Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkler'e Türkiyeli diyemezsiniz...  (Okunma sayısı 13389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 06, 2013, 10:11:45 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi ne yapmalı bilemedim. Bu başlık altında sürüp giden tartışmayı neresinden tutmalı? "Milliyetçilik"le "Atatürk Milliyetçiliği"nin aynı şeyi ifade etmediğini mi anlatmalı? Yoksa sevgili Atamızın " Ne mutlu Türk'üm diyene derken aslında ne demek istediğinden mi bahsetmeli? Kendisi hayattayken İlber Hoca'nın dediklerini destekleyecek şekilde Türk Dili'ne verdiği önemden ve bu konuda yapmış olduğu çalışmalardan mı söz etmeli? Bu konuya neden bu kadar önem verdiğini mi deşmeli?... Bilemedim... Gerçekten bilemedim.

En iyisi şunu demek  ve  susmak, çünkü hala, bunun üstünde söylenmiş bir söz çıkamadı: NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE.

Fakat bir türlü anlayamadığım ve ne kadar uğraşırsam uğraşayım anlayamadığım başka bir şey daha var: Her ağızlarını açtıklarında sözüm ona " Yaşasın halkların kardeşliği" diyenlerin, " Ne Mutlu Türk'üm Diyene" deyişinin altında yatan gerçeği kavrayamamalarını bir türlü anlayamam...Sevgili dostlar o söz sıradan biri tarafından değil, belki de emperyalizme karşı verilmiş en büyük savaşlardan birinin "Baş Kumandan"ı tarafından söylenmiştir. Böyle dinlemek, böyle anlamak gerekir... Anlaşılamıyorsa... Yazıktır.
enelsır

Nisan 06, 2013, 10:22:37 ös
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Atatürk'ten önce Türk yok muydu? diye soranlara:
Bilmezler mi Atatürk'ten önce. Osmanlı vardı, orada Türklük bilinci yoktu. İslam sentezi altında milletler topluluğu bir imparatorluk vardı.

Evet Atatürk'ten önce, modern Cumhuriyetten önce,Türk bilincinde bir millet yoktu. Atatürk milliyetçiliği bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi bir millet yaptı. Yoktu yakın zamanlara kadar bir ırksal ayrımcılık, bölünme tehlikesi.

Ekmeğine yağ sürmeyin birilerinin.

Atatürk'ün kıymetini bilin.
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2013, 10:25:38 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 06, 2013, 11:55:57 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neyse değerli üyeler haddime ve yetkime değil ama kapatalım bence bu konuyu ya da sadece başlık altında ''başlığa yakışır şekilde'' devam edelim üzülmesin kimse.Burada herkesin söyleyecek bişeyleri var ve hepimiz biliyoruz ki bu tartışma başka taraflara çekilir. Anlayışınız için en içtenliğimle minnet duyarım.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Nisan 07, 2013, 04:09:44 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Atatürkün çocukları deyimi sadece mecaz aslında tabiki bizler sadece ana ve babalarımızın çocuklarıyız.Türk milleti Atatürkü koyacak bir yer ve nokta hala bulamadı o kadar kıymetliki bu millet ona böyle bir paye verdi ATATÜRKÜN ÇOCUKLARI  diye.

Ben pek kullanmam ama hoş aslında bazı sözleri anlamak ve anlayabilmek için kuvvetli bir tarih bilgisi ve ayrıca tarih yorumu ile yok hayır yetmez ogünün şartları ve konjektürel olayları ve durumları ile değerlendirebilecek yüksek oranda bir analiz kabiliyeti lazım.

Atatürke  atatürk isminin verilmesi ile atatürkün çocukları arasında bile o kadar sıcak bir bağ varki bırakalım o sıcaklıkla kalsın dokanmayalım orayada.Zaten herkesin atası değilki o, o bizim atamız bize ait dilini,bayrağını,benimsemeyenlerin atası değil ama onlar bile onu rahatça kullanıyorlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 08, 2013, 02:20:58 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alamanyalılara böyle demek kolay geliyor.

