Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Belki bir gün bizi de öperler!  (Okunma sayısı 5577 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2012, 02:04:42 öö
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın gnothi, sanırım ufak bir yanlışlık yapıyorsunuz. Tabiiki ritüeller ve semboller Mabet içinde uygulanır. Benim sözünü etmeye çalıştığım başka bir şey. Söz konusu  öpüşmek.
      Mabet içindekiler  bir birlerinin Loca mensubu olduklarını zaten biliyorlar. Esasen, Loca içinde kimlikleri konusunda bir şüpheleri zaten yoktur. Ama, Loca dışında her hangi bir münasebetle karşı karşıya geldiklerinde, sıradan gibi gözüküp içinde özellkler arzeden hareketleri mutlaka yaparlar. Loca dışında ve çok yabancı bir ortamda, en basidinden bir tokalaşma esnasında bile bir birlerini tanıtacak hareketleri vardır. Şayet Loca mensubu iseniz bunu hemen algılar ona göre devranırsınız. Şayet mensup değilseniz zaten o hareketi farketmez siniz bile.
       En azından ben böyle biliyorum. Paylaşmak istedim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 22, 2012, 02:16:45 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mabet dışında sembolik iletişim kurmak doğru değildir, diye belirtmiştim ama, açayım, Mabet dışında masonik dokunuşlar ve sembollerle iletişim kurmak doğru değildir denir; eğer fikrinizi değiştirmeyecekse daha fazla ısrar etmeyeceğim.

Söylemeye çalıştım.

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mart 22, 2012, 08:58:40 ös
Yanıtla #12

Bence espri niteliğinde tasarlanmış bir karikatürebile ciddi yorumların yapılması,ne kadar araştırmacı bir kişiliğe sahip olduğunuzun ve dikkatli izleyici oldugunuzun bir göstergesidir. Beni daima kaliteli espiriler güldürmüştür vede sayın ADAM ın emeğinden dolayı teşekkür etmemek haksızlık sayılır.
 Aslında bir mason olmayarak bu karikatürde benimde ilk aklıma gelen neden 3 defa öpülüyor oluşudur yani neden 2 defa degil! (tabiki onunda mutlaka bir anlamı vardır). Belkide birbaşka güzel bir konunun başlangıcıda olacakdır.
                                      Saygılarımla....

Mart 23, 2012, 07:52:55 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki "kardeşlik öpüşü" denilen bu uygulamanın irdelenmesi bir başka başlık altında açılabilir belki ama pek uzun boylu olmadığından sanırım burada da değerlendirilebilir.

Bu belki bilgi noksanımızdan ötürü bize farklı geliyor. O bilgi noksanı şu: Dünyanın birçok yerinde içtenlikli ve yakınlıklı öpüşler ikili değil, üçlüdür. Dikkat etmez misiniz, birçok diplomatik ilişkide karşılama ve uğurlama anlarında üçlü öpüş söz konusudur; bizim devlet adamlarımız da diğerlerinin bu geleneğine uyar. Bu geleneği kendi coğrafyamızda doğu illerinde görebilme olanağımız vardır. Bunun böyle yapılışı, öpüşün ya da yakınlaşmanın bütünlüğünün sağlanması düşünüsünden kaynaklanmaktadır.

Masonların bunu açıklarken, üç sayısına bağladığı da görülebilir. Öyle yapılınca birçok farklı, özellikle dinsel ya da yöresel bakımdan göreneksel kökenli açıklamalara da gidilebilir. Ancak Masonluğun evrensel niteliği göz önüne alınınca, o tür açıklamalar Masonluk için geçersizleşir.

Bu konuda belki başka açıklamalar verenler de olabilir ama bence sonuç bunun dünya yüzünde çok yerde görülmüş ve görülebilen basit bir geleneksel ya da alışılagelmiş uygulamadan öte olmadığıdır.

« Son Düzenleme: Mart 23, 2012, 08:20:06 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.