Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İngiltere'de, Mason localarının fotoğrafları ve ilginç restaurant-pub  (Okunma sayısı 18774 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2009, 04:49:39 ös
  • Uzman Uye

Dostlar ve sayın üyeler, geçtiğimiz cumartesiye kadar 3 hafta forumu sık ziyaret edemedim, çünkü bu yaz stajdan dolayı, hiç tatil yapamadığım için İngiltereye gidip geldim.  Sizlerle oralarda çektiğim ilginizi çekebilecek fotografları aktarıyorum.

İlk iki resim, Hove' da dikkatimi çeken yanyana iki restaurant. Eskiden Mason Locası olma ihitamali yüksek.

Brighton'da ki Mason Locası. Burada çok ilginç birşey oluyor; sigara içen Masonlar, locanın kapısının önüne çıkıp orada içiyor. Anladığım kadarıyla içerde içmek yasak.

Londra'da bulunan İngiltere Büyük Locası. Kapısı her zaman açık, içeriye girebiliyorsunuz.

« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 05:00:11 ös Gönderen: M.Akyol »

Ekim 09, 2009, 05:05:36 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Brighton'da ki Mason Locası. Burada çok ilginç birşey oluyor; sigara içen Masonlar, locanın kapısının önüne çıkıp orada içiyor. Anladığım kadarıyla içerde içmek yasak.

Bildiğim kadarıyla burada da serbest değil. (yasa hükmü uyarınca). Ama kapı önüne çıkılmıyor (görevliler [güvenlikçiler vs.] çıkıyor bazen yoldan geçerken görüyorum)... havalar güzel akşamları galiba terasta idare ediliyor, kışa Allah kerim  :) , sigara tiryakilerinin işi her yerde zor.

Ekim 09, 2009, 05:17:57 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bay SkullG,

Ben de tam bu soruyu soracaktım, cevap verdiniz teşekkür ederim.

Diğer çok ilgilimi çeken de;  Brighton'da ki Loca çok merkezi olduğu için önünden sıklıkla geçtim, gözüme kapı kolu takıldı. Üyeler girerken kapı kolunu kullanıyor. Benim bildiğim kadarıyla, Mason Localarının ana giriş kapıları sadece içerden açılır. Şunu da unutmamak lazım Brightonda ki bu loca düzenlimi bilmiyorum. Nuri Ziyayı da hatırlamıyorum sadece içerden mi açılıyor.

Bildiğim kadarıyla burada da serbest değil. (yasa hükmü uyarınca). Ama kapı önüne çıkılmıyor (görevliler [güvenlikçiler vs.] çıkıyor bazen yoldan geçerken görüyorum)... havalar güzel akşamları galiba terasta idare ediliyor, kışa Allah kerim  :) , sigara tiryakilerinin işi her yerde zor.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 05:29:15 ös Gönderen: M.Akyol »

Ekim 09, 2009, 05:35:17 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Kapı bir kez içeriden açıldı mı siz onu ondan sonra dışarıdan da açabilirsiniz. Ya da size kapı bir kez içeriden açıldı mı ondan sonra siz kapının önüne geldiğinizde kapının sizin için açılmış olduğunu görürsünüz.

ps.: Sn. M.Akyol ile yazıştığımız için belki yanlış anlaşılabilir. "Siz"den kastım ve "siz" zamirinin muhatabı geneldir.
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 05:56:09 ös Gönderen: skullG »

Ekim 27, 2009, 05:02:08 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yanlis bilgi vermek istemem, ama kapinin sadece iceriden acilabiliyor olmasi sembolik anlam tasimakta; kaldi ki genelliklle binanin ana giris kapisi, locanin giris kapisi degildir. Mabed, ana binanin icinde bulunur (En azindan Kanada'da bu sekilde). Ana binana birden fazla mabed bulunabilir.

Tabii ana kapinin disaridan acilabiliyor olmasi, Masonlugun o ulke icinde nasil karsilandigi ile dogrudan ilgili... Ornek olarak Kanada'da Masonluk halkin gozu onundedir, uyeler mason kimliklerini gizleme ihtiyaci icinde degiller; mason olduklarini parmaklarina taktiklari yuzukler ile rahatlikla belirtebiliyorlar. Arabalarinda gonye-iletki logolari sIklikla gorulebilir.

Kimi ulkelerde ise bu sekilde acik olmak, potansiyel tehlike yaratabilir... Sanirim kapinin disaridan acilmamasi bununla ilgili olabilir.

Saygilar,

aashooter

Bay SkullG,

Diğer çok ilgilimi çeken de;  Brighton'da ki Loca çok merkezi olduğu için önünden sıklıkla geçtim, gözüme kapı kolu takıldı. Üyeler girerken kapı kolunu kullanıyor. Benim bildiğim kadarıyla, Mason Localarının ana giriş kapıları sadece içerden açılır. Şunu da unutmamak lazım Brightonda ki bu loca düzenlimi bilmiyorum. Nuri Ziyayı da hatırlamıyorum sadece içerden mi açılıyor.

Bildiğim kadarıyla burada da serbest değil. (yasa hükmü uyarınca). Ama kapı önüne çıkılmıyor (görevliler [güvenlikçiler vs.] çıkıyor bazen yoldan geçerken görüyorum)... havalar güzel akşamları galiba terasta idare ediliyor, kışa Allah kerim  :) , sigara tiryakilerinin işi her yerde zor.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Aralık 07, 2009, 01:43:41 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

İstenilen mason locasinin resmlerini koya biliyor muyuz? Mesela Turkiyedeki mason locasinin ic ve dis sekillerini koya biliyorlar mi yoksa bunun icin bir izin gerekiyor mu?

Aralık 09, 2009, 12:24:38 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Vachogan,

Forum kurallarinin 17. maddesi geregi, Masonik sir oldugu idda edilen bir unsuru art niyet dahilinde forumda yayinlayamazsiniz. Bir Mason Locasinin toplanti halindeki goruntulerini yada fotograflarini yayinlamak da bu kurala ters dusmektedir. Ancak yukaridada goruldugu gibi Localarin dis gorunumleri yada toplanti esnasinda cekilmemis olan fotograflarini yayinlayabilirsiniz.

Bu konu asiri bir hassasiyet tasidigindan dolayi kurala aykiri olabilecegini dusundugunuz unsurlari yayinlamadan once sahsima yada diger yoneticilere ozel mesajla danismanizi onemle rica ederim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 09, 2009, 06:37:59 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Aralık 09, 2009, 06:45:54 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Burası Nuru Ziya

Aralık 09, 2009, 06:52:25 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi