Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2013, 07:02:34 ös
Yanıtla #50
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Samuray,

Sayın asimov, mason ise bile, masonluğun kuralları gereği, mason olup olmadığını söyleme hakkı kendisine aittir ki mason olmadığını söylüyor.Mason olabilir de bunun delikanlılık yada doğru, yalan söyleme ile bir bağlantı kurulması oldukça yanlış, Bir mason eğer isterse kendi masonluğunu deşifre edilebilir. Deşifre olmak konusun da özgürdür, ama deşifre olması hoş görülmez.Masonluğun ezoterik bir kavram olması bunu gerektirir.Bu cümleleri sayın asimov'u savunmak için değil masonluktaki bir kurala dikkat çekmek için paylaşımda bulundum.Sayın asimov mason değilim dediğin de buna bu yüzden, mason ise bile saygı duymak gerekir.Mesleğinin kendine ait bir kuralını uyguluyordur.

Sayın özkann, deneme de olsa elim de bir düdük var ve bunu kullanmam için federasyon bana tam yetki verdi. :)

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2013, 08:38:37 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 06, 2013, 01:40:57 öö
Yanıtla #51
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben acikcasi Sayin Samuray'a uygulanan moderasyonu pek anlayabilmis degilim; Izin verin sebebini aciklayayim.

Sayin Arais demis ki "bir Mason, Mason oldugunu aciklayip aciklamamak konusunda ozgurdur." Bu dogrudur; ama konu kendisinin dusundugu gibi degil, korkarim yaniliyor. Bir Mason alenen durduk yerde "Ben Mason'um" demek ya da dememek yetkisine sahiptir fakat bunu soylemesi Sn. Arais'in de dedigi gibi Masonlar tarafindan hos karsilanmaz. Bir diger bakis acisi ile; bir Masona "Mason musunuz?" sorusu soruldugunda evet ya da hayir demek O'nun tasarrufunda degildir. Bakiniz, Mason olmak buyuk bir onurdur, gururdur. Bir Mason bu soruya neden "hayir, ben Mason degilim." desin? Bu sifat O'na bahsedilmis olmasina ragmen neden bunu inkar etsin? Bunun adi yalancilik degil midir? Yalanciliktan politik olarak kulaga daha hos gelecek bir kelime dusunuyorum, bulamiyorum. O vakit, bu kelime bir hakaret degil, dusuncelerin yansimasidir. Bir Mason eger ki soruldugu zaman Masonlugunu inkar ediyorsa zaten bir arpa boyu yol alamamistir ve ben bu tutumu cok cirkin bulurum ve hic bir Kardesime yakistiramam. Diyelim ki Sayin asimov gercekte Mason (hipotetik olarak konusuyorum) ama burada inkar ediyor, o zaman sebebi nedir? Bence derin bir fikri ajandasi vardir ve o ajandayi hayata gecirmeye calisiyordur. Peki sizce bu davranis bir Mason'a yakisir mi? bence yakismaz. Bu mantik silsilesi altinda Sayin Samuray'in gunahi nedir? Bence kendisinin yaptigi bir hata yok ve moderasyonu da hatali buluyorum.

Madem konumuz smokin o zaman konuya sadik kalmak adina bir iki cumle yazalim. Gorunus o ki Sayin ADAM benim alnimi karislayacak; cunku bahsettigi kiyafet smokin olarak nitelendirilmez. Saten yakasi olmayan ceket smokin ceketi degildir ve neticede bahsekonu kiyafet smokin olarak tanimlanamaz.

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mayıs 06, 2013, 07:35:23 öö
Yanıtla #52
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eh, Sayın Noah smokine noktayı koydu. Demek ki ona göre birçoklarımız smokin diye aslında başka bir şey giydik; o giydiğimize smokin dedik, buna hakkımız yoktu ya da haksızca onu bize smokin diye yutturdular. Kandık! Kandırıldık! Biz bu işi Türkiye'de yapmış olduğumuza göre giydiğimiz nesne de tüttürme idi anlaşılan aslında.

Sayın Noah mason. Masonlar en iyisini ve en doğrusunu bilir. Çünkü onlar smokin giyer. Smokin giymeyen mason olamaz. Bize de söyleyecek bir şey kalmaz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 06, 2013, 08:24:16 öö
Yanıtla #53
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM'in son paragrafindaki savina katilmak elbette mumkun degil, zaten kendisi de kinayeli bir yaklasimda bulunmus. Masonlar tabi ki herseyin dogrusunu bilmezler. Ben kendisinin smokin ustunden verdigi mesaji aldim, ancak simdilik burda duruyorum, zira artik bu konuda yazilacak pek bir sey kalmadigini dusunuyorum.

Forum uyelerinden bir ricam olacak. Lutfen google'a girip "tuxedo" kelimesini aratin ve cikan sonuclardan gorsellere bakin. Karsiniza cikan gorsellerin kac tanesinde saten yakasi olmayan smokin ceketi var?

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Mayıs 06, 2013, 09:19:07 öö
Yanıtla #54
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sonuçta smokinin bir şekli şemali var, klasik değil modern giyinmek isterim diyen bile o zaman şal yaka yerine normal kruvaze yaka ceket giyer ama atlas yaka olmayana smokin demiyorlar bu işin yaratıcısı İngiltere ve takipçisi Amerika'da.

Klasik ve geleneksel smokin detayları için lütfen http://www.blacktieguide.com/Classic/Classic_Tuxedos.htm adresini inceleyiniz.

"Ben gelişimci ve evrimselim" diyen üyelerimiz de modern yaklaşım için http://www.blacktieguide.com/Contemporary/Contemp_Tuxedos.htm adresini inceleyebilirler.

Sayın ADAM zamanında giymiş olduğu gece kıyafetleri (dinner suit) için renk ve model değişiklikleri yapmış olabilir, hatta böyle bir tavrı destekleyen ve uygulayan yapıda bir insanım özel hayatımda; "black tie" zorunluluğu olan yemeklere, düğünlere smokin takımımın içine üstünde papyon resmi olan tişört giyip gitmişliğim de var, ancak bu giydiğim kıyafetin ismi maalesef o zaman smokin olmuyor.

Kardeşim, smokini bozamaz mıyım, zorla mı, emir mi? Hayır, tabii ki bozarım, hem de zevkle, tabii ki zorla değil, emir de değil. Ama işte o zaman kıyafetin adı da smokin değil.

Sevgi ve Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 06, 2013, 11:14:00 öö
Yanıtla #55
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuya girişimizin gerekçesi zaten buydu.

Masonların kendi disiplinleri içinde nasıl düşündükleri ya da nasıl düşündürüldükleri belli oldu.

Bu nedenle zaten başka Masonluklara yadırgayarak bakıyorlar.

Bu kendi öz buyrultularıyla oluşturdukları bir yeğleme mi, yoksa içinde bulundukları ortamka uyma gerekleri mi bunu böyle olmaya zorluyor, bilemem. Ben ruh bilimci değilim.

Bildiğim şey özgür düşüncemi böyle kesin ve değişmez ilkelere tutsak etmeyeceğimdir.

Benim giymiş olduğum da smokindir; sizinki de... Sizin tanımınz benimkini içermeye yetmiyorsa, tanımınızın sınırlarını genişletmek ve çağın gereklerine ayak uydurmak için gereğini yapabilirsiniz.

İsterseniz... Öz buyrultunuzu kullanabilecek, dayatmalara karşı direnebilecek ölçüde özgürseniz.

Kim bilir, belki de hür olmak buna yetmiyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 06, 2013, 11:44:59 öö
Yanıtla #56
  • Aktif Uye

Forumda her gün yeni şeyler öğreniyoruz ne güzel.

Bu konuda da öğrendiğimiz, bazı masonların smokin konusunda uzman oldukları.

Masonlar zevkli insanlar kanımca. En güzel, en doğru kendilerinin giyindiğini düşünüyorlar.

Dikkat edelim, böyle düşünen bazıları ile aynı ortamda bulunmayalım , sonra giydiğimiz smokin değil diye eleştiri almayalım.

« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2013, 11:52:50 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 06, 2013, 11:59:51 öö
Yanıtla #57
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kendimi ve bedenimi bir smokin içerisinde hayal bile edemiyorum,smokin bana herzaman üst düzey emperyalist zümrenin kasıntı simgesi olarak görülmüştür gözümde oldukça sıkıcı ve sıkıntılı olmalı ,hal böyle olunca birbirine benzer şekilde bir sürü smokinli adamın verdiği görüntüyü hiç bir zaman sahicilik ile bağdaştıramadım.Bir tarzdır bir şey diyemem,smokinsiz girilmez neden?

çünkü en üst düzey entellektüellerin ve zenginlerin biraraya geldiği bir ortamda önce ilk konuşmayı smokin yapar sanırım,allahtan ingiliz ve fransız erkeklerinin taktığı şu beyaz peruklarda kalktıda
biraz olsun rahatladılar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 06, 2013, 12:06:25 ös
Yanıtla #58
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Örnekler çoğaltılır siz bizim iyi niyetli yaklaşımlarımızı küçümsemeye devam ettikçe. Açıklamalar, linkler de yetmiyor. Ben özgürüm, ben öyle istiyorum diye tutturup duruyorsunuz, ne yapalım, hayırlı özgürlükler dilerim. Öncelikle artık gülerek okumaya başlıyorum, bu sizin için hoş bir durum olmasa gerek.

Futbolda ceza sahası içinde topla kasten elle oynamak dünyanın her yerinde penaltıdır. "Valla ben istediğim gibi elle oynarım, sen karışamazsın, mason musun futbol uzmanı mısın?" diye sorarsanız komik olur. Tabii ki gidersiniz istediğiniz takımı kurar, kendi liginizi kurar, aynı formalar ve kramponlarla top oynayabilirsiniz, "özgür"sünüz, ama bu oynadığınıza FIFA futbol demez. Bunu da ben söyleyince "öğrendik ki masonlar futbol uzmanıymış" diye aklınızca dalga geçebilirsiniz.

Ben de size derim ki, arkadaş, git halı sahada istediğin gibi oyna, hatta ben de geleyim, elle, melle, neyle istiyorsanız oynayalım, eğlenelim. Üstelik kimseyi reddetmiyorum, ben sana sporcu değilsin demiyorum, hepimiz sporcuyuz, ama FIFA'nın kabul ettiği ve onayladığı futbol liglerine sizin takımı almazlar.

Bakınız sevgili dostlarım, bu işi madem diyalektik münazaraya döktük, örnek çok. Bunu ben de çoğaltırım, siz de. Özgürlük adı altında istediğinizi söyleyip saygısızlık olmayacağını düşünebilirsiniz de.

"Ben istediğimi giyerim, adına da smokin derim" diyorsanız, hür masonların kimi resmen mason olarak tanıyıp tanıyamayacağını da eleştiremezsiniz. İyi niyete suiniyet ise yöntem, buyurun buradan yakın.

Sevgi ve saygıyla.

« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2013, 12:09:50 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 06, 2013, 12:52:59 ös
Yanıtla #59
  • Uzman Uye

Sayin gnothi"nin verdigi linkleri incelerken birden aklima eskiler geldi.
Bizim Harbiye Ordu Evi"ndeki garson genclerin giydikleri smokin aklima geldi.
Ordada smokinin cok degisik versiyonlari giyiliyordu, tabi bu hizmeti yapilan kisinin kidemine yani rütbesine bagliydi. Smokinli hizmet genelde General rütbesinden baslardi.
Bununla beraber garson askerlerin yüklendigi göreve bagli olarakta giydigi smokinin sekli degisirdi.
Ama hayatimda gördügüm en güzel smokini bizim karsli yarbay giyerdi, kendisi uzun boyluydu ve gercekten kendisine yakisirdi.

Ha buarada sayin karahan, bir gün gelecek, biz isciler yani o smokini yapanlar, en güzel smokini kendimiz icin yapip O gün giyecegiz, smokin en güzel dikicisine yakisir.

Ha buarada smokini yalnizca emperyalistlere "yakistiran" arkadaslara, ustalarin ustasinin bir reymini yayinlayayim, hemde smokinli