Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Sözlüğünden  (Okunma sayısı 8760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2019, 04:00:12 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yetkinlik

Yetkinlik
Hiçbir noksanlığı, kusuru, eleştirilebilecek ya da beğenilemeyecek yanı bulunmayan kişinin niteliği.

Sözlükten sorulara devam.
Bir mason hangi hayatının yahut masonluğunun hangi noktasında gerçekten bu duruma geliyor ?bunun kabulü nasıl oluyor.

Dinlerde bu sözün karşılığına biz peygamber diyoruz bu benzeşliğe siz ne dersiniz?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 14, 2019, 06:51:21 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yetkinlik
Hiçbir noksanlığı, kusuru, eleştirilebilecek ya da beğenilemeyecek yanı bulunmayan kişinin niteliği.

Ne yapsaydık bilemedim.
Forumun zaten kuruluş amacı bu bende buna uygun soru soruyorum ne var bunda.

Yetkinlik teriminin karşılığında oldukça net bilgiyi vermiş bende bunu din ve peygamberlikle benzeşliğine dikkat çektim.
Bu terimi ben biryerlerden uydurmadım kaldıki bende yazmadım.Mason sözlüğünden bir sözcük ve açıklaması.
Buraya konuyu açarken sözlükte bulunan cümleleri ve karşılıklarına bakıyorum ve soruyorum.
Yani gerilmeye gerek yok hatta kızmayada ,hatta art niyet aramayada.
Biz bunları burada yapamayacak isek burası geyik platformuna dönmezmi?

Burada her açılan konuyu bir şey daha öğrenmek ve bilmek için açıyorum ,malzeme olarakta sözlüğü kullanıyorum fenada bir yol değil.

Masonluk masonlardan öğrenilmelidir sözü bu forumun mottosu.
Elbetteki masonluk ile ilgili bir konu açıp sorduğumuzda cevabı masonlardan bekleriz öncelikle.
İğnelememede takılmayın o kadar fenamı oldu bir şekilde cevap geldi işte.

Sevgili masonlar bu sorularımızda art niyet aramayın sizlerin eliniz kolunuzu bağlayan şeylei bilemeyiz,kaldıki sorularda ani masonik falanda değil.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 14, 2019, 11:45:09 ös
Yanıtla #2

Bir konunun bir çok gerçekliği olabilir; yukarıda verilen örnek gibi; hortum,kuyruk,kulak,diş vs hepsi gerçektir.Fakat hakikat bunun fil olduğudur.E hakikatte kurallar gereği söylenemiyorsa....Merak edenlere hakikat için yeteri kadar gerçek biriktirmek düşer.
Sen Özelsin

Temmuz 15, 2019, 12:04:04 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Cevabı kalp kırmadan vermenin mümkün olmadığı durumlar oluyor, soru sebebiyle...

Verdiğiniz cevaba göre ya bundan hoşlanıyorsunuz yada sitiliniz bu.
Neden çekiştirmiş olayımki?
Neden bir filin bütünün sadece siz göresiniz?
Bu yola girerseniz kendinizi dahamı iyi hissedeceksiniz.
Bu sözlük bu foruma sadece masonlar kullansın baksın diye konmamış,masonlar faydalansın diye yaıldığı halde.

Her sorulan şeyde bize bakacağınız göz bumu?

Cevap almak için değil laf yetiştirmek ya da kendi iddianızı ispatlamak üzerine sözler ediyorsunuz.

sn.anorchosa
böyle bir şeyi nasıl dersiniz.
Bir şey anlattınızda aklımıza yattığı zaman bambaşka birşeymi dedik.
Bana göre fevri ve önyargılısınız.
Bilmediğimiz ilginç gördüğümüz şeyleri soruyoruz,biz hariciler için durum sadece bu.

Saçma sapan bir soruda sormuyoruz.

