Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184850 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2012, 04:58:19 ös
Yanıtla #140
  • Ziyaretçi

Masonluğun  Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen AydınlanmaÇağı’nda kurulmuş olması çok ilgimi çekmiştir.Belki mesleğim ve öğrenme açlığımın bu toplantılarda daha donanımlı hale geleceğini düşündüm.Her halde birazda olgunlaşma sürecine girdiğimi hissetmemden olabilir...Mükemmel insan olma arayışlarında bir durak belki de...

Ağustos 16, 2012, 05:27:51 ös
Yanıtla #141
  • Aktif Uye

artk yaşamım anlamlansın farkındalığım gelişsin diye istiyorum.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ağustos 16, 2012, 08:33:20 ös
Yanıtla #142
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33, bu "İslamcı " ve " Milliyetçi" tanımlarınız ticari mahiyete mi ?
        Saygılar-sevgiler.

Toplumdaki tüm Mason karşıtları ve SOL görüşlü olanlarda içinde , Ticaride içinde, Ticari olmayanda...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 16, 2012, 08:47:25 ös
Yanıtla #143
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hala çok tatmin edici yorumlar gelmiyor tabiki gelmez nedenmi bu soruyu ben cevaplarsam gelmez yada herhangi bir harici.Niyeti mason olmak isteyen harici hariç tabiki,peki en doğru cevabı vermesi gereken kimlerdir mesela sn.gnothidir foruma geldikten kısa süre sonra mason oldu oldu ama zaten geldiğindede ele aldığı konular hakimiyeti olsun başka bir çerçeve hemen çizmişti mesela o bu soruya daha net daha doyurucu cevap verebilir biz haricilerin anlayacağı şekilde.

Verilen cevaplariın çoğunun ben hala masonluğu dahi anlamaktan uzak birazda yancı ve şirin gözükmek için veriliyor diyorum.

Soru açık neden mason olmak istiyoruz?

mesela neden sufi,derviş olmak istemezsinde mason olmak istersin diğer öğretilerde senin aradığın adına aydınlanma dediğin ışığı bulabilecek en ufak bir pırıltı yokmu idi?

Bu sorunun muhatabı yada cevabın arandığı yer yanlış bu soru biz haricilere sorulmuş değil bu sorunun muhatabıda en iyi cevabıda mason arkadaşlarımız onlar cevap verecekken hariciler cevap verince komik kaçıyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 17, 2012, 12:07:11 öö
Yanıtla #144
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan iletinizde ki bu soru bana yeterli gelmedi (mesela neden sufi,derviş olmak istemezsinde mason olmak istersin diğer öğretilerde senin aradığın adına aydınlanma dediğin ışığı bulabilecek en ufak bir pırıltı yokmu idi?)  Şöyle ki ; Bu foruma üye olan pek çok arkadaşımızın daha önce pek çok öğretiden faydalandığını düşünüyorum.Mükemmel olmak isteyen insanların çok çaba sarfettiklerini kabul etmek gerekir.Tabii ki her öğretinin olumlu yönlenlerini alarak ışığa doğru yürümeye çalışıyoruz.Ne kadar başarılı olabiliriz tartışılır...

Ağustos 17, 2012, 12:37:31 öö
Yanıtla #145
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan'a teşekkür ederim nazik yönlendirmesi için.

Haricilerin bu soruyu cevaplamasının komik olduğunu kesinlikle düşünmüyorum; mason olmak isteyen, harici ya da değil herkesin muhakkak fikir yürütmekte eşit özgürlüğü vardır, çünkü açıkçası şahsen ben de mason olmak istiyorum...

Sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Ağustos 17, 2012, 01:19:04 öö
Yanıtla #146
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın gnothi'nin şu son iletisine bakıyorum. Bir de konu başlığına bakıyorum... Ne yalan söyleyeyim kıskanmadım desem yalan olur.

Hem usulden hem esastan, sanırım bu konu başlığına verilebilecek en doğru ve mantıklı yanıt bu olsa gerek. Hani forumda kimi zaman bazı tutum ve davranışlar için kullanılan bir tabir var " Masonca" ( Sayın ADAM'ın kulakları çınlasın) diye. İşte Sayın gnothi'nin verdiği yanıt bu tabiri karşılıyor olsa gerek.

Mason sıfatını taşıyan biri olarak " Ben de mason olmak istiyorum" diyebilmek... Ne güzel...

Sanırım bu üzerinde düşünülmesi gereken bir şey. Belki de " Neden mason olmak istiyoruz?" sorusunun cevabı burada saklıdır. Ya da daha da ileri gidilerek " İşte bunun için mason olmak istenir" bile denebilir.

Olayı bu şekilde ele alınca " Ben de mason olmak istiyorum" demekten alamadım kendimi.

Sayın gnothi'ye bir tümce içinde böyle bir masonluk tarifi yapabildiği için teşekkür ederim. Kutlarım.
enelsır

Ağustos 17, 2012, 03:39:51 ös
Yanıtla #147
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Gnothi

Sizin düşünceniz tabiki, ben saygı duyarım ama benim baktığım yerden öyle durmuyor bana göre.Bir şeyin ya içerisindesindir yada dışında  ben içeriyi bilmiyorum dışarıdan bakıncada olmuyor fakat bizim bildiklerimiz ancak ve ancak sizin mason olmadan önceki durumunuzdan farklı değil.Sadece tam anlamı ile bilemeyeceğimiz için böyle bir soruya haricilerin cevap vermesi komik olur dedim yoksa görüş elbette belirtilmeli.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 17, 2012, 04:06:20 ös
Yanıtla #148
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hindistan’dan bir fil getirip, karanlık bir yere koyarlar. Getirilen bu fili seyretmek isteyen halk oraya gelince, karanlıkta göremez ve ona dokunmaya başlarlar. Filin hortumunu tutan onu bir oluğa, kulağını tutan yelpazeye, ayağını tutan da direğe benzetir. Özetle herkes filin neresine dokunduysa, kendi zannınca bir hüküm verir. Fakat herkesin elinde bir mum olsaydı, halk fili bütün halinde görüp, onun neye benzediği konusunda yanılmayacak, görüş ayrılıkları kalkacak, herkes gerçek bilgi sahibi olacaktı.bu hikayede ki gibi mum olmak için mason olmak istiyorum.

Saygılarımla...

Hikaye Mevlana Felsefesi adlı kitaptan alıntıdır...

Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Ağustos 17, 2012, 04:11:59 ös
Yanıtla #149
  • Uzman Uye

Sayın Mason ;

Takdir edersinizkine piyasada Mum çok, alım gücüde toplumda var.İşin ilginç yanı ,onu yakacak EL'den ne yazıkki yoksunuz sorun burda .

Saygılar , Sayın symbol ...
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2012, 04:14:13 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus