Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aidatlar nerelere kullanılıyor?  (Okunma sayısı 6008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2011, 09:30:36 öö
  • Ziyaretçi

Sayın Mason'un bir paylaşımında Üstad-ı azam Prof. Dr. Orhan Alsaç'ın bir ropörtajını okudum.  Yıllık aidatların şu anda 90 bin lira ve giriş

ücreti olarak 450 lira alındığı yazıyordu.  Bu aidatların nerelere harcandığı konusu merakımı cezbetti(her ne kadar üzerime vazife olmasa da).

Sitede şöyle bir gezindim pek bişiye rastlamadım mutlaka daha önce bahsi geçmiştir fakat ben göremedim.  Yapılan organizasyonlar için

üyelerden ekstra ücret alındığını biliyorum bu durumda yapılan yardımlar vs bu aidatlardan mı ödeniyor? Bir konu daha,   Masonlarca yapılan 

bir okul bir  yuva vs var mıdır?  Neden masonlar yaptıkları yardımları da insanlardan gizli tutma yolunu seçiyorlar bu sayede halk onlara

önyargılı  olmaktan  vazgeçebilir...  Konuyla ilgilenip cevaplayan üyeler olursa şimdiden teşekkür ederim...

Ocak 13, 2011, 09:56:42 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Buarada bu aidatlar 20 sene öncesinin miktarları onu atlamışım...

Ocak 13, 2011, 10:35:48 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Üyelerden alınan aidatlar, derneğin yonetimsel, yonetsel mutad giderleri icin alınır. Çalışanların aylıkları, binaların tadili, tamiri, yeni bina yapımı vs gibi pek çok harcama soz konusudur Derneklerde. Mason Derneğinde de bu tip yonetsel ve yonetimsel harcamalar üyelerden alınan aidatlarla karsilanmaktadir.

Okul vs var mı sorusuna evet var cevabını vereyim. Ormegin Derince İlkogretim Okulu HKEMBL tarafindan yaptirilmistir. Sadece okul değil ogrencilere burslar da verilmektedir.

Niçin söylenmiyor? Yapılanların insanların gözünün icine sokmaya gerek olmadıgı icin. Masonluk'un reklama ihtiyacı yok, böyle bir derdi de yok. Öyle yapılan yardımları, insanedilen binaları satafatli törenlerle sunmak gibi bir PR yolu izlenmiyor. Pek çok afette Masonlar ve Dernek yardımlarda bulunmuştur. Ama hiç bir zaman araçların üzerinde reklamla konvoylarla bu yapilmamistir, yapilmaz da...

Yapılsa on yargılar yıkılır mı? Bence Hayır. Yine birileri istediği gibi düşünmeye devam eder. 'masonlar iyi gözükmek icin yapıyor bunları, bir de insanın gözüne söküyorlar, siyonist, emperyalist bunlar' derler, demeye devam ederler.

Ocak 13, 2011, 11:15:49 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda Sayın SkullG eksik yazmış...

Her locanın çalıştığı bir mabet vardır. Bu mabedin bulunduğu bir local vardır. Tek bir mabette farklı günlerde farklı localar toplanabilir. Haftanın her çalışma gününde toplantı yapıldığı varsayılırsa, bir mabet kuramsal olarak 10 locanın çalışmasına yeter. Aynı yerden daha da çok loca varsa, lokalde ikinci, üçüncü vb. mabetlere gereksinme doğar. Bu da çok daha fazla yapısal alanı gerektirir. O kadar da değil, locaların oturumlarından sonraki kardeş sofralarının düzenleneceği alanlara, genel kullanım alanlarına, yönetsel organların çalışacağı alanlara da gereksinme vardır. Demek ki işin içinde bir bina işletmesi vardır. Nitekim bu lokallerde gündüzleri dernek işletmesi,  genellikle akşamları da masonik çalışmalar yapılır.

Bütün bunları niçin anlattım?... Bu binada elektrik ve diğer enerji kaynakları kullanılır. Temizliği yapılır. Localara servis sunulur. Personelinin yanı sıra bir dünya yönetim giderleri vardır. Kuramsal olarak büyük loca görevlilerinin yolculuk giderleri vardır. Basım harcamaları vardır. İsterseniz bunu çok fazla gelen gideni olan, sürekli konuk ağırlayan bir şirkete benzetebilirsiniz.

Yurdumuzdaki mason örgütleri birer dernektir. TC Dernekler Yasası, derneklerin gelir ve giderleri bağlamında çok sıkı kurallar içerir. Bu nedenle mason örgütlerinin gelirleri büyük ölçüde masonların ödentilerine (aidata) bağlıdır. Öte yandan giderleri de çok sıkı denetim altındadır. (Nitekim geçtiğimiz yıllarda HKEMBL'nın başı bu yüzden derde girmiştir.) Bir mason örgütünün elinde yeterince birikim olsa bile bunun bir sosyal yardım amacıyla kullanılması hiç de sanıldığı kadar kolay değildir. Locaların toplantılarının sonunda Masonluğun gelenekleri uyarınca dolaştırılan ve "Dul Kesesi" ya da "Yardımlaşma Kesesi" diye anılan uygulamaya bile bu konuda toplumda çok fazla asparagas haber yapılmış olmasının sonucunda İçişleri Bakanlığı tarafından çok sıkı bir denetim getirilmiş durumdadır. Böyle olanca mason örgütlerinin toplumsal katmanlara Sayın SkullG'nin belirtmiş olduğu üzere Masonluğun adı belirtilmese bile yapabileceği sosyal yardım çalışmaları büyük ölçüde engellenmiş durumdadır. Masonlar bu gibi etkinlikleri, kurumsal boyutun dışında yürütmek zorunda kalmaktadırlar.

Ödentiler, derneklerin çalışmalarının yürütülmesine yetemeyecek ölçüdedir. Bu nedenle tüm mason kuruluşları, birtakım başka çıkar yollar arayıp bulmaktadır. Örneğin diyelim bir bilgisayara gereksinme duyuldu. Bir ya da birkaç kardexş bir araya gelir, bir bilgisayar alır ve bunu resmen derneğe bağışlar. Derneklerde işler ancak böyle uygulamalarla yürütülebilmektedir. Aslında dernek bütçesinden karşılanması gereken birçok harcamayı ilgili masonlar kendi ceplerinden yapmaktadır.

Korkarım beanim tüm bu yazdıklarından sonra Sayın Oya, bu soruyu sorduğuna soracağını pişman oldu.

Olmasın...

Bu zihinlerde hep dolaşmış bir sorudur. Ötesi belirtmiş olduğum üzere ilgili devlet görevlileri bu bağlamda çok daha titiz. Saçma sapan sorgulamalar bile yaparlar.

Bir örnek:  Yönetim bir yeni cihaza gereksinme duyar ve satın alır. Denetçi gelir ve bu satın alma olayı üzeriune şunları söyler:  "Bunu satın alınabilmesi için dernek genel kurulunun kararı nerede? Bütçe faslınızda gösterilmiş olduğuna göre bunu alma yetkiniz yok. En az üç ayrı firmadan teklif almamışsınız. Bu işte yolsuzluk var."

Bu örneğin sonrası: Savcılıktan dernek yöneticilerine ifade vermeleri için celp gelir.

Sonrası: Dernek yöneticileri sulh ceza hakimi karşısına çıkarılır ve kendilerne soğuk terler döktürülür.

Bu dediklerim başka derneklerde olmaz mı?

Olabilir belki ama olmaz. Çünkü onlar mason derneği değil.

« Son Düzenleme: Ocak 13, 2011, 11:38:59 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 13, 2011, 11:45:47 öö
Yanıtla #4

Cevaplar Büyük Loca harcamaları için doğru. Ama hala eksiklikler var. Yüzde olarak daha düşük kalsa da, her Locanın kendi harcamaları vardır.

Yazışmalar, posta giderleri, konukların ağırlanması, özel günler için yapılan harcamalar :)

Büyük çoğunluğunu mecburen üyeler üstlenir zaten...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 13, 2011, 12:15:20 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ayrintilandirmadim. Yonetsel (idari), yonetimsel harcamalar genel olarak sn ADAM'in da Sn Mustafa Kemalin de söylediklerini kapsar. Ayrintilandirma icin teşekkürler.