Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgürlügün ve Liberalizmin Sinirlari veya Türk Liboslarinin Aymazligi  (Okunma sayısı 17147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2011, 05:15:57 ös
Yanıtla #10

Tebrik ediyorum, devam edin siz. Yetmez ama evet, devam edin.

Tek referansı yandaş medya olanların haddi değildir "yenilgiyi kabul edin" demek. Konu bilgiyse ben bunu bütün bilgisi tv'de seyrettikleri, gazetede okudukları, kahvede veya tekkelerde dinledikleri olan birisiyle tartışmam.

Bu Cumhuriyet kimin yenildiğini gösterecek kadar uzun yaşayacaktır.

Cumhuriyeti yenildi zannedenler, Kurtuluş Savaşında yaptıkları gibi buldukları eteklerin, sarıkların, çarşafların altına saklansın asıl...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 20, 2011, 05:22:01 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal, altını çizerek yazdığınız kanunların hangisi şu an yürürlükte kalabilmiştir? Sizce kalabilir mi? Aklıma bir ermeni arkadaşımın 14 yaşındaki oğlu geldi. Bunların kiliselerinde radikal görüşleri olan bir kadın savaşmalıyız tarzı laflar dile getirince, bu çocuk diyor ki savaşmalıyız dediğiniz adamlar tükürse boğulursunuz... Eğer Cumhuriyet yok olursa ki umarım olmaz, radikal görüşlü kişilerin tahrikleri ve tekrar siyasi gücü ele geçirebilirlerse baskıları yüzünden olabilir. Aksi taktirde Cumhuriyeti yıkmaya bu saatten sonra hiç bir izmin ve siyasi gücün kudreti yetemez diye düşünüyorum..

Saygılarımla.

Eylül 20, 2011, 05:27:27 ös
Yanıtla #12

Sayın Mustafa Kemal, altını çizerek yazdığınız kanunların hangisi şu an yürürlükte kalabilmiştir?

Benimle alay ettiğinizi düşünüyorum artık... Bu kanunların HEPSİ YÜRÜRLÜKTEDİR. Yok etmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir.

Eylül 20, 2011, 05:31:35 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal, şapka kanunu yürürlükte diye biliyorum. Örneğin buna hangi sivil yaşantıda rastlayabiliyorsunuz?

Lütfen bilginize, birikiminize ve kişiliğinize saygım sonsuz fakat biraz sosyal yaşamı da inceleyiniz.

Maymundan insana dönüşmüş ve bu dönüşümde çok acılar çekmiş bir toplumu tekrar maymuna dönüştürmeyelim.

Saygılarımla.

Eylül 20, 2011, 05:35:01 ös
Yanıtla #14

Yahu ANAYASA ne demek biliyor musun? Yürürlükte olmak ne demek biliyor musun? Okuman yazman var mı? Maddeyi yazmışım oraya daha ne bilgisi birikimi...

Eylül 20, 2011, 05:42:59 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Hukuktan anlamadığım için Anayasa hakkında konuşmak istemiyorum. Değiştirilemez denilen kanunlar aynı zamanda geliştirilemezler. Fakat sosyal yaşamda bu gelişim yaşanır  kanunlar kağıt üstünde kalır. Demek istediğim hiç bir kanun insan faktörünün rızası olmadan yaşayamaz. Bunu görmek ve kanunları olumlu yönde geliştirmek gerekiyor. Fakat insanlarda yaratılan kanun hakkında konuşanın kellesinin gitmesi nedeniyle oluşan  korku nedeniyle ilim adamları korkularından bir şeyler üretemiyorlar.

Saygılarımla.

Eylül 20, 2011, 05:47:35 ös
Yanıtla #16

Hukuktan anlamadığım için Anayasa hakkında konuşmak istemiyorum.

Sn. Masor1976,

Anlamıyorsanız zaten konuşmayın. Bilmiyorsanız en doğru seçenek susmak, öğrenmeye çalışmaktır. Burada parça başı para verilmiyor ki her konuya "bilmiyorum, anlamıyorum, okumuyorum" diye başlayan veya biten cevaplar yazıyorsunuz.

Eylül 20, 2011, 06:17:07 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sözlerinize katılıyorum sayın Mustafa Kemal. Neticede bu toplum içinde yaşadığım için ister istemez bu gibi sosyal konularla iç içeyim. Yeterli teorik bilgi birikimim yok fakat deneyim açısından oluşan bir bilgi birikimi var. Neticede forumda ele alınan konularda teorik ve pratikte uygulamalar konusunda beynimde oluşan mantıksızlıkları dile getiriyorum. Yoksa dediginiz gibi benim konuşmamın bana ve okuyanlara çok faydası yok gibi duruyor.

İkazlarınızı göz önünde bulundurmaya çalıştığımı bilmenizi isterim.

Saygılarımla.

Eylül 20, 2011, 08:22:31 ös
Yanıtla #18

Ben beş yaşındaki bir çocuğa dini eğitim verilmesi çok iyi bir şeydir demiyorum. Bu tartışılabilir.  Ben öncelikle, bu tür kursların serbest bırakılması gerektiğini iddia ediyorum. Serbest bırakılmalıdır, çünkü bu toplumdan gelen bir taleptir. Bunun da bir zararı yoktur.

İçeriğe de değinecek olursak, Kuran kurslarına sanki şeriat okulları gözüyle bakılıyor. Kuran kursu denilen şey, genellikle yaz tatillerinde, özel bir tatil planı yapamayan düşük sosyo ekonomik sınıfa giren muhafazakar ailelerin, çocuk meşgul kalsın diye gönderdiği bir yerdir ve bu yerler çocuğu bir arap alfabesi kitabı ve kuran'dan arapça sayfalar okuyabilek kadar eğitmekten başka bir işe yaramayan yerlerdir. Bence sıkıcı, anlamsız ve boş bir meşguliyetten başka bir şey değildir. Fakat orada teistik bir eğitimden başkası (düşmanlık, hoşgörüsüzlük vb.) verilmez. Oralar Taliban kampları da değildir. Aileler çocuklarının böyle bir eğitim almasını istiyorsa, onları engelleyemezsiniz. Tarihe bakarsanız, devletin, halkın, özellikle de dini konulardaki taleplerini bastırıcı bir yaptırım uyguladığında, bu sahte modernizasyon hülyasının, bir yerden patlak verdiğini görürsünüz. Tozu halının altına süpürmemek lazım. Devlet dini eğitime engel koyup, dini eğitim rastgele bir şekilde cemaat ve tarikat evlerinde yapılınca (ki yapılıyor) iyi mi oluyor? Yani sözünü ettiğiniz sorunlar, bu kursları yasaklamakla çözülecek sorunlar değil. Yasakçılık, yukarıda söylediğim gibi aksine sorunun daha kötü bir hale dönüşmesine de imkan tanıyor. Benim söylediklerim kısaca bunlar ve bunlar bence kolay anlaşılabilir şeyler.

Burada özgürlük kavramının farkına da varmak gerekiyor. Özgürlük, doğal bir haktır. Yani bu hak, kimsenin kimseye bahşedeceği bir şey değildir. O zaten insan doğasında vardır. İnsan, yapmak istediği bir şeyi yapmalıdır. Bunun tek bir engeli vardır; o da zarar. Burasını anlaması kolay. Fakat şu ayrıntıyı bilmek daha önemli; herhangi bir özgürlük unsuru sırf birileri sevmiyor, onaylamıyor, tasvip etmiyor diye engellenemez. Burada, o birilerinin keyfine göre davranıldığı hissedilirse, ki emin olun hissedilir, işte engellenmeye çalışılan düşmanlık da o zaman başlar. Özellikle toplumun hassas olduğu dini konularda bu durum daha çok kendini gösterir. Türkiye'de sırf başörtüsü yasağı yüzünden, milyonlarca insan devletin olmasını istediğinin tam aksine tarafta politize edilmiştir. Baskı ve zorlamalar, daima, istisnasız geri teper. Türkiye, bu konuda en çok örnek yaşanan, fakat aynı çoklukta da ders alınmayan yegane ülkelerden biridir.  Özgürlük, herkesin yararınadır, ve çağın gerektirdiği şekilde yaşamıyor diye bir insanın hayat tarzını engellediğinizde, o insanın hayat tarzını engellemeyip serbest bıraktığınız durumda olabileceğinden daha fazla sorunla karşılaşılır. Bu, adeta bir doğa yasası kadar kendini tekrar etmiş durumdur.

Kendim de bir liberal veya liboş olarak :) , liberalizmin temelinin bu gerçekte yattığını söyleyebilirim.

Saygılar

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Eylül 20, 2011, 08:38:45 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın Popperist, çocuklara eğitim verilen Kuran Kursu ve İmam Hatip kavramına buralarda yetişmiş biri olarak sıcak bakmıyorum. Nedeni ise şiddet uygulanmasından kaynaklanıyor. Kim uygularsa uygulasın şiddet ve baskı mutlaka toplumun başına bela olacak uygulamalardır.

17 yaşımdayken ben de yaz tatilinde çoculara ufak bir camide camide Kuran ve tecvid dersi vermiştim 40 civarında 4-13 yaş arasında öğrencim vardı. Çocuklara ilk söylediğim söz "arkadaşlar ben camide sizin yaşınızdayken ve imam hatipte okurken çok dayak yedim o yüzden dayağa karşı bir insanım kesinlikle sizi önceki hocalarınız gibi dövmeyeceğim" oldu. Bu sözü duyan çocuklar bir kaç dakika içinde camiyi çocuk parkına çevirdiler ve halılar havaya kalkmıştı adeta. Netice ise getirin şu eski hocanızın meşhur sopasını oldu. Bu çocuklara dayak uygulamadan ders verecek hocanın ellerinden değil ayaklarından öperim kısacası. Anaokulu gibi ortamlarda nasıl başa çıkıyorlar merak ediyorum.

Bu yaşlardaki çocukların bu konuda eğitim almış eğitimcilerin elinde yetişmesi taraftarıyım o nedenle. Ya da kıyıp da şiddet uygulamayacaklarından ötürü ailelerinin yanından ayrılmasınlar.

Saygılarımla.