Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Manly Palmer Hall’in Masonluk Hakkında İlginç Söylemi  (Okunma sayısı 1993 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2019, 05:55:03 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yıllar önce, iktisadi işletmeden satın altığım Manly Palmer’ın “Tüm Çağların Gizli Öğretisi” adlı kitabı okurken yazarın bir cümlesinin özellikle altını çizmişim. Yıllar önce okuduğumda çok şaşırmıştım. Bugün kitabı bir araştırma vesilesiyle elime alıp sayfaları çevirdiğimde bu altını çizdiğim cümle ile karşılaştım. İlk okuduğumda ki şaşkınlıktan sonra foruma taşımayı düşünmüştüm lakin zamanla unutmuşum. Bugün bu cümleyle tekrar karşılaştığım için hem paylaşma, hem de soru sorma gereksinimi duydum.

“Aksi iddialara rağmen Masonluk, insanı Evrenin Yüce Mimarı’nın işlerini berrak bir şekilde görebileceği bir bilinç düzeyine çıkararak, insan ile Tanrı arasında ki birliği tesis etmeye çalışan bir dindir.” Manly P. Hall , Tüm Çağların Gizli Öğretisi, Syf 237 , Mitra Yayınları , 1. Baskı

Aslında yazarın bu yazısıyla bende hemfikirim. Din konusu hariç. Mason birisinden böyle bir söz duymak ilgincime gitti. Ayrıca bende “Hür Masonların Kayıp Anahtarları” adında bir kitabı daha varmış. Onu da yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Üyeler de bu başlık altında düşüncelerinin ne olduğunu paylaşırsa sevinirim.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mart 07, 2019, 02:12:13 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.zaharof güzel bir konu açıp birde güzel soru sormuş.
Bende bu forumda bir kaç kere masonluk din midir diye sormuştum.
"Tanrının işlerini berrak şekild e gormek"bak bu cok ilginc nir pencere iste.Bunu görmeyi gerçekten sağlarmi masonluk buna masonlar cevap verebilir bana sorarsan sadece yollardan biri.

Kitap'ligimdaki ilginç kitaplardan biri Anna marie schimmel isim li isveçli bir kadın ilahiyatcinin Tanrının yeryüzündeki işaretleri isimli kabalcı yayınlarından çıkan bir kitabı var herkese tavsiye ederim bu soruya da güzel cevapları var.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 07, 2019, 07:54:39 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa, güzel dilekleriniz ve yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bilmukabil.
Büyük ihtimalle çeviriden kaynaklı “din” ibaresi var. Siz orjinal metni atınca aslında kafamdaki soru işareti kalktı. Ben çeviriyi hesaba katamadım. Tekrardan teşekkür ederim. Umarım yayınevi bu küçük hatayı bir daha ki basım da düzeltir. Zira yanlış anlaşılmaya müsait bir konu. Ayrıca bir Masonun kendi sözü olduğundan her okur bizim gibi iyimser yaklaşmayabilir ne yazıkki.
« Son Düzenleme: Mart 07, 2019, 08:03:29 öö Gönderen: Zaharoff »

Mart 13, 2019, 04:40:14 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayrıca bende “Hür Masonların Kayıp Anahtarları” adında bir kitabı daha varmış. Onu da yakın zamanda okumayı düşünüyorum.

Bahsettiğim kitabı dün okumaya başlayacakken ilk cümlesiyle birlikte resmen yazarla konuştuğumu hissettim adeta. Tesadüf, tevafuk, rastlantı, mucize... Hangisi bilmiyorum.

Kitabı 2016 yılında aldığımı not düşmüşüm. Genelde her aldığım kitaba yaparım bunu. Ve ilk cümlesinin de altını çizmişim. Ne garip...

Kitabın girişi ise şöyle:

Hür Masonluk bir din olmamakla birlikte temelde dinseldir. Efsanelerinin ve alegorilerinin çoğu Hıristiyanlığın yapısına örülmüş olarak kutsal niteliktedir. Bizler dinimizin indirilmiş tek inanç olduğunu kabul etmeyi öğrenmişizdir ve bu, muhtemelen dünyada, hür masonluğun ırkımızın ruhani etiğinde tuttuğu yerle ilgili olarak bu gün var olan yanlış anlamaların çoğunun nedenidir. Bir din semavi ilhamla indirilmiş bir ahlak kodudur. Dindar bir kimse bu kod aracılığıyla daha soylu bir yaşama yönelmiş kimsedir. O kendi aydınlanmasının kodu ile özdeşleşmiştir. Bu nedenle biz bir Hıristiyan’ın doğrular ve yanlışlara ilişkin ruhani ideallerini İsa’nın söylemlerinden alan bir kimse olduğunu, bir Budist’in ise yaşamını büyük Gothama’nın ya da diğer Buda’lardan birinin verdiği ahlak arketipine kaynaştırmış bir kimse olduğunu söyleyebiliriz.” Hür Masonların Kayıp Anahtarları , Manly P. Hall, Mitra Yayınları, 1. Basım , Eylül 2011