Yüce kelimesini sordum bir çok yerde yücelerin yücesi deyimi için verilen cevaplar ortada,bunu masonluktada görünce benzeş bulup merakla sordum.
Kendinizce cevap verdiniz bizde bunu kabul ettik.
Bu tip şeyler abartılı terimler ve kişiye yüklenen bu sıfatlar insanlık tarihi boyunca hep kullanıla gelmiş.
Böyle bir terimin masonlukta ne aradığını size sorarım hiç merak etmedinizmi?

Yetkinlik sözcüğüde benim için öyle ,bu sıfatı bir kişiye verip onu kusursuz bulmayı masonluğun özü ile ben bağdaştiramadım ne yapayım.

Bu terimin farklı derecelerde kullanılıp kullanılmadığını elbette bilemeden söyliyorum.

Napalım,gene kötü adam ben olayım!

olmazsın merak etme sen bir konuya cevap verdin diye seni kötü adam yapmazlar/yapamazlar bu forumda sen istemiyorsan.

Her soruya böyle şüphe ile bakmaki rahat sorular sorabilsin hariciler.

EDMUND BURKE

Temmuz 15, 2019, 12:07:37 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Tık-Tik-Tak'ın vurgulamak istediğine katılırım. Her ne kadar açılım eksik olsa da gerçek ile gerçeklik arasında bir fark olduğunu anlamamız açısından önemli ( Şu Hakikat konusuna girip konuyu dağıtmayayım).

Sayın karahan ortaya bir soru attı. Sayın ANARCHOSA da bir mason olarak yanıtlar verdi. Ben kendimce özellikle son paylaşımını çok açıklayıcı buldum.

Konuyla bağıntılı olarak yine bu forumda masonlardan çokça duyduğum bir önermeyi paylaşabilirim: " Bir masona, mason musunuz diye sorduğunuzda, alacağınız yanıt o masonun derecesi her ne olursa olsun " Olmaya çalışıyorum" olur". Bunu masonların kendileri söylüyor. Hal böyle olunca, aradaki ünvanların, sıfatların, titrlerin bir önemi de kalmıyor sanırım. Masonların aldıkları dereceleri, sanları, kendileri bile önemsemiyor, hala "olmaya çalışıyorum" diyorlarsa... Zarfa değil mazrufa bakmak en akıllıca yol gibi geliyor. En azından benim için bu böyle. Hangi masonun hangi derecede hangi san'ı aldığından çok, şu masonların " olmaya çalıştıkları" şey benim daha çok ilgimi çekiyor. Gerçek ile gerçeklik de tam burada yerini buluyor.
enelsır

Temmuz 16, 2019, 12:53:42 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa, foruma katkı koyan değerli birisiniz. Sizin paylaşımlarınızı takip ediyorum ve yeni şeyler öğreniyorum. Ama bazen sorulara cevaplarınız dediğiniz gibi kırıcı oluyor.

Kalp kırmanın mümkün olmadığı durumlar oluyor demişsiniz. Söylenecek her sözün uygun bir dille ifade edilebileceğine inanıyorum. Kırıcı olunuyorsa kırıcı olmak istediğinizdendir. Bunun da bir amacı vardır bence.

Ben bu forumdaki aktif paylaşım yapan haricilerin (karahan gibi) art niyetli ya da bir şeyleri deşmek amacıyla değil öğrenmek amacıyla paylaşımlar yaptığını düşünüyorum.

Dışarıdan bakan kişiler olarak elimizdeki kısıtlı kaynaklarla - bilgilerle, kendimizce yaptığımız çıkarımlarla paylaşımlar yapıyoruz. Tırmalıyoruz bazen. Neden tırmalıyoruz çünkü seçtiğimiz yolda ilerlemeye çalışıyoruz.

Bu süreçte şunu farkettim. Bir yolda ilerlemek istiyorsan kendine güvenilir bir mentör seçmen gerekiyor. Tek başına ilerleyemiyorsun, bir yerde tıkanıp kalıyorsun. Kaldığın noktada ya bırakıyorsun ya da yanlış yorumlar yapıyorsun.

Masonluk ile ilgili bir şeyler öğrenmek içinde doğru kaynak masonlardır. Bizde size güvendik, mentör olarak görmek istedik.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein