Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de, Masonluktaki ödenti sorunu  (Okunma sayısı 30341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2014, 02:03:56 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun önceki dönemlerde bazı başlıkları altında Masonluktaki ödenti konusu bir “sorun” olarak dile getirildi. Bundan ötürü Masonluğun uygulamalarında bir paradoks olduğu bile söylendi.

Her dernek üyesi, az ya da çok bir ödenti vermekle yükümlüdür. Bazı derneklerde sadece periyodik (genellikle yıllık) ödenti vardır. Bazı derneklerde ayrıca bir de giriş ödentisi vardır. Bunlar yasal olarak zorunludur. Bunun anlamı, üyelerin ödenti yükümlülüklerini yerine getirmesinden görevdeki yöneticiler de sorumludur.

Masonlukta buna ek olarak bir de derece yükselmesi ödentisi vardır ama onu bir yana bırakalım.

Birçok forum üyesi bu ödentilerin yüksekliğinden yakınmıştı. Özellikle giriş ödentisinin çok yüksek olduğu ileri sürülmüştü. Hatta kimi üyeler şöyle demeyle getirmişti: “Ben Masonluğa girmek, mason olmak istiyorum. Hiçbir engelim de yok. Tüm gerekliliklere uygunum. Bir başvursam niteliklerim bakımından kabul edilirim ama şu giriş ödentisini veremeyeceğim için giremiyorum.”

Bu konuyu bir irdeleyelim bakalım.

Acaba Forumda şu an bulunanlar arasında Masonluktaki bu giriş ödentisini yüksek bulanlar var mı? (Bu bağlamda başka derneklerle karşılaştırma yapmayalım. Birçok dernekte bu giriş ödentisinin çok çok yüksek olduğunu, birçok dernekte ise hiç olmadığını biliyoruz.)

Soruyu öyle değil de öteki türlü de soralım: Siz tüm gerekliliklerin sizde olduğuna inanıyor ve Masonluğa girmek istiyorsanız, (bu olmasa bile bu konuyla ilgileniyorsanız) size göre hangi tutarda bir giriş ödentisi uygundur?

Bu soruların yanıtlarını aldıktan sonra, Türkiye’deki mason derneklerinin (HKEMBL, BMM yani ÖMBL, KMBL) şu andaki giriş ödentilerinin ortalamasını alıp, gerçekten de yüksek olup olmadığının yeniden irdelemesine geçebiliriz.

Yıllık ödenti konusu ayrı… Önce bunu bitirelim, sonra ona da geliriz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 04, 2014, 03:41:39 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Bir masonun gelişimi açısından yıllık alıp okuyacağı kitapların ücreti bile ayrıca katılacağı sosyal faaliyetler, geziler, toplantılar, yemekler vs. giriş ücretinden fazladır.

Giriş ödentisini sorun eden nasıl mason olacak?

Ödentisiz bir çok dernek var oralara üye olunabilir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 04, 2014, 06:15:57 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayin asimov arkadas guzel soylemis ama bahsi gecen faaliyetler genelde kendisininde dedigi gibi sosyal faaliyetler ve katilimida genelde istege bagli olan seylerdir.

Hatta bu listeye bagli olunan Locanin yillik hazirlamis oldugu ve satisasundugu seyleride ekleyebiliriz.

Mayıs 04, 2014, 08:19:06 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Soruyu öyle değil de öteki türlü de soralım: Siz tüm gerekliliklerin sizde olduğuna inanıyor ve Masonluğa girmek istiyorsanız, (bu olmasa bile bu konuyla ilgileniyorsanız) size göre hangi tutarda bir giriş ödentisi uygundur?

Öncelikle şunu belirtelim. İlk etapta ödenen giriş ödentisinin tahsilatı sırasında 1 yıllık aidat da beraber alınmaktadır (hem büyük loca aidatı hem de loca aidatı). Yanılıyor muyum? Eğer yanılıyorsam lütfen uyarınız ki yanlış matematik yapmayalım. Yani kişinin cebinden bir seferde çıkacak para = giriş ödentisi + ilk 1 yıllık aidatlar toplamıdır.

Giriş ödentisinin hangi miktarda olması gerektiği konusuna gelirsek de, şöyle bir senaryo çizmek doğru olabilir? Kişinin zora girmeden giriş ödentisini ödemesi için 3 yol vardır:

1. Kişinin aylık geliri, giriş ödentisinin en az 2 kat üzerindedir. Bu nedenle o ödentiyi ödemek için gerekli olan miktar, o kişinin dişinin kovuğunu doldurmaz.

2. Kişinin aylık geliri, giriş ödentisi ile aynı tutarda veya daha azdır. Bu durumda kişinin belli bir parasal birikimi olması gerekir ki, o kişi bankadan para çekerek giriş ödentisini ödeyebilsin.

3. Kişinin birikimi de yoktur ve kişi sırf bu tutarı ödemek için kendisi para biriktirir.

Benim kişisel fikrime göre giriş ödentisinin en az 2 kat üzerinde aylık geliri olan kişiler ülkemizde azınlıkta kalmaktadır. Bu nedenle çoğunluk için en iyisi yukarıdaki 2 veya 3 no.lu yollardan birine başvurmak olacaktır. Yani o ödentiyi biriktirmek gerekir. Biriktirirken de eşinin çocuğunun rızkından kesmeden ve eşin de onayıyla bunu yapmak gerekir.

Bana göre makul bir giriş ödentisini en iyi hesaplama yöntemi, Batılı ülkelerdeki ortalama aylık gelir ile o ülkelerdeki giriş ödentisi oranına bakılarak ve bundan yola çıkarak Türkiye için de mantıklı bir rakama ulaşılarak yapılabilir. Ama biz bu forumda bunu analiz edemeyiz çünkü o ülkelerdeki giriş ödentilerini bilmiyoruz.

Bu işe gönül vermiş kişi eğer yukarıdaki 1 no.lu sınıflandırma altına düşmüyorsa, allem edip kallem edip o parayı biriktirmelidir. Eğer biriktiremiyorsa, Masonluğa girişin şartlarından birini sağlayamıyor demektir.
Live long and prosper.

Mayıs 04, 2014, 08:49:07 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Yıllık ödentinin büyük bir kısmı zaten yine mason için harcanır. Yani yıl içğndeki harcamaların peşin olarak (taksit te olur) alınmasıdır. Bir kısmı loca dışında Büyük Locaya gider.

Giriş ödentisi de Büyük Loca tarafından gerekli yerlere harcanır. Binaların bakımı, onarımı, yapımı, kirası vb. Ayrıca çeşitli orgaizasyonlar, dergi ve kitap basımı vb işler için harcanır. Her şeyin bir gerekçesi ve maliyeti vardır.

Mason olmak isteyen kişiler bunu göze almak zorundadırlar. Masonluğun gelişimi ve örgütlenmesi için bunlar gereklidir.

Konu başlığı bir ödenti sorunundan bahsediyor. Ben hangi sorun olduğunu anlayamadım.

Masonlar ve olacak kişiler böyle şeyleri sorun yapmaz, yapmamalı.

Bana göre giriş ödentisinin yüksek olup olmaması göreceli bir konu. Ayrıca ne kadar olduğu açık olarak buaya yazılmadan nasıl tartışıacak o da ayrı bir konu.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 04, 2014, 08:51:53 ös
Yanıtla #5

Konuyu daha sağlıklı tartışabilmek adına sanırım bir rakam telaffuz etmek gerekiyor. Forumdaki eski masonlar yıllar önce giriş ödentisi verdikleri için ve şu anda da hazine ya da benzeri bir görevleri yoksa güncel rakamı bilmiyor olabilirler. Şu anda HKEMBL'a giriş ödentisi 4300TL'dir. Takip eden yıllarda yıllık aidat 750TL'dir. Güncel rakam budur. Bu durumda Sayın asimov'un yazdığı "Bir masonun gelişimi açısından yıllık alıp okuyacağı kitapların ücreti bile ayrıca katılacağı sosyal faaliyetler, geziler, toplantılar, yemekler vs. giriş ücretinden fazladır." cümlesi de çok gerçekçi olmuyor. Ayda iki toplantı, kardeş sofrasındaki ücretin 45TL olduğunu düşünürsek ve yazın da tatile girildiğini hesaba katarsak, 9 ay üzerinden 810TL yapacaktır. Dul kesesine her toplantıda 10TL attığımızı düşünelim, bu da 9 ayda 180TL yapar. Okunacak kitaplarla ilgili olarak da HKEMBL'in geniş bir kütüphanesi olduğunu hatırlatmak isterim.

Dışarıdaki faaliyetlerde de, bildiğim kadarıyla bir kardeşe sen filanca faaliyete niye gelmedin diye sorulmaz. O nedenle bu faaliyetlerle ilgili de bir maddi zorluk yaşanması ihtimalini ben pek zannetmiyorum.

Şahsi kanaatimce giriş ödentisi yüksektir, bu kadarına gerek yoktur.

Mayıs 04, 2014, 09:14:43 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şu anda HKEMBL'a giriş ödentisi 4300TL'dir. Takip eden yıllarda yıllık aidat 750TL'dir. Güncel rakam budur. Bu durumda Sayın asimov'un yazdığı "Bir masonun gelişimi açısından yıllık alıp okuyacağı kitapların ücreti bile ayrıca katılacağı sosyal faaliyetler, geziler, toplantılar, yemekler vs. giriş ücretinden fazladır." cümlesi de çok gerçekçi olmuyor. Ayda iki toplantı, kardeş sofrasındaki ücretin 45TL olduğunu düşünürsek ve yazın da tatile girildiğini hesaba katarsak, 9 ay üzerinden 810TL yapacaktır. Dul kesesine her toplantıda 10TL attığımızı düşünelim, bu da 9 ayda 180TL yapar. Okunacak kitaplarla ilgili olarak da HKEMBL'in geniş bir kütüphanesi olduğunu hatırlatmak isterim.

Dışarıdaki faaliyetlerde de, bildiğim kadarıyla bir kardeşe sen filanca faaliyete niye gelmedin diye sorulmaz. O nedenle bu faaliyetlerle ilgili de bir maddi zorluk yaşanması ihtimalini ben pek zannetmiyorum.

Şahsi kanaatimce giriş ödentisi yüksektir, bu kadarına gerek yoktur.

Sn. Resurrected benim bir önceki mesajımda bahsettiğim sınıflandırma hatasına düşmüş. 4300 TL giriş ödentisi değildir; giriş ödentisi + Büyük Loca ilk 1 yıllık aidatı + loca ilk 1 yıllık aidatı toplamıdır. Sn. Resurrected'in rakamlarına göre giriş ödentisi = 4300 - 750 = 3550 TL olmaktadır.

EDIT: Şunu eklemekte fayda görüyorum... Sn. Resurrected'ın verdiği rakamlara göre burada gereğinden fazla olan bir maliyet kalemi varsa, o ne giriş ödentisidir ne de yıllık aidatlar... Fakat kardeş sofrası maliyeti daha tuhaf göründü bana.  :-)
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2014, 09:26:18 ös Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Mayıs 04, 2014, 09:31:34 ös
Yanıtla #7

Evet benim yazdığım haliyle yanlış anlaşılıyor, 3550 + 750 = 4300 TL demek lazım, ama sonunda derneğe ilk girişte bir kerede ödenmesi gereken rakam bu.

Mayıs 04, 2014, 09:36:24 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Bir rakam söylendi (doğru mu bilmiyorum) demek ki harici bir kişi güncel  olanı bilebiliyor ne güzel.
Ancak bir haricinin bilemeyeceği bu ödentinin gerekliliği. Kanımca gerçekten bilinseydi bu rakam tartışma konusu yapılmazdı veya yüksek denilmezdi.

Masonlar evet zorla gezilere, toplantılara katılmazlar. Masraf azaldı.
Zaten Locaların, Büyük Locanın geniş bir kütüphanesi var, kitap ta almaya gerek yok. Masraf azaldı.
Kardeş sofrasına katılmazsınız, katılırsanın içki içmezsiniz veya yanınıza sandviç getirip yemek yemezsiniz. Masraf iyice azaldı. Ne güzel.

En genel anlamda ödentinin neden bir sorun olduğunu anlayamadım Ancak madem bir sorun  yanıtlanması umuduyla...

1- Giriş ödentisi neden ve hangi amaçla alınmaktadır?
2- Giriş ödentisinin miktarı hangi kriterlere göre belirlenmektedir.
3- Giriş ödentisi alınmaz ise ne olur?
4- Giriş ödentisi yüksek bulanlar için bir alternatif ve çözüm var mıdır?
5- Dünya'daki ödentilere göre Türkiye'de bu miktar yüksek midir?

« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2014, 09:42:01 ös Gönderen: asimov »
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 04, 2014, 09:48:39 ös
Yanıtla #9

Sayın Spock, kardeş sofrası sizin gözünüze lüzumsuz bir masraf olarak göründü ama bana öyle görünmüyor çünkü herhalde o yemekte yenen şey ekmek arası kaşar değildir diye düşünüyorum :) yine de mason arkadaşlardan biri bu konuyu gerekli görürse açıklayacaktır.

Sayın Asimov, önemli sorular sormuş yanıtlamak isterdim ama bir harici olduğumdan gereken bilgiye sahip değilim yanıtlayacak kadar. Sadece rakamın doğru ve güncel olduğunu söyleyebilirim. Giriş ödentisinin yüksek olduğunu düşünüyor olmamın sadece bilgi sahibi olmadan akıl yürütmek olduğunu da kabullenmem gerekiyor.

Sayın Asimov'un yönelttiği diğer soruları da bilgi sahibi olan mason üyelerden cevaplayan olursa memnun oluruz.