Biz Atatürk çocuklarından Türklüğü alıp Türkiyeliliği yakıştıramazsınız.  Biz özümüzle, sözümüzle, dilimizle, benliğimizle, bilincimizle Türküz. Türkiye, sadece bu coğrafyada yaşadığımız ülkenin dilimizdeki adıdır. Biz bu coğrafyada yaşamazsak da Türküz çünkü Atatürk çocuklarıyız. Bizim gibi Atatürk çocuğu olmayanlar başka heveslere kapılabilir ama biz değil... Bunu değiştirmeye de pek kimsenin gücü yetmez. Yetmeyecektir.
Şöyle konuşun ciğerimi yiyin  :)

Nisan 08, 2013, 10:02:00 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Sen ne cektin beee ülkem.

Nisan 09, 2013, 11:59:49 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çağlar açıp çaplar kapatan medeniyeti dünyaya öğreten adının verdiği onurun bedelini at sırtında kanlarıyla ödeyen bir soyu şuralılar buralılar diye küçümseyemezsiniz.
Tanrı Türkü Korusun

Nisan 09, 2013, 12:04:36 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Atatürk'ten önce Türk yok muydu? diye soranlara:
Bilmezler mi Atatürk'ten önce. Osmanlı vardı, orada Türklük bilinci yoktu. İslam sentezi altında milletler topluluğu bir imparatorluk vardı.

Evet Atatürk'ten önce, modern Cumhuriyetten önce,Türk bilincinde bir millet yoktu. Atatürk milliyetçiliği bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi bir millet yaptı. Yoktu yakın zamanlara kadar bir ırksal ayrımcılık, bölünme tehlikesi.

Ekmeğine yağ sürmeyin birilerinin.

Atatürk'ün kıymetini bilin.

Türk tarihi osmanlıyla mı başlıyor? Bence ümmetçi kafasıyla konuşuyorsunuz. Size islam öncesi bir hükümdarın bilge kaanın ağzıyla cevap verme4k istiyorum Ey Türk Budunu Titre ve Kendine Dön.

Nisan 09, 2013, 12:14:50 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.samuray
Söylediklerinize katılıyorum türklük bilinci atatürkle başlamamıştır,lakin sn.asimovuda ben sizin düşündüğünüz gibi algılamadım bence sn.asimov ümmetçi bir toplumda artık kaybolmaya yüz tutmuş bir türklük bilincini atatürk bu millete yeniden aşıladı.16 devlet kurmayı başarmış bir ırkın kendi geçmişini unutması düşünülemez,sn.asimov elbetteki bilir ama çokta geçmişe gitmenin faydası yok bilelim yad edelim ama yenilerede şans tanıyalım bu gün o yeni ise atatürktür,ergenekondan beri böyle bir bilinci bir ulusa aşılayabilen başka bir lider çıkmamıştır yeryüzünde o yüzden atatürk ve bir çok nedenden ötürü önemlidir ,Atatürk bu milletin resmen ergenekondan çıkışınıda sağlamıştır diyebiliriz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 09, 2013, 12:17:17 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.samuray
Söylediklerinize katılıyorum türklük bilinci atatürkle başlamamıştır,lakin sn.asimovuda ben sizin düşündüğünüz gibi algılamadım bence sn.asimov ümmetçi bir toplumda artık kaybolmaya yüz tutmuş bir türklük bilincini atatürk bu millete yeniden aşıladı.16 devlet kurmayı başarmış bir ırkın kendi geçmişini unutması düşünülemez,sn.asimov elbetteki bilir ama çokta geçmişe gitmenin faydası yok bilelim yad edelim ama yenilerede şans tanıyalım bu gün o yeni ise atatürktür,ergenekondan beri böyle bir bilinci bir ulusa aşılayabilen başka bir lider çıkmamıştır yeryüzünde o yüzden atatürk ve bir çok nedenden ötürü önemlidir ,Atatürk bu milletin resmen ergenekondan çıkışınıda sağlamıştır diyebiliriz.
Buna bir itirazım yok bugünkü başbuğ Ulu Önder Atatürktür.