişiye göre Masonluk olmaz. Ancak farklı kurumlara göre farklı Masonluk anlayışı olabilir. Vardır da...
İkincisi, bu bölümün adı yanlış anlaşılıyor. Bana Göre Masonluk da olmaz. Masonluk üzerine benim değerlendirmelerim olabilir.
Bu değerlendirmeler de ancak yeterince bilgi edinildikten sonra yapılabilir; aksi takdirde safsata olur.
Ya soru sormak?
İşte o başka bir iş.
Ancak hiç bilgisi olmayanın sorduğu sorular da ne yazık ki çoğunlukla saçmasapan oluyor.
Ne yapılmalı?
Önce Forumun arşivi iyice, sıkıca, metodik bir şekilde incelenmeli. Notlar alınmalı. Sorular biriktirilmeli. Bunların yanıtları verilmiş, açıklamaları yapılmış mı bakılmalı. Sonra hiç işlenmemiş yeni bir konu başlığı açılmalı.
Ne güzel, ne yararlı olur!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 30, 2016, 08:35:35 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Skullg un aciklamalarindan bir bölüm biz haricilerin anlayacağı ve yorum yapabileceği bir şey değil.

Diyorki sn.skullg
Masonluk emsalsiz bir yorum sanatıdır.
Sembolleri nde yoruma açık ve bununda anlam zenginliği yarattığını söylüyor.
Bu görüş her mason içinde böyledir acaba?
Herhangi bir sembolü Masonlar acaba kaç farklı şekilde yorumlarla?
Bu farklı yorumlar ifade zenginliği mi? Yahut kaos mu yaratır?

Neden bu kadar basit bir şeye gizem veriliyor anlamak zor.
Örnek inceleme olsun diye:
Akasya sembolü için Masonlar kaç değişik yorum yapabilirler?

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 30, 2016, 11:13:20 ös
Yanıtla #9
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bir özgürlükçünün bu şekilde üstüne basarak masonluğu kalıplara sokması gerçekten ilginç.

Masonluk üzerine kavramların farklı olarak algılanması oldukça normal bir durum. Her birimiz dünyaya farklı gözlerle bakıyorum. Parmak izlermiz, vucut özelliklerimiz, bile farklı iki kardeş bile bir birine huy olarak benzemezken neden kişiden kişiye masonluk değişmesin masonluğun değişik algılanması için farklı kurumlara hiçte ihtiyaç yok.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.