Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü Masonlar...2  (Okunma sayısı 5432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 08, 2016, 08:48:08 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Aklımda bir "ünlü mason" var.
Fakat o, mason olmasaydı da ünlüydü.
Daha baştan ondan söz edersek, şu "ünlü mason" konusunda yanılsama olabilir. İyisi mi, onu sonraya bırakalım ve şunu soralım: Masonluğun ilk büyük locasıının ilk büyük üstadı bir ünlü mason sayılmaz mı?
Sayılırsa, adı ne?
(Bilmiyorsanız, meydanı bir bilene bırakın lütfen.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 09, 2016, 12:09:03 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hiram Usta diye düşünüyorum...

Kasım 09, 2016, 12:47:30 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çoğu kişi Hiram Usta diyebilir fakat ben zannetmiyorum. Hiram Usta'nın gerçek değilde efsane olduğunu ve o efsaneden çıkarmamız gereken bir ders olduğunu düşünüyorum. Hiram Usta gerçek olsaydı Kral Süleyman ve kardeşlikleri ve kendine bağlılıklarıyla ünlü Masonlar(dönemin) bir Anıt veya ne biliyim bir işaret bırakırlardı ona dair.

Neyse konumuza dönelim.

Sayın ADAM Spekülatif veya Operatif Masonluk mu bundan bahsetmemiş. O yüzden ben 1717 İngiltere'de başlayan  Spekülatif Masonluğun ilk Büyük Üstad'ın ismini söylemeyi tercih ediyorum. Büyük Üstad George Payne 'dir. Kaynak isteyenimiz olursa Forum ve Anderson Nizamnamesi'ni verebilirim.

Sayın ADAM o Mason olmasaydı da ünlüydü derken kimi kasteddi bilmiyorum.
Ben joker hakkımı da Hz.Adem'den yana kullanmak istiyorum. Neden bu kanıya vardın derseniz, ki diyeceksiniz eminim.

Hz. Adem'in incir yaprağından ibaret kendine ilk önlüğü yaptığını duymuştum biryerlerden. İlk Masonluğun kuruluşundan 1717 'ye kadar geçen süre Operatif Masonluğun tarihidir. Hz. Adem ilk Mason, ilk büyük locada
gök kubbenin altı olabilir.

Düşüncelerim genel itibariyle böyle. Eğer isterseniz Hz. Adem'in ilk Mason olduğu teorisini ortaya atan Masonik eser isimleride verebilirim. Ama adı üstünde bir TEORİ...

« Son Düzenleme: Kasım 09, 2016, 01:02:16 öö Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Kasım 09, 2016, 03:18:16 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım, Büyük Britanya Kralı I. George.

Kasım 09, 2016, 09:58:43 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun ilk büyük locasıının ilk büyük üstadı bir ünlü mason sayılmaz mı?
Sayılırsa, adı ne?
(Bilmiyorsanız, meydanı bir bilene bırakın lütfen.)

İngiltere Premier Büyük Locası'nın ilk Büyük Üstadı Anthony Sayer.
Live long and prosper.

Kasım 09, 2016, 02:13:54 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimi katılımcılarımız soruyu ya okumuyor ya anlamıyor.
Operatif dönem denilen tarihlerde "büyük loca" diye bir şey var mıydı ki?
Bilgi sorusuna kimileri olmadık tahminlerle yanıt veriyor. Bilmiyorsanız ve ille de bir şey yazmak istiyorsanız, bilmediğinizi söylesniz daha iyi.
Teşekkürler Sayın Spock, doğru yanıt için.
Bu çok kolay bir soruydu. Bakalım daha zorlar ne olacak!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2016, 09:57:21 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Ünlü ünsüz diye ayrılması etiğe aykırıdır. Dikkat edilmesi taraftarıyım. Tüm insanlar,mevki makamına göre değil taşığı bilinç ve aydınlanmaya göre değerlendirilir. Ünlü mason,ünsüz mason barışı sevgiyi kardeşliği değil,şaklabanlığı getirir.

Saygı ve sevgi ile..

Kasım 10, 2016, 11:03:22 ös
Yanıtla #7

Ünlü ünsüz diye ayrılması etiğe aykırıdır. Dikkat edilmesi taraftarıyım. Tüm insanlar,mevki makamına göre değil taşığı bilinç ve aydınlanmaya göre değerlendirilir. Ünlü mason,ünsüz mason barışı sevgiyi kardeşliği değil,şaklabanlığı getirir.

Saygı ve sevgi ile..

Komik duruma düşmemeniz için; ünlü Masonlar...1,başlığını okumanızı öneririm.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19623.0
Sen Özelsin

Kasım 11, 2016, 12:42:09 öö
Yanıtla #8

Sn ustad_ umarım eleştiriniz Sn ADAM' ın nezaketi sebebi ile görmezden gelinmiştir. Yoksa beni hem korkutan hem güldüren hem düşündüren sivri dilini zekice kullanmaktan çekinmeyecektir. Zira zaten masonluğa gönül vermiş insanların arasında bulunmaktasınız ki, masonlar yaş,ekonomi,şöhret umursamaksızın her masona kardeşim derler. Burada ünlüden kasıt ; tanınması, bilinmesi, araştırılması gereken ve önemli işler yapmış adımlar atmış masonlar olabilir mi sizce?

Eleştiri zor zanaat, hakkını vermek gerek
Saygılarımla
Petite et dabitur vobis, Quaerite et invenietis, Pulsate et aperietur vobis

Kasım 11, 2016, 05:39:20 öö
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Eleştirimiz nasıl görmezden gelinecek? Eleştiri görmezden gelinebilir mi? Eleştirilmeyecek mi? konuşulmayacak mı?sorgulanmayacak mı?  Tek doğruyu burada kendine göre tekel oluşturmuş,mason olduğu meçhul olanlar mı bilecek?

Ünlü mason nedir? ünsüz mason nedir?
Ünlü mason reklam değeri yüksek,zengin olanlar mı? yada makam mevki sahibi olanlar mı? ünsüz masonlar kimler?
Bizim inşaatta çalışan duvarcı ustaları mı?

Her neyse ..

Sağlıcakla...